Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Daha İyi olacak

5.1.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tarihte hep iyileşme olageldi. Basitçe rakamlarla paylaşayım yeni yılda. Çoğu şey daha iyi olacak!

“Her şey daha iyi olacak” diyemiyorum. Ama bardağın dolu tarafına bakalım:

Bir kere bardak var ve yakında bir musluk; eskiden yoktu! Cep telefonu icat edildiğinde insanlar hemen şikayete başladılar; “Orada çekmiyor! Şarj hemen bitiyor!”

Yahu daha önce bir bakkala gidip, “telefonu var” ise rica ediyordun! Ben şahsen manyetolu telefonu anımsıyorum. Ondan sonra santraldeki kızdan rica etmek. “Hanımefendi (veya Kızım) çok önemli bana Ankara’yı bağla lütfen!”

1500’lü yıllarda dini lider Luther, “Çatal şeytanın icadı”dır derken, 1800’lerde Karl Marx çatal bıçakla yemeyi öneriyor. Zaten çatal denilen olaya ABD’de 1800 li yıllarda “kadınsı bir yemek yeme şekli” olarak bakılırken Birinci Dünya Savaşı’nda askerlere çatal verilmesi üzerine “daha medeni yemek yeme şekli” yaygınlaşıyor. Daha önceden “ortak yemek kabına tükürme” falan türünden ikazlar var, görgü kitaplarında. İki binli yıllarda başkasının sigara dumanını insanlar içlerine çekmek zorunda değiller artık. Lokantalarda kapalı alanda sigara içme yasağı var.

Her mevsimde artık domates veya birçok sebzeyi yiyebiliyoruz. İlla uzaktan gelen sebzeden de bahsetmiyorum. Hemen yakındaki güneş enerjisi ile ısınan seralardan. Düşünün ki Sultan Fatih Mehmet ve tabii İsa, Musa domates, mısır veya patates görmeden yaşadı ve öldü. Atatürk, Churchill cep telefonu veya drone ne demek bilmeden öldüler. İnsanın DNA’sını biliyor ve tamir edebiliyoruz, artık.

Araç kullanmayı zorlanarak da olsa öğreniyoruz. Daha iyi araçlar ve yollar ve zihnimizdeki farkındalık nedeniyle giderek daha az insan trafik kazalarında ölüyor. Bu oranlar suni zeka ile kullanılan araçlar on yıl sonra çoğunlukta olunca daha da düşecek. Araba çalınma rakamları da dijital güvenlik sayesinde hep düşüyor. İstatistikleri ciddi tutan Almanya’da örneğin her yüz bin otodan 1965’de 465’i çalınırken bu oran 72’ye düşmüş. Daha az aç var, daha çok hastalık başarı ile tedavi edilebiliyor. Yaşam süresi giderek artıyor. Ve bu tüm dünyada böyle.

Liderler daha çok özür diliyorlar. Trump gibi bazıları özür dilemenin bir zayıflık işareti olduğunu söyleseler de Willy Brandt’dan beri özür dilemek toplumlarda daha bütünleştirici bir yaklaşım olarak ortaya çıktı. 1984’de Japon Kralı Hirohito Kore’yi işgal ettikleri için özür diledi. 1995’de Papa kadınlara yapılan aşağılamalardan dolayı özür diledi. Trudeau ise hep yerlilerin çocuklarına yapılan hem sonra LGBT’ye yapılan haksızlıklar nedeni ile özür diledi.

İnsanlar daha uzun yaşıyorlar artık. Yüz yıl önce ortalama yaşam beklentisi kırk küsur yaş idi. Şimdi iki misli!

Kişisel bazda, hele hele yaşamın son yüzde otuzunda iseniz (Türkiye için şu anki değerler erkeklerde 76, kadınlarda 81 gibi) hastalık vs. olabilir tabii. Sonun yaklaştığı gerçeğini şekerle kaplasak da yutturmak zor. Kişisel olarak zorluklar hastalık vs. sizin dünyaya karamsar bakmanıza neden olmasın. Gülümseyerek ve tercihan kendinizle de dalga geçerek bakın. Toplumsal açıdan önümüzdeki yıllarda birçok şey daha da iyi olacak! Mutlu 2018 dilerim!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test