Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Milletin aklı nerede?

5.1.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dilekle Ali altı yıl önce evleniyorlar.

Ali girdiği her işten kötü alışkanlıkları ve tembelliği yüzünden kovuluyor. Kendini içkiye veriyor. Dilek evini ve iki çocuğunu geçindirmek için evlere temizliğe gitmeye başlıyor.

Ancak Ali eşine rahat vermiyor. Şiddet uyguluyor ve dövmeye başlıyor.

Şiddetten bıkıp sığınma evine giden ve boşanma davası açan eşine, her şeyi düzelteceğine dair sözler veriyor. Barışıyorlar. Ancak Ali, verdiği sözlerin hiç birini tutmuyor.

Evde tekrar şiddet ve dayak başlıyor. Yetmiyor, bir gün öfkeyle karısını bıçaklıyor.

Bunun üzerine Dilek tekrar boşanma davası açıyor. Aile Mahkemesi, Ali için evden uzaklaştırma kararı alarak iki çocuğun velayetini anneye bırakıyor.

Bu süre içinde defalarca eşini, ailesini, çocuklarını öldürmekle tehdit etmesine rağmen, Aile Mahkemesi Ali'ye haftada bir gün kızlarını görme izni veriyor.

Ali önceki gün iki kızını annelerinden alarak evine götürüyor. Akşama doğru Dilek'i telefonla arıyor ve "Çocuklarını öldürdüm, gel onları al!" diyor

Beş katlı bir binanın bodrum katındaki eve girdiğinde Dilek, eski eşinin ve kızlarının cesetleriyle karşılaşıyor. Eşi çocuklarını öldürdükten sonra kendi de intihar ediyor.

Sinir krizi geçiren annenin acı feryadı göğe yükselirken, duyanların yürekleri parçalanıyor. Dayanılacak gibi değil... "Bir gün böyle olacağı belliydi" diyor acılı anne... "Beni sürekli tehdit ediyordu. Gelip dövüyordu. Defalarca polise söyledim. Savcıya söyledim. Kimse sahip çıkmadı. Hiç kimseyi inandıramadım. İçim yanıyor, çocuklarıma sahip çıkamadım. Devlet sahip çıkamadı... Hiç kimse sahip çıkamadı..."

Habertürk kanalında akılcılığı ve soğukkanlılığı ile tanıdığımız Spiker Ece Üner, o haberi sunarken ağlıyordu... Gökyüzü ağlıyordu... Kuşlar ağlıyordu...

Kadına yönelik şiddeti durdurması gerekenlerden ne bir ses, ne bir nefes...

***

Kocası şehre çalışmaya giden Nevin, köyde yalnız yaşıyordu. Gel gör ki kocası gittiğinden beri köyden biri ona hiç rahat vermiyordu. Tehdit ediyor evine zorla giriyor, ona tecavüz ediyordu...

Rezalet çıkmasından korkan Nevin önceleri kimselere bir şey diyemedi. Kime bir şey demeye kalksa, öncelikle onu suçlayacaklarını biliyordu çünkü. Köyde herkes bunu biliyor, bunu konuşuyordu. Ama hiç kimse bu rezilliğe son vermek, o adamı durdurmak için bir harekette bulunmuyordu... Ne muhtar, ne jandarma, ne köylü, ne de köyün kadınları... Hiçbiri onu sahiplenmedi... Kimse yardıma yanaşmadı.

Bir tarafta yalnız, güçsüz, fukara bir kadın... Bir tarafta hatırlı, güçlü bir erkek...

Sonuçta, Nevin kendi hesabını kendi gördü.

Bir gün tecavüzcüsünün başını kesti, gitti kahvenin önünde oturan erkeklerin önüne attı!

***

Gazetedeki haber başlıklarını okuyorum;

Hadise'nin yeni klibinde bulunan yatak sahnesinden rahatsız olanlar şikâyet etmiş(!) ve klibe RTÜK'den ceza gelmiş. Hadise itiraz ediyor; "Erkek şarkıcıların açık saçık kliplerine nedense kimsenin itirazı yok, diyor... Erkektir yapar diye düşünülüyor anlaşılan...Ama söz konusu şarkıcı kadınsa, bas cezayı!..

***

RTÜK "Yetenek Sizsiniz" programında şort giyen 7-11 yaş aralığındaki çocuklar nedeniyle TV8'e para cezası vermiş! Neden mi? Şortlu çocuklar, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimini zarar verebilecek içerik olarak görülmüş de ondan!..

***

Diyanet kendi web sitesine "Kızların 9, erkeklerin 12 yaşında buluğ çağına geçtiği" ve "Buluğ çağına gelenlerin evlenebileceği" ifadelerine yer vermiş!.. 9 yaşındaki kızına şehvet duyan bir babanın sorusunu da "Bu günah değildir" diye cevaplamış...

İşte 2018'in ilk günlerinde memleketimden insan manzaraları... Görünür kötülükler karşısında bile siyasi kabilesine, cinsiyetine, gücüne bakarak tavır alan bu toplumun "aklı" nerelerde acaba?

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test