Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Birlik seçimlerinde hilenin önü kesildi

5.1.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Burak Önder ve Yavuz Eroğlu Nisan'da yapılması beklenen ihracatçı birliklerinin seçimlerine ilişkin iki önemli kararın alınmasını sağladılar...

Üç beş ay önce ihracatçı birliklerinde yeniden yapılanma tartışmaları vardı. Yeni ihracatçı birliklerinin kurulması gündemdeydi. Bu çalışmanın süresi dolan bazı başkanların kendilerine birlik kurma girişimi olduğu iddiası ortaya atıldı.

Tartışma sertleşti. Karşılıklı sataşmalar gündeme geldi ve Türkiye İhracatçılar Meclisi başlatılan bu çalışmaya gerek olmadığını açıkladı ve tartışmaya noktayı koydu.

İşte yeni birliklerin kurulmasının karşısında yer alıp bu çalışmayı durduran ekibin yeni bir hamlesi daha gündeme geldi.

Bu ekibin önderliğini yapan iki genç işadamı bu defa bakkalın, çiçekçinin üye yapılıp ihracatçı gibi seçimlerde oy kullanmasının önünü kestiler.

Ekonomi Bakanlığı ihracatçı birliklerinin seçimlerine ilişkin iki önemli şart getirdi:

1-   Seçimde oy kullanacakların son 2 yıldır İhracatçı Birliklerine üye olması gerekiyor.

2-   Ve en az 5 bin dolarlık ihracat yapmış olanlara oy kullanabilecekler.

Peki bu kararın alınmasına katkı veren iki başkan bu gelişmeyi nasıl değerlendiriyor? Önce PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu’nun değerlendirmesini aktaralım:

. Bu karar çok önemli. Büyük memnuniyetle karşılıyoruz.

. Nisan ayında yapılacak ihracatçı birlikleri seçimlerinde olası manipülasyonlar engellendi. Adaletli seçimin yolu açıldı.

. Çünkü uygulamada 1 dolarlık ihracatla kağıt üzerinde ihracatçı birliklerine üye olan ve seçimlerde oy kullananlar olduğunu biliyoruz.

. Biz Bakanlığımızı ‘Hileli Üyelik Planı’ hakkında bilgilendirdik. Bakanlığımıza, ‘son 2 yıl içerisinde birliğe üye olan firmaların seçimde oy kullanmaması’ yönünde çözüm önerimizi sunduk.

. Nitekim konuyu yakından takip eden ve seçim hileleri konusunda hassas olan Bakanlığımız, manipülasyonları engellemek için gerekli düzenlemeyi hızla gerçekleştirdi.

Bu konuda Yavuz Eroğlu kadar aktif olan bir başka isim Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Başkanı ve PAGEV Yönetim Kurulu Üyesi Burak Ön, şimdi de onun değerlendirmesini aktaralım:

. TOBB seçimlerinde iki yıllık üyelik zorunluluğu gelmişti. Çünkü seçim zamanı bakkalı, tüccarı, çiçekçiyi 1 dolar ihracat yaptırarak üye yaptırıyorlar ve seçimde oy kullandırıyorlardı.

. Yapılan bu değişiklikler ile bu tür usulsüzlüklerin önüne geçilmiş oldu.  2018 Nisan ayında yapılması planlanan ihracatçı Birlik seçimlerin adil ve hakkaniyetli yapılması adına çok önemli değişiklikler olarak değerlendiriyorum.

 Başkan yatırım diyor ama üyeler fırsatı sanal parada arıyor

Yönetiminde çok önemli isimlerin yer aldığı GYİAD tarafından yapılan anket uzun süre konuşulacak gibi görünüyor

Kurucuları arasında Ali Kibar, Tevfik Yamantürk, Leyla Alaton, Ceylan Pirinçcioğlu gibi Türkiye’nin önde gelen isimlerinin yer aldığı Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD) önemli çalışmalara imza atıyor.

1986 yılında, genç yönetici ve işadamlarının ihtiyaç ve sorunlarına çözüm üretmek ve onları çeşitli platformlarda temsil etmek amacıyla kurulan derneğin Yiğit Savcı başkanlığındaki yönetim çok önemli bir ankete imza attı.

Kamuoyunda merak edilen bütün sorulara yanıt aranan ankette çok ilginç sonuçlar çıktı.

Genel Koordinatör görevini Sinem Sonuvar’ın üstlendiği GYİAD anketinde genç iş dünyasının en önemli fırsat olarak sanal para birimlerini görmesi büyük şaşkınlık yarattı.

İnşaat sektöründeki büyümenin bile tartışıldığı bir ortamda gençlerin üretim, sanayi veya turizm gibi alanlar dururken fırsatı sanal parada araması çok çarpıcı bir sonuç olarak değerlendirilmeli. İşte çarpıcı ankette bazı başlıklar:

. Gençler yeni yılın en büyük fırsatlarını sanal para birimleri ve dijital dönüşümde arıyor.

. Genç iş dünyası, ülke bağımsız yatırım için kripto paraların büyük bir fırsat olduğu düşüncesinde.

. Ankete göre, 2018 yılsonu dolar kuru beklentisi 4.3 lira, euro kuru beklentisi 5.2 lira olarak şekillendi.

. Ayrıca her üç GYİAD üyesinden ikisi 2018’de seçim olmayacağı düşüncesinde.

Peki bu önemli ve çarpıcı sonuçlar ortaya koyan araştırmayı GYİAD Başkanı Yiğit Savcı nasıl değerlendiriyor?Başkan Savcı ankette çıkan sonuçlara pozitif bir yaklaşım ortaya koyuyor ve şu tespitleri yapıyor:

. Büyümede çift hanelere ulaşan büyüme morali önümüzdeki dönemde iyi kullanılmalı.

. İş dünyası ülkemize olan inancını koruyarak büyümenin hızlanmasına büyük katkı sağladı ancak daha yapılacak çok iş olduğuna inanıyoruz.

. İki haneli büyümenin rehavetine kapılmadan, işlerimize dört elle sarılmalı, inovasyona ve ARGE’ye daha çok önem ve ağırlık verilmeli.

. Katma değeri daha yüksek ürünlere geçişi hızlandırmalıyız. Bu esnada da işgücümüzü sürekli eğitmemiz, dijitalleşme sürecinin dışında kalmadan ihracatta daha çok ülkeye ve müşteriye ulaşmayı hedeflememiz gerekiyor.

. Böylece işlerimizde daha sağlıklı bir altyapı kurarak ve rekabet gücümüzü artırarak hızlı ekonomik büyümeyi de kalıcı ve sağlıklı hale getirmiş oluruz.

Başkan yatırımı, ARGE’yi, ihracatı öne çıkarıyor ama üyelerin büyük çoğunluğunun fırsatı sanal parada araması ilginç bir gelişme… Bu durum mutlaka ekonomi yönetimi tarafından dikkate alınmalı.

 

 İşte GYİAD Yönetimi

 

 Yiğit Savcı (Başkanı) – İlkay Demirdağ (Başkan Yardımcısı) – Mert Tınık (Başkan Yardımcısı) – Fuat Pamukçu (Başkan Yardımcısı) – Buse Pınar Kaçar (Genel Sekreter) – Serkan Uluç (Sayman) – Pelin Özer (Yönetim Kurulu Üyesi) – Yasin Kadıoğlu (Yönetim Kurulu Üyesi) – Egemen Kaya (Yönetim Kurulu Üyesi) – Fehmi Barış Tezcan (Yönetim Kurulu Üyesi) – İrem Pehlivanoğlu (Yönetim Kurulu Üyesi) – İbrahim Arınç (Yönetim Kurulu Üyesi)  - Erdem Timur (Yönetim Kurulu Üyesi) – Zehra Özge yılmaz (Yönetim Kurulu Üyesi) – Özgün Türközer (Yönetim Kurulu Üyesi) – Erdem İpekçi (Yönetim Kurulu Üyesi) – Eda Ergene (Yönetim Kurulu Üyesi) – Özer Erdem (Yönetim Kurulu Üyesi) – Ebru Arıkan (Yönetim Kurulu Üyesi) – Halil Cumhur Kitapçı (Yönetim Kurulu Üyesi) – Vedat Karako (Yönetim Kurulu Üyesi) – Gülden Güral (Yönetim Kurulu Üyesi) – İlker Baydor (Yönetim Kurulu Üyesi) – Özgül Topkan Toduyan  (Yönetim Kurulu Üyesi)

İŞTE O ÇARPICI ANKETİN SONUÇLARI

2018 yılı için en büyük fırsat nedir? (%)

Sanal para birimleri 52.8

Dijital dönüşüm 19.7

İnovasyon 12.2

Teşvikler 9.6

Diğer 5.7

2018 yılında yeni yatırım yapacak mısınız?

Evet %60

Hayır %40

2018 yılında şirketinizde istihdam artışı planlıyor musunuz?

Evet %56,7

Hayır %43,3

Dövizde yılsonu beklentiniz nedir?

Dolar 4.3 TL

Euro 5.2 TL

2018 yılında enflasyon nasıl bir seyir izleyecek?

Artacak %53,3

Aynı kalacak %26,7

Azalacak %20

2018 yılında faizlerde nasıl bir değişiklik bekliyorsunuz?

Artacak %70

Aynı kalacak %20

Azalacak %10

Hem başarılı hem de en yeşil turizmci

Turizmin başarılı ismi dikili ağaç olsun projesi ile müşteri ile gönül bağı kurmayı hedefliyor 

Uzun süredir Kaan Kavaloğlu’nun başarı öyküsünü yazmayı tasarlıyorum. Halen Limak Turizm Grubu Koordinatörü olan Kaan Kavaloğlu sıfırdan bu noktaya gelmiş başarılı bir yönetici…

Limak Turizm Grubu en başarılı yerli zincirler arasında yer alıyor.

Bu başarıda Kaan Kavaloğlu’nun ve ona güvenen patronların çok önemli bir payı var.

Ancak biz olayın ticari boyutunun ötesinde Kaan Kavaloğlu bir başka hassasiyetine dikkat çekmek niyetimdeyim.

Onu yıllar önce ilk olarak Yalova'ya Türkiye'nin ilk ve en iddialı butik termal otelinin yapımı sırasında tanıdım.

Limak’ın bu otel için çok hassas davrandığını anlatmıştı.

O günlerde gidemedim otele… Birkaç yıl sonra bir toplantı için gittiğimde hassasiyetin çok üst boyutlarda olduğunu gözlemledim

Çok dikkat edilmişti. Çok farklı bir otel yapılmıştı. Bu dikkat ardından ticari başarıyı da getirmişti.

Yani yeşile, tarihe dikkat, yatırıma farklı bir boyut kazandırmıştı.

İşte aynı mantık şimdi Antalya’da dev bir ormanı oluşturmak için düğmeye basmış durumda.

Antalya'da şehre miras kalacak Limak Hatıra Ormanı’nı için geçtiğimiz günlerde bir dev adım daha atıldı. 14 farklı ülkeden gelen misafirlerle fidan dikimi yapıldı.

Amaç sürdürülebilir ve doğaya katkı sağlayan projelere imza atmak.

Hedef ise çok anlamlı… Kaan Kavaloğlu bunu şöyle anlatıyor:

. Orman Bakanlığı tarafından Antalya’nın Serik ilçesinde tahsis edilen 100 dönümlük alana, müşterilerimiz adına bugüne kadar on binlerce fidan diktik.

. 7 yıldır devam eden bu gelenek artık Limak Ailesi için önemli bir etkinlik olmayı başardı. Turizm grubu olarak çevreye değer katan bu tür çalışmalarımızı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz.

. Limak olarak doğaya uyumlu ve çevreye zarar vermeyen tesisler inşa ediyoruz. Ama bu yeterli değil. Aynı zamanda faaliyette bulunduğumuz şehirlerin sürdürülebilirliğine katkı sağlıyoruz. Bu vizyonla oluşturduğumuz hatıra ormanımız her geçen yıl daha da büyüyecek.

. Biz Limak Turizm Grubu olarak Limra, Arcadia, Atlantis Otelleri, Tatil Köyleri ve Lara De Luxe Otel’i ile binlerce turisti ağırlıyoruz.

. Bu etkinlikle onlarında Antalya’da bir dikili ağacı oluyor. Bu vesileyle onların hem Antalya hem Limak’la bağlarını güçlendirmeyi hedefliyoruz.

. Hatıra Ormanımızı müşterilerimiz adına oluşturmamız, onların Limak markasına ilgilerini de artırıyor. Hedefimiz her yıl dikilen yeni fidanlarla birlikte 10 yılda toplam 100 bin ağaca ulaşmak.

Sektörde başarı öyküsü yazan Kaan Kavaloğlu Yalova’daki hassasiyeti her yere taşıyor. Ve en yeşil turizmciler arasında yerini alıyor.

En tecrübeli bankacı başkan Kredi Garanti Fonu için ne dedi

 


İstanbul Ticaret Odası'nın yeni başkanı Öztürk Oran 28 yıllık bankacılık tecrübesi ile Kredi Garanti Fonu'nu değerlendirdi...

Geçtiğimiz hafta İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan’ın Türkiye’nin büyüme rekoru kırmasında Kredi Garanti Fonu’nun katkısını dikkat çeken görüşünü yazmıştık.

Hatta Bahçıvan Garanti Kredi Fonu için ekonomi kurtaran evliya esprisi yapmıştı.

Kredi Garanti Fonu ile ilgili değerlendirme bu defa İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) yeni Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran’dan geldi.

Başkan Öztürk Oran’ın yaklaşık 30 yıllık bankacılık deneyimi olması bu değerlendirmeyi daha da çarpıcı hale getirdi… İşte o değerlendirme:

-  Dinamik iç tüketim yapımız, Kredi Garanti Fonu desteğiyle bankalarda kredi artışı, donuklaşan bazı firmaların harekete geçirilmesi, risklere direnç kabiliyetimiz ve reel sektöre güven aşılayan güçlü tedbir ve imkanlar, 2018'de Türkiye ekonomisinin büyüme adımlarını hızlandıracağına işaret ediyor. Hedeflenen yüzde 5’lik büyümenin çok daha üstüne çıkacağımıza şüphemiz yok.

Peki Başkan Öztürk Oran’ın sadece Kredi Garanti Fonu değerlendirmesi mi önemliydi… Dünyanın en büyük odalarından biri olan İstanbul Ticaret Odası’nın başındaki isim olan Öztürk Oran’ın diğer değerlendirmeleri şöyleydi:

. Küresel ekonomi bu yıl, son 7 yılın rekorunu kıracak gibi görünüyor. Türk reel sektörü, şüphesiz pivot bir yıl olacak 2018’deki fırsatları kaçırmayacak.

. Satın alma gücüne göre bu yıl global büyüme yüzde 3.7’yi bulabilir ki; 2011’den bu yana yeni bir rekor kırılması demek.

. Bu tablo Türk reel sektörünün yatırım ufkunu daha da açıyor. Dünya ekonomisi pozitif seyrediyor. ‘En kötünün geride kaldığı’ konusunda artık herkes hemfikir.

. En önemlisi, ekonomik ve siyasi risklere karşı dünyanın en dirençli ülkelerinden biriyiz. Yaşanan her olayda bunu ispat etmeyi başardık.

. Döviz kurlarında son günlerde yaşanan gerilemeye dikkat çekmek istiyorum. Göreve başlar başlamaz dövizde gevşeme olacağını belirtmiştim.

.  Şu anda gerileme oldu. Yeni yılda da devam edecek. Ümitvar olalım, TL'ye güvenelim. Görüldü ki algı operasyonları, bunları yapanların ellerinde patladı.

Altın Pusula başvuruları başladı

Altın Pusula sektörün en önemli ödüllerinden biri olarak öne çıkıyor... 

Altın Pusula başvuruları başladı

Türkiye Halkla İlişkiler Derneği – TÜHİD tarafından bu sene 17.’si gerçekleştirilecek “Altın Pusula Türkiye Halkla İlişkiler Ödülleri”ne başvurular başlıyor. Yarışmaya projeleriyle katılmak isteyen kuruluşlar, 22 Ocak 2018, Pazartesi gününe kadar başvuru yapabilecek.

TÜHİD Yönetim Kurulu Başkanı Gonca Karakaş yarışma ile ilgili şu noktaların altını çizdi:

. Bu yıl Altın Pusula’nın 17.’sini gerçekleştirmenin yanı sıra TÜHİD’in 45. yılını kutlamanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz.

. TÜHİD, 45 yıldır iletişim sektörü için çalışan en eski ve hatta birçok iş dünyası örgütünden de önce kurulmuş bir meslek örgütüdür.

. Altın Pusula, TÜHİD tarafından sektöre kazandırılan, sürdürülebilirliğini kanıtlamış, etik değerlere önem veren başarılı bir yarışma olarak her sene kendini geliştirmeye devam ediyor.

. Bütün kurumları iletişim projeleriyle 17. Altın Pusula heyecanını birlikte yaşamaya davet ediyoruz.

  1. Altın Pusula'da büyük ödül, jüri özel ödülü ve kategori ödüllerinin yanı sıra ‘Betûl Mardin Geleceği Şekillendiren Liderler Ödülü’ ve ‘Alâeddin Asna Kurumsal Sorumlulukta Tutarlılık ve Süreklilik Ödülü’ bu yıl üçüncü kez sahiplerini bulacak. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı – UNDP işbirliğiyle verilen ‘UNDP Özel Ödülü’ de bu yıl 7. defa “sürdürülebilir kalkınmayı” içeren projelerden birine takdim edilecek. Ayrıca, geçtiğimiz yıl itibariyle TÜHİD – KAGİDER işbirliğiyle verilen ‘TÜHİD - KAGİDER 1e1 Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü’ bu yıl ikinci kez takdim edilecek.

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test