Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir ulaşım ana planı üzerine

12.1.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) “İzmir Ulaşım Ana Planı”nı yeniledi. İzmir’deki bazı AKP yetkilileri, trafikte inşaatlardan doğan geçici sıkıntıları abartarak, bu kargaşanın İzmir’de ulaşım planı olmamasına bağlamaya çalışıyor. Bu gibi çıkışların, İzmir’de yapılanların izlenmemesinden ileri gelen bir algı yönetiminden başka bir şey olmadığını gösteriyor.

İzmir’de mevcut bir ulaşım planı olduğu kaç kez açıklandı. Şimdi plan, raylı sistemde, deniz ulaşımında yapılan yeni yatırımlardan dolayı revize ediliyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan “İzmir Ulaşım Ana Planı” çalışması, bu revizyonun ayrıntılı bir şekilde yürütüldüğünü gösteriyor. Kasım 2015 yılında bilgi toplama çalışmalarıyla başlayan süreç, Başkan Aziz Kocaoğlu’nun basına ve Belediye Meclisine açıklamalar yaparakçalışma sonuçlarını kamuoyuna duyurması ile tamamlandı. Yeni Plan, kent ulaşımının 2030 yılına hazır hale getirilmesini hedefliyor. Plan bu aşamada ilgili Bakanlıklara ve kamu kurumlarına gönderilecek, onların da görüşleri alınacak.

Bilim insanlarının katılımı

Plan için yapılan çalışmalar incelendiğinde, Türkiye’de bugüne dek alışılmamış veri toplama ve bunları değerlendirme aşamalarından geçildiği görülüyor. Ülkemizde bugüne dek yapılan en katılımcı ulaşım planı bu. 100 bine yakın İzmirli ile yapılan anketler ve çok sayıda paydaş toplantısı için 300’ü aşkın araştırma ekibi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ulaşım dairesinden teknik elemanlar görev yapmış. Alınan kararlarda, “ulaşıma fikir ver” sitesine gelen önerilerin önemli katkısı var.

Çalışmanın çeşitli boyutlarını değerlendiren akademik danışmanlar da ülke çapında tanınmış isimlerden oluşuyor. Prof. Dr. Haluk Gerçek, Prof. Dr. Gökmen Ergun, Prof. Dr. Ergun Gedizlioğlu, Prof. Dr. Serhan Tanyel, Prof. Dr. Gülgün Erdoğan Tosun, Yrd. Doç. Dr. Hanifi Kurt, Yrd. Doç Dr. Tolga Çelik, Doç Dr. Koray Velibeyoğlu, çalışmaya katkı koyan uzman akademisyenlerden bazıları…

Temel konular

Ulaşım Planının temelini oluşturan çalıştay konuları şöyle sıralanabilir: Otobüsle, deniz yoluyla, raylı sistemle yapılan ulaşım. Bunların yanı sıra üzerinde önemle durulan, yaya ulaşımı, bisiklet ulaşımı. Engelsiz erişim, otopark sorunu, yenilikçi çözümler, çalıştaylarda ele alınan diğer konular.

Çalıştaylar sonucu saptanan hedef ve stratejiler arasında en dikkat çekeni, toplu ulaşımın geliştirilmesine, otomobile bağımlılığın azaltılmasına ve bisiklet gibi motorsuz ulaşım araçlarına yapılan vurgu. Bunun için geniş bir kamuoyu bilgilendirmesi ve bu konuları özendirici yatırımların yapılması önümüzdeki dönemin başat görevi olacak.

Bugünden 2030 yılına dek, İzmir nüfusunun 1.6 kat artması öngörülüyor. Buna karşılık özel otomobil sayısının 2.2 kat artması bekleniyor. Bunun sonucu bugün 39 dakika olan ortalama yolculuk süresi 59 dakikaya çıkacak. Demek ki, özel otomobilden kaçındıracak motorsuz ulaşım yöntemlerinin geliştirilmesi şart.

Park et, devam et

Ulaşım konusundaki beklentilerin değiştirilmesi gereken diğer bir alan, otopark konusu. Bazıları, merkezlere neden daha fazla otopark yapılmadığını sorguluyor. Sorguluyor ama kent merkezlerine yığılan otoparkların, trafik kargaşasını daha fazla tetikleyeceği düşünülmüyor. Londra, Singapur gibi trafik yoğunluğu yaşanan kentlerde, kent merkezlerine giriş sınırlandırılıyor, otoparklar daha pahalı hale getiriliyor. Bu nedenle, gelişmiş çağdaş kentler incelendiğinde, merkezde park etmenin daha pahalı olduğu görülüyor. 

Bunun çözümü, Kahramanlar’daki gibi, merkezden çok kent çeperlerine yapılacak “park et-devam et” gibi ring uygulamalarının yaygınlaşmasında ve kent içi ihlallerin önlenmesi için emniyet elemanlarının denetimlerinin sıklaştırılmasında yatıyor.

Esas olarak İBB yatırımlarıyla genişleyen İZBAN’da yolcu kapasitesinin artırılması başka önemli bir konu. Bunun için ilgili Bakanlığın sinyalizasyon alanında yatırım yapması şart. Bilindiği gibi, Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Torbalı istasyonunun açılış töreninde, TCDD’nin işlettiği hatları, İZBAN’ın kullandığı hatlardan ayrılacağı sözü vermişti. Kaç yıl geçti, bu sözün gereği yerine getirilmedi nedense! İzmir’deki AKP yetkilileri, bu kentin ulaşımına katkı koymak istiyorlarsa, İZBAN’da kapasiteyi 3 kat artıracak bu yatırımın gerçekleşmesi için Ankara’yı sıkıştırmalılar. Böyle bir girişim İzmirliyi mutlu kılacaktır.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları 18 Aralık 2018 Salı. Günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar, yükselenleri. Astroloji Aşk ve iş hayatınızdaki gelişmeler. Koç, Boğa, İkizler, Yeng...

Günlük burç yorumları 17 Aralık 2018, astroloji yorumları tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık...

Günlük burç yorumları 16 Aralık. Pazar Astroloji yazıları tüm burçlar ve yükselenleri. Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık, Koç, Boğa, İkizler.

Günlük burç yorumları 15 - 16 Aralık. Hafta sonu Cumartesi Pazar Astroloji yazıları tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akre...

Yazarlar
Website Security Test