Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Elektrikli araç sayısı 5 milyona koşacak

12.1.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son dönemde kamuda en etkin çalışan birimlerden biri hiç şüphesiz Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü… Etkinlik rakamlara bakıldığında ret bir şekilde ortaya çıkıyor.

Ama daha önemlisi vizyon…  MÜSİAD’da Enerji Sektör Kurulu Başkanı Dr. İzzet Alagöz’ün düzenlediği toplantıda konuşan Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz Can’ın anlatımları bu vizyonu ortaya koyuyor.

Türkiye’nin enerjide yerli ve milli olmasının yolu yenilenebilirden geçiyor.

Oğuz Can’ın anlatımı bunu kapsıyordu ancak daha önemlisi bir Türkiye ve dünyadaki gelişmelerle ilgili ufuk turunu da kapsıyordu.

Bu alanda neler olacaktı… İşadamları neler yapmalıydı. Konuşmada bütün bu sorularının yanıtları vardı Konuşmanın tamamı bu alanda yatırım yapacak, adım atacak herkesin yolunu aydınlatacak nitelikteydi.

Bu önemli toplantının açılışını MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı yaptı. Toplantıyı Dr. İzzet Alagöz yönetti. Oğuz Can Hoca önce yapılan çalışmalardan bahsetti:

. Ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarının kapasitesi giderek artıyor.

. Bu kaynakların artması ile elektrik üretimi daha ucuz hale geliyor.

. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yenilenebilir enerji yatırımları konvansiyonel kaynaklara yapılan yatırımı geçti.

. Yenilenebilir enerji teknolojilerinin Türkiye'de geliştirilmesi amaçlıyoruz.

Özetle aktardığımız bu ifadelerin arkasında rakamlar bilgiler vardı… Sonra Oğuz Can Hoca herkesin merakla beklediği elektrikli otomobil meselesine girdi… Şu sözleri anlamlıydı:

. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) 2040'ta dünyada 300 milyon elektrikli araç olacağını öngörüyordu.

. Ama birkaç hafta önce bu rakamı 825 milyon olarak güncelledi. Türkiye'de ise şu anda 500-600 bin elektrikli araç var. 400'e yakın şarj istasyonu var.

. Türkiye'de, 2040'lara doğru giderken özellikle 2021 yılı sonrasında 3-5 milyon elektrikli araç kullanıldığını göreceğiz.

. 2021'de ilk yerli elektrikli araç piyasaya çıkacaksa 2020'den önce elektrik şarj istasyonu altyapısının oturtulmuş olması gerekiyor.

. Elektrikli araçların sayısı arttıkça dağıtım ve iletim altyapısının yenilenmesi lazım. Bu yenilenme özellikle, tüketimin maksimum olduğu yerlerden daha az olduğu yerlerde belli fiyatlandırma politikasıyla sağlanacak.

. Burada, çatıdan elektriği üretip depolayarak tek başına ayakta duran halinde oluşacağını da görüyoruz.

Biz de çok var ama enerjisi yok dediğimiz güneş meselesine girdi Oğuz Can Hoca ve bu işe ciddi mesai harcadıklarını vurgulayarak şu noktaların altını çizdi:

. Türkiye'de şu anda çatılardaki güneş paneli uygulamaları 140 megavat kurulu güce ulaştı. Talep ise şu anda bin 500 megavat seviyesinde.

. Bu konudaki düzenleme üzerinde ciddi mesai harcıyoruz. İnsanların kendi çatısına güneş paneli kurarak, apartmanın ortak giderlerini karşılayabileceği ve mahsuplaşabileceği, tüketiminden fazla olan üretimini satabileceği yönünde düzenlemeler konusunda çalışmalar devam ediyor.

. Özellikle mesken, ticarethane, alışveriş merkezleri ve sanayi bölgeleri çok önemli. Maliye Bakanlığı ile de faturalama, gelir beyanı nasıl olacak, mahsuplaşma saatlik mi günlük mü yapılacak, bunları çalışıyoruz.

. Deneme yanılma ile değil sistemi tam oturtup yola çıkmamız lazım. Herkesin çatıya çıkıp da panel kuracağı bir şekilde gelişmesini istemiyoruz bu pazarın, belli bir mesleki yeterlilik olmalı.

. Sonucunda vatandaş var ve vatandaşın da hakkını hukukunu koruyacak şekilde düzenlememiz olacak.

 

Bütün dünya yenilenebilir enerji konuşuyor. Türkiye bu konuda önemli hazırlıklar içinde. İşte bu hazırlıkların başındaki adam yenilenebilir enerji konusundaki çalışmaları bütün ayrıntıları ile anlattı...

 

İki etkinlik tek yer dedi herkesi biraraya getirdi

Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı ANFAŞ'ta turizm ile gıdayı bir araya getirerek fuarcılıkta farklı bir arayışı gündeme getiriyor.

Duyuru çok güzel… Bir yer iki büyük etkinlik… Turizm sektörünün uluslararası buluşma merkezi haline gelen ANFAŞ’ta HotelEquipment - Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı, 17-20 Ocak tarihlerinde gerçekleşiyor.

Aynı tarih ve aynı yerde FoodProduct Fuarı yapılıyor. Tek yer tek tarih ve iki önemli etkinlik. Bu iki etkinliğin birleştirilmesi ya da buluşturulması sektörler tarafından istendi.

Şöyle otelci gelecek hem oteli için ekipman bakacak hem de en önemli girdisi olan gıda konusunda yıllık anlaşmasını yapacak.

Ya da tersten gıda sektöründe girişimci ürünlerini pazarlamak için en önemli alıcı olan bütün otelcilerle buluşma şansını yakalayacak.

Birleştirme isteği buradan doğdu… ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı sektörün içinden gelen bir işadamı… Bu isteği değerlendirdi ve bu yıl böyle bir karar alındı.

Bu birleşme ile birlikte Antalya önemli bir etkinliğe de ev sahipliği yapacak. Hem de turizmin dibe vurduğu bir dönemde… Oteller dolacak.

Antalya’da esnaf nefes alacak… Birlikte fuar bu yıl ilk defa deneniyor. Tutarsa devam edilecek. Bu iki önemli etkinliği buluşmasına da herkes büyük destek veriyor.

Ekonomi Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği), TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu), BAİB (Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği), BAKA (Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı), DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu), TÜROFED (Türkiye Otelciler Federasyonu) gibi kurumlar bu iki etkinliğe tam destek veriyor.

İki önemli etkinliğe buluşması ile birlikte önemli toplantılarda gündeme geldi. Bunlardan biri sektörün bütün önemli isimlerinin biraya gelip gerçekleştireceği Medya Forumu Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) bünyesinde oluşturulan Güvenilir Ürün Platformu tarafından gerçekleştirilecek olan etkinliğe sivil toplam önderleri katılacak.

Tatlı Yiyelim Tatlı Konuşalım, Güvenilir Ürüne Ulaşalım sloganı yapılacak olan etkinliğin açılışını ANFAŞ’ın bir dünya markası yapma hedefi ile yola çıkan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı yapacak.

 

İş dünyasından bir yıldız daha kaydı


O ekonomi dünyasını Adem abisiydi... Sadece ofis mobilyaları konusunda değil, spor programları, sevgi ve dostlukları ile çok insanın kalbinde ölümsüz bir yere sahip oldu.

Bütün ayrılıklar zamansızdır, acı verir ama Adem Yılmaz ki biraz daha başkaydı. Birlikte spor ekonomisi programı yapacaktık, yeni dönemde yeni projeler için konuşuyordu.

Spor muhabirliği yapmış,  girişimciliğe soyunmuş Türkiye’ye ofis mobilyaları konusunda Delta gibi bir dünya markası armağan etmiş bir güzel insandı… Bu alanda yıllarca sektör başkanlığı yapmış bir isimdi.

Çatalca'daki fabrikanın çatısında bir kaza sonucu hayatını kaybetti. Tezcanlıydı, işlerin hemen olmasını isterdi. Başarılıydı, insandı, sohbeti dinlenirdi. Herkesin çok iyi dostuydu.

Cenazesinde ekonomi dünyasını bir araya getirdi. Sektördeki en büyük rakibii Büratime’in Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Tosunoğlu da oradaıydı, İstanbul Sanayi Odası’nın efsane başkanı Hüsamettin Kavi de…

İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur, Nuri Tuna, Mehmet Sandal, İSİFED Başkanı Muamemr Ömeroğlu, HASİAD Başkanı Hüseyin Bozdağ, Turan Saragülle, Bahattin Yücel, yani herkes oradaydı.

Ve herkes arkasından gün bir sesle “iyi bilirdik” dedi… Adem Yılmaz’a Adem abiye… Kısa bir süre önce İbrahim Çağlar’ı uğurladığımız yerden ona da veda ettik. Tabutun üzerindeki Beşiktaş bayrağı ve dayı daha da hüzünle bir bir noktaya dönüştürdü.

Çünkü Beşiktaş onun için çok şeydi…

Veda ettik. İçimizde keşkeler kalarak…

Ve onun son mesajını paylaşarak noktalamak istiyorum bu yazıyı…

Yaşıyorsanız...

Seviliyorsanız...

Sevdikleriniz de sağsa...

Size yakınlarsa; onları sık görüyor, konuşuyor, koklaşıyorsanız...

Çaresiz hastalığınız bulunmuyorsa...

Aranızda kavga gürültü yoksa...

Canınızı çekeni yiyebiliyorsanız; karnınız toksa...

İki kadehle yaren sohbetiniz varsa...

Kahveye çağıran dostunuz bulunuyor, ödenmeyecek borcunuz bulunmuyorsa...

Eviniz çatılıysa...

Aracınız bozulmuyorsa...

Kapıdaki bisikletinize binilebiliyor...

Atlayıp, uzaklara gidebiliyor, dağarcığınıza yeni yer, yeni kültür katabiliyorsanız...

Okuduğunuz kitaba girebiliyor, ondan alabiliyorsanız...

Müzik ruhunuzu besleyebiliyorsa...

Kırları gördüğünüzde, dağlara baktığınızda, ufka daldığınızda, martı çığlığı duyduğunuzda, köpek başı okşadığınızda, çam kokusu aldığınızda çiçeklere dokunduğunuzda içinizde çiçekler açıyorsa...

Her aklınıza geldiğinde bunları yapıyor, YAPABİLİYORSANIZ...

Siz 'PİYANGO'YU tutturmuşsunuz demektir.

YENİ YILDAN BAŞKA BİR ŞEY İSTEMEYİN!

Yeter ki EKSİLMEYİN!

Bırakın Milli Piyango da başkasına çıksın!

Her sektörün itibarlısı belirlendi

Yılın itibarlı şirketlerinin belirlendiği geceye çok sayıda ödül alan Beko damgasını vurdu

Türkiye’nin önde gelen araştırma kuruluşlarından AKADEMETRE halka sorarak yılın en itibarlı kurumlarını belirledi.

Marketing Türkiye çalışmayı koordine etti. Genel Yallın Müdürü Günseli Özen bu işe büyük özen gösteriyor.

 

İyi iletişimin öne çıkardığı ve 46 kategoride verilen ödüllerin sahipleri şunlar oldu:

. Aplikasyon Kategorisi “Yılın İtibarlısı” ZUBİZU

. Ayakkabı-Çanta-Deri Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Bambi

. Bankacılık Kategorisi “Yılın İtibarlısı” QNB Finansbank

. Bebek Bakım Ürünleri Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Bebedor

. Beyaz Eşya Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Electrolux

. Binek Otomotiv Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Ford

. Elektronik Market Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Teknosa

. Enerji Firmaları Kategorisi “Yılın İtibarlısı”* Akenerji

. E-Ticaret Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Hepsiburada.com

. Ev Tekstili Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Karaca Home

. Gayrimenkul ve İnşaat Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Sinpaş GYO

. Gazlı İçecek Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Çamlıca Gazoz

. Gazsız İçecek Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Cappy

. Gıda Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Banvit

. Giyim – Moda Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Koton

. Güvenlik Sistemleri Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Tepe Güvenlik

. Holding Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Doğuş Holding

. İklimlendirme Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Beko, Alarko Carrier

. İlaç Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Eczacıbaşı İlaç Pazarlama

. İletişim Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Turkcell

. Kafe Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Mado

. Kozmetik Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Avon

. Kredi Kartı Kategorisi “Yılın İtibarlısı” CardFinans

. Küçük Ev Aletleri Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Beko

. Lojistik Firmaları Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Borusan Lojistik

. Mobilya Kategorisi “Yılın İtibarlısı” İstikbal Mobilya

. Mücevherat Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Atasay

. Özel Eğitim Kurumları Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Doğuş Üniversitesi

. Restaurant Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Günaydın

. Sadakat Programları Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Watsons Card

. Sağlık Kurumu Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Amerikan Hastanesi

. Fast Food Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Burger King

. Sigorta Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Allianz Türkiye

. Spor Malzemeleri Kategorisi “Yılın İtibarlısı” adidas

. Teknoloji Üreticisi Kategorisi “Yılın İtibarlısı” LG

. Turizm ve Seyahat Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Tatilbudur

. Marka Yüzü / Erkek “Yılın İtibarlısı” Aras Bulut İynemli / DeFacto

. Marka Yüzü / Kadın “Yılın İtibarlısı” Aslı Enver / Penti

. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri Kategorisi “Yılın İtibarlısı” Akbank Sanat Merkezi

. Yılın İtibar Kazandıran Medya Planlama Ajansı Mindshare

. Yılın İtibar Kazandıran PR Ajansı Lobby PR

. Yılın İtibar Kazandıran Reklam Ajansı Y&R İstanbul

. Yılın İtibar Kazandıran Dijital Ajansı MagiClik

. Kişisel Marka Kategorisi / Kadın - Hande Erçel

. Kişisel Marka Kategorisi / Erkek - Eser Yenenler

. Özel Ödül En Yenilikçi İş Ortağı “Yılın İtibarlısı” TAV

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları 18 Aralık 2018 Salı. Günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar, yükselenleri. Astroloji Aşk ve iş hayatınızdaki gelişmeler. Koç, Boğa, İkizler, Yeng...

Günlük burç yorumları 17 Aralık 2018, astroloji yorumları tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık...

Günlük burç yorumları 16 Aralık. Pazar Astroloji yazıları tüm burçlar ve yükselenleri. Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık, Koç, Boğa, İkizler.

Günlük burç yorumları 15 - 16 Aralık. Hafta sonu Cumartesi Pazar Astroloji yazıları tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akre...

Yazarlar
Website Security Test