Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni dönem KGF kredilerinde aslan payı imalatçı ve ihracatçıların

26.1.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kredi Garanti Fonu (KGF) ile Hazine arasında 22 Ocak 2018 tarihinde imzalanan yeni protokolle 55 milyar TL'lik kefaletin oluşturacağı kredi kullanıma açıldı. Kullandırılacak KGF kefaletinin 25 milyar TL'si imalat sanayine, 15 milyar TL'si de ihracatçılara kullandırılacak.

Geçtiğimiz yıl ekonomiyi canlandırmak için kullandırılan 218 milyar TL KGF’nin, büyüme üzerinde olumlu yönde etkisi oldu. Ayrıca KOSGEB kredileri ve istihdam teşvikleri ile desteklenen ekonomi, üçüncü çeyrekte yüzde 11,1 rekor büyüdü. İlk 9 aylık büyüme oranı yüzde 7,4 olarak gerçekleşti. Başta, IMF ve Dünya Bankası olmak üzere, kredi derecelendirme kuruluşları ve diğer uluslar arası kuruluşlar Türkiye’nin büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etmek zorunda kaldılar.

Her ne kadar ekonomi üzerinde olumlu etkisi olsa da, kullandırılan KGF’ler için amacı dışında kullandırıldığı yönünde önemli eleştiriler de vardı. Bazı firmalar ihtiyaçları olmadığı halde KGF kredisi kullandılar; şirket sahipleri arabalarını yenilediler, yazlık aldılar. Bazıları kredi kartı borçlarını, bazıları da vergi ve SGK borçlarını ödediler. KGF’leri amacı dışında kullananlar olsa da sonuçta ekonomik canlanma üzerinde olumlu etkisi olduğu tartışmasız. Elbette enflasyon ve bütçe açığı gibi yan etkileri de ortada.

KGF kefaletiyle sağlanan kredilerin geri dönüşlerinin kredi olarak tekrar kullandırılabilmesini ve kalan 50 milyar TL'lik limitin kullanıma açılmasını düzenleyen 2017/11177 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı 1 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Buna göre Hazine ile imzalanan 55 milyar TL'lik yeni protokolün 50 milyar TL'si yeni kefalet, 5 milyar TL'si geri dönüşlerden oluşuyor.

İlk dönem herkesin yararlandığıKGF’denyeni dönem de aslan payı imalatçı ve ihracatçı firmaların olacak. Cari açıkla mücadele için özellikle katma değeri yüksek üretim yapan ihracatçıların desteklenmesi yerinde bir karar. Ancak, içinden geçmekte olduğumuz ekonomik şartlar göz önünde bulundurulduğunda, diğer sektörlerin de finansman sıkıntısı içinde olduğu bir gerçek. Bu nedenle, imalat sanayi dışındaki sektörlerin de bir şekilde desteklenmeye devam etmesi ekonominin bütünündeki dengelerin bozulmaması açısından önemli.

Bankaların kullandırdığı kredilerde KGF, yüzde 7’ye kadar geri ödeme riskini karşılıyor. Bunun üzerindeki risklerin tamamı bankalara ait. Yapılan açıklamalara göre, ilk dönem kullandırılan KGF kredilerinde risk oranı düşük gözüküyor. Ancak, tam oranı görebilmek için daha erken.

Türkiye’de şirketlerin büyük çoğunluğunu KOBİ’ler oluşturuyor. KOBİ’lerin çoğunluğu da özvarlıkları yetersiz ve finansman sorunu yaşıyorlar. Bu nedenle ikinci dönemde kullandırılacak KGF kredileri daha büyük önem arz ediyor. Özellikle imalat sektörünün ve ihracatçıların desteklenmesine özen gösterilmelidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test