Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kanser ve Sedef Hastalığı

2.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yaşamın sonuna doğru insan mesleğinden uzaklaşabiliyor. Ne kadar heyecan, heves ve tutku ile mesleğine bağlı olsa bile.

Benim esas mesleğim hekimlik. Anlamlı yılları bu ülkede İstanbul’da geçti. İkinci mesleğim çiftçilik. Bursa Soğanlıköy’de ve Bursa Tıp Fakültesinde 2 yıl çalıştım. Mesleki yorgunluk sanki. İstanbul ve Bursa’ya pek gidesim yok artık.

Bursa Tıp Fakültesi’ndeki 2 yılı Almanya dahiliye ihtisasıma saydı. Almanya’da Bonn ve Tübingen Üniversitesinde geçen bir buçuk yılı Sağlık Bakanlığı – çalıştığım konular – ancak üst ihtisasta öğrenilecek konular olduğu için – “İç Hastalıkları Uzmanlığı için” saymadı. Komik değil mi? Ülkenin bulunduğu genel durumdan benim sırtıma düşen pay bu.

Sağlık ve Tarım hakkında nispeten az yazdım. Eski göz ağrım nüfusbilim / doğa vs üzerine yazıyorum daha ziyade. İnsanlar arası ilişkiler. Önyargılar. Şimdi belki ara ara tekrar tıbbi konularda yazma vakti geldi.

Google veya Yandeks’den 15 dakika içinde “hangi kanser türünden 45 gün içinde öleceğiniz” verilerine artık varabiliyorsunuz da, sağlık konusunu anlayabilmek için arama motorları sadece yardımcı. Sağlık konularını anlamak ve verileri sağlıklı değerlendirebilmek için sadece tıbbiye okumak değil ayni zamanda çalışmış olmak da gerek.

Ülkemizde yarım milyona yakın insan kanser olacak önümüzdeki 12 ayda. Kanser deyince yüzlerce türü var ve bir kısmı tamamen iyileşebiliyor. Tedavi olanakları gün be gün artıyor. Teşhis olanakları da iyileştiği için kanser lafını daha sık duyuyoruz. İnsanlar daha uzun yaşıyorlar ve yaşlandıkça kanser oranı da artıyor.

Sedef hastalığı da çok yaygın bir hastalık. “Psoriasis vulgaris” tıbbi ismi. Eklemler etkilenmedikçe yaşam boyunca “mühürlü” gibi dolaşmak dışında pek bir zararı yok. İnsanlığın yüzde iki ila dördünde var. Yani her gördüğünüz yirmi beş veya elli kişiden birinde.

Patolojik olarak mikroskopik boyutta bakınca “bir nevi cilt kanseri” diyebiliriz. Ama normal yaşam beklentisi olan bir hastalık. Güneş ve tuzlu su iyi geliyor. Çeşitli merhemlerle kontrol edilebiliyor ve şimdi artık son yıllarda immünolojik tedavisi de gelişti.  Bir kanser ilacı olan methotrexat ile de epeyce kontrol altına alınabiliyor. Cildiyecinize yani Dermatoloğa görünün, ama bir kaç ayda bir ve sizi tanıması için fırsat verin. Önerdiği tedavinin neticesini görsün.

Sadece Almanya’da geçen yıl kanser ilaçlarına harcanan para 6 milyar Euro!..

Demek istediğim olan bitenin nasıl olduğunu hâlâ az da anlasak, giderek artan bir şekilde verileri değerlendirebiliyoruz ve beş yıl sonra bugün anlayamadığımız bir çok yeni tedavi ve teşhis imkanı olacak. “Tümör” demek ise  sadece “şişkinli”k demektir tıpçada. Yani bir darbe sonunda da oluşan tümördür. Ama iyi huylu bir tümör. Veya yağ hücrelerinin bir doğal sınırlayıcı içinde yaptıkları şişkinlik de. Yani “tümör” demek “kanser” demek değildir. Kan kanserlerinde ise inanılmaz ilerlemeler kaydedildi son 20 yılda ve her gün yeni bir yaklaşımdan haberdar oluyoruz. Rahmetli Çetin Altan’ın dediği gibi “enseyi karartmayın!” 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test