Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kılıç kınından çıkmadıkça…

2.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ergenekon / Balyoz davaları, 15 Temmuz ihanet darbesi ile “büyük ölçüde yara almış” Türk Silahlı Kuvvetleri, adeta Zümrüdüanka / Simurg / Feniks / Cennet kuşu gibi, “küllerinden yeniden doğmuş” ve Afrin Harekatı ile “Ben varım ve sadece Orta Doğu’nun değil, dünyanın en güçlü ordularından biriyim” demiştir!..

Allah onların yardımcısı olsun, “bu çok hassas, çok kritik ve çok riskli” harekatta muzaffer eyleyin ve de Mehmetçiği korusun!..

Böyle bir tablonun içinde iken, ne yazık ki, ülkemizde “tam bir laf ve kavram kargaşası yaşanıyor”; her kafadan bir ses çıkıyor ve bu kaos “birlik ve beraberlik zamanını gri bulutların çevirmesine” yol açıyor!..

Siyasetçilerimiz ve “kamuoyunu aydınlatması, bilgilendirmesi görevini üstlenmesi gereken” basınımız, “bir nebze hassasiyeti” neden dillerine, kalemlerine düşürmezler, bilmiyorum ve de anlayamıyorum.

Mesela, “en aklı başında saydığım ve sandığım” bir yazarımız, tutuyor, “Afrin Harekatı için”, Yavuz Sultan Selim (En sevdiğim padişahtır)’e atfederek şu sözü hatırlatıyor; “Hazır ol ceng ü cidâle / İster isen sulh u salâh” / “Sulh ve sükûn istiyorsan savaşa hazır ol”).

Osmanlı Padişahı, “bu sözüyle, “Savaşa hazır ol” diyor, “Savaş” demiyor ki; bu, bir / Dahası, bugün gerek Suriye’de, gerek Türkiye’de “milyonlarca insan için(Şii / Alevi) Yavuz Selim’in “ne ifade ettiğini” artık orta okul öğrencileri bile biliyor, alemi var mı, onun bir sözü ile “Afrin Harekatı’nı ilişkilendirmenin; bu da iki!..

Aslında bu söz, MS 5’inci asırda yaşayan Romalı yazar Publius FlaviusVegetius Renatus’undur; “Barış istiyorsan, savaşa hazırlan!..”

Dahası, Atatürk 1 Mart 1922’de Meclis’i açış konuşmasında “bu sözü kullanmış” ve bu söz onun “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözünün de altını doldurmuştur!..

Bitmedi, “Afrin Harekatı için” Kuran – ı Kerim’in Enfal Suresi’nin 60’ıncı ayetini işaret edenler de var; “Onlara karşı gücünüz yettiği kadar kuvvet ve savaş atları hazırlayın. Onlarla, Allah’ın düşmanını, sizin düşmanınızı ve bunlardan başka sizin bilmediğiniz fakat Allah’ın bildiği diğer düşmanları korkutursunuz. Allah yolunda her ne harcarsanız karşılığı size tam olarak ödenir. Size zulmedilmez. – Diyanet İşleri meali.”

Ayet o kadar açık ki; “Savaşın” demiyor, “Savaşa hazır olun, korkutun” diyor.

Afrin Harekatı, ne Yavuz Selim’in sözü, ne de Enfal Suresi’nin 60’ıncı ayeti ile anlatılamaz. Anlatılmaya çalışılırsa, “zayıf düşer”; Afrin Harekatı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin “geleceği ile doğrudan ilgili” ve de “çok haklı” bir adımdır ve tamamlanmak zorundadır!..

Aslında bugün Kuzey Suriye’deki durumu “en iyi anlatacak sözlerden biri”, Sultan 2. Mahmud’undur; “Kılıç kınından çıkmadıkça it sürüsü dağılmaz.”

Türk Silahlı Kuvvetleri de işte Afrin’de “bunu” yapıyor; sonuna kadar!..

Geliyorum bir başka “kavram” kargaşasına; “rejime muhalif” Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)’nun “Kuvayı Milliye’ye benzetilmesine”; olacak iş değil!..

Kuvayı Milliye, “Osmanlı İmparatorluğu’na karşı” değil, Anadolu’yu istila eden istilacılara, düşmanlara karşı direnmek üzere “kendiliğinden doğmuş” ve teşkilatlanmış bir halk gücüdür; “Suriye’deki rejime baş kaldıran, dinsel bazlı çeşitli etnik gruplardan oluşan” ÖSO öyle mi?..

“ÖSO ile mukayese”, Kuvayı Milliyecileri “ne duruma düşürür”, farkında mıyız; yapmayın, etmeyin efendiler, “tarihi gerçekleri çarpıtmak” hiç kimseye yarar sağlamaz; yarınlarda “pişman olursanız” ama, bilesiniz ki, iş işten geçmiştir; kıymeti harbiyesi bile olmaz!..

Haftanın Adamı

 

Yılmaz Morgül ve Salih Celebci!..

Şu iki resme bakınız; iki adam görüyorsunuz; ben “Haftanın Adamları” olarak seçtim. Biri, bir ilçemizin (Mengen / Bolu) Milli Eğitim Müdürü, “günün mana ve ehemmiyetini göstermek için” sosyal medyada bu pozu veriyor. Öteki ses sanatçısı; “Kamuflaj kıyafetimi (resimdeki) hazırladım. Beni Afrin’e göndersinler, askerimize destek olayım” diyor!.. Bilmem ki, “yukarıdaki cümlelerden başka bir şey yazmam” gerekiyor mu; “bir asker çocuğu, bir gazeteci olarak” eğer yazarsam “mahkemelik bile olabilirim”; susma hakkımı kullanıyorum!..

 

Sözün Özü

Utanıyorum; o hâlde varım!..

 

Hocalarımız!..

Gençlerbirliği’nin Hocası Ümit Özat, Şenol Güneş için diyor ki; “70 yaşında İstanbul'a gelince bozulmamak mümkün değil."

Beşiktaş’ın Hocası Şenol Güneş, Ümit Özat için diyor ki; “Küçük insanlarla uğraşırsanız küçük kalırsınız.”

Ben de düşünüyorum; “Acaba bu ikiliyi mi, ‘Haftanın Adamı’ sütunuma koysaydım?..”

Sadece sporculara ve meslektaşlarına değil, herkese ama özellikle çocuklarımıza, gençlerimize “örnek olmaları” gereken Hocalarımıza bakın da, “sporumuz adına” gelin de ağlamayın!..

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test