Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Piyasalarda son tango

9.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD borsaları geçen hafta içerisinde çok derin bir sarsıntı geçirdi, öyle bir sarsıntı ki S&P500 endeksi bir hafta içerisinde 2878 seviyesinden 2529 seviyesine, DJ endeksi ise 26.684 den 23.033 seviyelerine geri çekildi

 BİST100 endeksi de bu karambolda bir iki yumruk darbesi aldı tabi ki, 121531 endeks seviyesinden 7500 puan kayıpla 113875 seviyelerini gördü.

 

Bazılarının oh olsun çok kazanmışlardı dediğini duyar gibiyim, ama vallahi durum bildiğiniz gibi değil. Endeks bazlı göstergeler, hisse senetleri piyasasında işlem yapan herkesin o oranda kazandığını göstermez. Ancak değer kayıpları yaşanmaya başladığında yükselirken kazandırmayan hisse senetleri de dahil olmak üzere, tümünün değer kaybetmesi kaçınılmazdır. Yükseliş trendleri güzel bir toplantıya ya da yemeğe insanları davet ettiğinizde birer ikişer katılmaları ve salonun birer ikişer dolmaya başlaması gibidir, Düşüş zamanları ise hınca hınç dolu bir balo salonunda ‘’bomba var canını seven kaçsın’’ diyerek bağıran bir adamdan sonra yaşananlar gibi.

 

Durumun neden bu hale geldiğine bakacak olursak, ABD de enflasyon rakamlarının dolar faizleri üzerindeki baskısı önümüzdeki dönemde ucuz para bulma ihtimalini ortadan kaldıran bir unsur, bu herkes tarafından önceden bilinse de ABD tahvillerindeki hızlı yükseliş ve Trump’un yaptığı vergi reformuyla oluşan durum paniğe yol açtı robot emirler ve aşırı düşüşlerin stop - loss (zarar kes) emirlerini çalıştırmasıyla aşırı volatil düşüş eğilimli bir piyasa ortaya çıktı.

 

Bu saatten sonra ne olacak?‘’Her kriz ekonomilerde bir rejim değişikliğidir.’’ Sözüne atıfla her aşırı düşüş hareketi de piyasalar için bir yön değişikliğini ifade eder, düşüşün tepkisi düzeltmesi yatayı vs. ne gibi hareketler oluşturursa oluştursun düşüşün nedenini ortadan kaldırmaz, düşüşe neden olan mekanizma önümüzdeki dönemde çalışacak ve piyasaları o yöne doğru itecektir.

 

Doların güçlenmesi ve paranın değerlenmesinin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, ekonomi ve piyasaları üzerinde etkileri; her ekonominin kendi gücü ve imkanları nispetinde olacaktır elbette, ancak artık hiçbir şey eskisi olmayacak.

 

Türkiye’yi nasıl etkileyeceğini borçlanma maliyetlerine ve yabancı yatırımlarla ilgili tesirlerini ileriki yazılarda değerlendiririz, ancak bu bizim gibi ülkelerin şartlarını zorlaştıracaktır. Birikimi kısıtlı ve yatırım sermayesi bakımından dışa bağımlı ekonomiler paraya ulaşma konusunda zorluk yaşayacaklardır.

 

Dışa bağımlılık konusu savunmadan, teknolojiye, yazılımdan sanayi ürünlerine kadar pek çok alanda yapılacak büyük girişimlerle mümkünken, tasarruf ve tasarruflarımızı ekonomimize yararlı alanlarda değerlendirmek bireysel bir davranıştır. Yaşanan yoğun halka arzlardan 1 lot hisse senedi almak sizin ekonomimize teknolojimize ve çocuklarımızın geleceğine yapacağınız çok büyük katkı demektir. Belli bir vadede hem siz kazançlı hem de ülkemiz kazançlı olacaktır.

 

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları 14 Aralık 2018, astroloji yorumları tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık...

Günlük burç yorumları. 13 Aralık Perşembe, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

Günlük burç yorumları. 12 Aralık Çarşamba, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

11 Aralık Salı günlük burç yorumları. Günlük astroloji ve burç yazıları. 11 Aralık Salı.

Yazarlar
Website Security Test