Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ortadoğu!

16.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bir iki haftadır, ısrarla milletime, yaşadığımız toprakların kaderi ve nitelikleri, tarih boyunca olup bitenlerdeki rolünü anlatmaya çalışıyorum. Kendi bilgi ve araştırmalarım nispetinde dile getirme çabası içindeyim. Bunda amacım vatandaşı bilgilendirmektir. Ben bir uzman değilim ama çalışma hayatımda ve ifa ettiğim görevlerden edindiğim tecrübeler ışığında bunları dile getiriyorum.

Türkiyemiz ne yazık ki, coğrafi konumunu seçme şansına sahip değildir.

AB ülkelerinin ve Amerika kıtasının nispeten iyi şartları olsa da, aralarında "Dünya savaşları"nın çıkmasına mani olamamışlardır.

Peki neden?

Tek bir şey, dinlerin ilhamları, ritüellerin verdiği inanışlar ve ekonomik menfaatler… Yani paylaşım kavgasıdır.

Şüphesiz Türkiyemiz de bulunduğu bölgede itibariyle komşuları tarafından bu iki nedenle daima taciz edilmiş ve halen de ediliyor.

Bu iki sebebin dışında bir de yönetenlerin hırsları ve iktidarda kalma adına her şeyi mubah görmeleri üçüncü bir sebep olarak düşünülebilir.

Türkiye olarak çevremize bir bakalım. "Orta Doğu" denilen bölgeye hep iç karışıklıklarla biliniyor. Bugünkü görüntüsü de ortada. Türkiye, Asya ile Avrupa kıtasını bir birine bağlayan köprü konumundaki topraklar üzerinde yer alıyor. Bu değişmeyen ve değiştiremeyeceğimiz kaderimizdir.

Bugünde içinde bulunduğumuz duruma bakınız, devam etmekte olan kaderimizin nereye gideceği de belli değildir. "Yüce Yaradan" bizleri korusun. Temennimiz, şanlı ordumuzun giriştiği bu mecburi harp halinden zafere ulaşması ve askerlerimizin sağ salim ülkeye dönmesidir.

 

Etrafımızda kimler var.

 

Çok basit dünya haritasına bakınız. Elle tutulur ve güvenilir hiç bir ülkenin etrafımızda olmadığını görürsünüz. Daha da kötüsü de etrafımızı bu münafık odakların çevirmesi gerçeğidir.

Yazının başlığına koyduğum kelimeyi tekrarlamak istiyorum, "KİM DOST, KİM DÜŞMAN" belli değil.

Peki, Türkiye ne yapmalı? Kaderin bizi sevk ettiği, şartlar ne olursa olsun mücadele vermeliyiz. Bunun için de "GÜÇLÜ" bir Türkiye yaratmamız.

 

Gelelim Ortadoğu bilmecesine…

 

Ne yazık ki, bu bölgede yaşayan insanların karakterinde "Kıskançlık ve Düşmanlık" tarih boyunca hep olmuştur.

Bu nedenle birbirine yardım bir kenara, dostluk ise ha kezadır, bu coğrafyada.

Önce Yunanistan’dan başlayalım. Osmanlı’dan ayrıldıktan sonra kurduğu devletin en büyük düşman olarak Türkiye’yi seçmiştir. Yıllardır da bu uğraşından vazgeçmeyerek, her platformda iftira ve tacizlerle Türkiye’nin, AB’ye üye olmasını da engellemektedir. Kıbrıs meselesinin çözümsüzlüğünde de adalar meselesinde de elinden geleni yapmaktadır.

Ermenistan, 1915 hadiselerinde kendilerinin yaptıklarını unutup, Türkiye’yi suçlamaktadır. Bunun için suikastlar düzenlemekten de geri kalmamaktadır.

Bir diğer komşumuz Irak parça parça olmuştur. En büyük zenginlikleri petrolü bir silah gibi kullanıyor. Gelecekleri ise soru işaretidir.

Rusya, ne dost güya ne de düşmandır. Ama iki ülke bir türlü "Dostluk ortamının şartlarını yaratamamışlardır. Sebeplerini tarihte okumak mümkündür.

İran ise, aynı dinden olmamıza rağmen, mezhep ayrılıkları sebebiyle iki ülke dostluk bağlarını kuramadı. Sebebi, İran’ın tarihten gelen imparatorluk böbürlenmeleri ve "Kıskançlık" hisleridir.

Suriye ise ne yazı ki bugünün "Gerçeği" gibi durumdadır. Ülke yıllardır iç karışıklık nedeniyle savaşı yaşıyor.

Batıya yönelirsek, Romanya ile nispeten sakin bir ilişkimiz olmakla beraber, çok bir yakınlık ta mevcut değildir. Rejimlerin değişikliği nedeniyle uzun yıllar uzaklaştık birbirimizden.

Bulgaristan geçmişte yapmadığını bırakmadı, Oradaki Türk asıllı azınlıkları, sürmekle kalmadı, kişilik ve isimlerine kadar değiştirmekten de geri kalmadı.

İşte size, KİM DÜŞMAN, KİM DOST başlığının dayandığı tablo ve gerçekler.

 

Türkiye Cumhuriyeti Ortadoğu’nun "Yalnız Devleti”dir.

 

Petrol ve doğalgaz zengini Ortadoğu’nun Müslüman ama Arap asıllı devletleri Türkiye’ye karşı "Kin ve düşmanlıkları” tarih boyunca hep sürdü. Türkiye’ye zarardan başka bir şey getirmemiştir.

Hâlbuki Türkiye ile özellikle, ayni din ve yaşam benzerliği taşıyan komşular, "Menfaat" paylaşımında da ortak akılda birleşsek herkesin faydasına olmaz mı?

Refah ve mutlu insanlarının ülkeleri olurduk.

Ama bunun mümkünatı yok Dostlarım.

Çünkü Burası Ortadoğu, kim düşman kim dost, beli olmayan menfaat toprakları. Amerika ve Rusya’nın Dünya hakimiyet savaşının bir sahnesi.

Bilmem bir parça da olsa anlatabildim mi?

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test