Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tarihi elektrik fabrikası bizlere emanettir

23.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İstanbul “Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi” BETAM, geçtiğimiz aylarda İzmir ile ilgili önemli bir rapor yayınladı: “İzmir Büyükşehir Belediyesinin İzmir Ekonomisine ve İstihdamına Katkısının Araştırılması Raporu” Prof. Dr. Seyfettin Gürsel ile Doç Dr. Ozan Bakış yönetiminde hazırlanmış.

Raporun başındaki şu paragraf, çalışmanın yönünü iyi özetliyor:

“İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları 2004-2016 yılları arasında büyük artış göstererek yaklaşık 3 katına çıkmıştır. Türkiye ile kıyaslandığında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım hamlesinin büyüklüğü daha iyi anlaşılmaktadır. Aynı dönemde Türkiye yatırımları sadece 2,3 katına çıkmıştır. Bu yatırım başarısının gerisinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin doğru mali politikaları ile oluşturulan hesap verilebilir güçlü mali yapısı, ihaleleri şeffaf ve piyasa değerinde (makul rakamlar ile) gerçekleştirmesi, kredi değerlendirme kuruluşlarının her yıl teyit ettiği yatırım yapılabilir kredi notlarının yüksek olması, geriye dönüşü yüksek olan sektörlerde düşük faizli kredi kullanımı gibi faktörlerin yer aldığı görülmektedir. Ayrıca İzmir ilinin ödediği vergi ile beraber düşünüldüğünde, kamu yatırımlarından İzmir’in aldığı görece düşük payın, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni böyle bir yatırım hamlesi yapmak zorunda bırakmış olabileceği de değerlendirilebilir.”

Rapor birilerini ifrit edecek

Raporun eksik yanlarını ileride ele alacağız ama rapordaki gerçeklerin bazılarını öfkelendireceğini de belirtmeden geçmeyelim. Ne var ki, sayılarıda yadsıyamazsınız ki!     AKP’nin İzmir’deki sözcüleri rapordaki şu saptama hakkında demagojinin ötesinde ne diyebilirler? “Ankara hazineye 14 verip 1 almakta, İstanbul 29 verip 1 almakta iken, İzmir 32 verip 1 alabilmektedir. Buna karşılık Konya ili 4 verip 1 almıştır… 2016 yılı için özetleyecek olursak, İzmir vergi ve diğer tahsilatlarla hazineye 55.7 milyar verirken (…) merkezi yönetim bütçesinden aldığı tutar, 13 milyar TL. olmaktadır.”

Bu 13 milyar içinde maaşlar vb. dâhil İzmir’deki tüm kamu harcamaları, Büyükşehir Belediyesine yasal olarak verilen pay vb. vardır. Kamu yatırımı gerçekte1.7 milyar TL. ile sınırlıdır.  Bazı AKP sözcüleri, merkezi hükümetin tüm Belediyelere verdiği payı İzmir’de bir katkı olarak göstererek gülünç duruma düşüyor. Güneşi balçıkla sıvamak nafile!

Yeni bir sınav

AKP milletvekilleri ve yetkilileri İzmir için çok şey yaptıklarını iddia ediyorlarsa, şimdi yeni bir sınav ile karşı karşıyadırlar. Cumhuriyetimizin kısa süredeki kazanımlarını teker teker satan Özelleştirme İdaresi şimdi de İzmir’deki Tarihi Elektrik Fabrikasını satışa çıkarıyor.

Bu satışa karşı çıkan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bu yapının satılmaya değil korunmaya, yaşatılmaya ve gelecek kuşaklara aktarılmaya ihtiyacı var; biz de buna talibiz" diyerek tavrını koydu. Elektrik Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası gibi meslek örgütleri de bu satışa karşı çıkıyor. Doğru tutum budur.

İzmir için çok şey yaptıklarını iddia edenlerden de bu çağrılara uyup, kentimize 90 yıl öncesinden hizmet etmeye başlayan bu tarihi emanetin korunması için çaba göstermelerini beklemek hakkımızdır.

Konak Belediye Başkanı iken, zayıf noktalarına dikkat çekerek, binanın depreme karşı güçlendirilmesi gerektiğini TEAŞ yönetiminden talep etmiştim. Umursanmadı, cevap bile vermediler.

Havagazı Fabrikası restore edilirken ve daha sonra, Başkan Kocaoğlu’nun, elektrik fabrikasını da “İzmir'in sosyal ve kültürel yaşantısına kazandırmayı” istediğini biliyorum.  Ama olumlu karşılık alamadı.

Elektrik Mühendisleri Odası da, “Tesisin amacına uygun olarak müze ve eğitim merkezi olarak kullanılması sağlanmalıdır; tarihi binanın zamanla yok edilerek, alanın ticari olarak yapılaşmaya açılmasının önüne geçilmeli ve tarihi simge yapı kente kazandırılmalıdır.” demektedir.

Mimarlar Odası İzmir Şubesi, “bu alanın özelleştirilmeden kamunun elinde kalarak restore edilmesinin, kültür-sanat veya benzeri bir kamusal işlevle kente kazandırılmasının en doğru karar olduğunu” vurguluyor.

Ankara, yükselen bu seslere kulak tıkarsa, İzmirli onları affetmeyecektir; böyle biline.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test