Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İTO ve TİM’de seçimin anahtarı plastik sektörü olacak

23.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Plastik sektöründe Murat Akyüz ve Yavuz Eroğlu arasındaki seçim yarışı aslında Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin ve İstanbul Ticaret Odası'nın seçimlerini de etkileyecek.

 

Odalarda ve birliklerde adeta seçim heyecanı yaşanıyor. Başkan adayları belirleniyor. Başkanlığa aday olanlar bugüne kadar görülmemiş bir şekilde basın toplantısı ile adaylıklarını açıklıyor.

Heyecan tavan yapmış durumda. İş dünyasında bazı isimler elini taşın altına koyup daha iyi bir gelecek için projelerle ortaya çıkıyor.

Hemen şunu söyleyelim odalarda ve birliklerde bu seçimlerde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Heyecan dalgasının en yüksek yaşandığı yer her zaman olduğu gibi yine İstanbul. Hem İstanbul Ticaret Odası (İTO) hem de Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bünyesindeki ihracatçı birliklerinde nefes kesen bir mücadele var.

Her iki kurumda da bu mücadelenin yaşandığı en önemli sektör plastik, kauçuk ve kimya şirketlerinin bulunduğu alan…

Hatta bazı görüşlere göre İstanbul Ticaret Odası başkanı plastik sektöründen çıkacak. Çünkü İstanbul Ticaret Odası seçimlerinde büyük ağırlığı olan MÜSİAD’ın başkan adayı Şekib Avdagiç’in Meclis’e girmesi için, yani başkan adayı olması için plastik sektörünün bulunduğu komiteden seçilmesi gerekiyor.

Yine geçtiğimiz günlerde İTO başkan adayı olduğunu duyuran Abdullah Teber yine bu komiteden Meclis’e girmek durumunda.

Bu durumda başkan adaylarından biri komitede elenecek. Bir başka ifade ile başkanlık yarışı ilk olarak plastikçilerin seçiminde yaşanacak.

Plastik İTO’nun kaderinde bu kadar etkili olurken TİM’de de bütün gözler bu sektörde.

Plastik ve kimyacıların üyesi olduğu İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nde de (İKMİB) büyük bir seçim çekişmesi yaşanıyor.

Halen bu birlikte başkanlık görevini yürüten Murat Akyüz’ün adı Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)  başkanlığı için geçiyor. Ancak iki dönem kuralı nedeniyle Murat Akyüz bu dönem kendi birliğinde başkan adayı olamıyor.

Birlik içindeki bazı isimler Murat Akyüz’ü TİM’e göndermek için onun da içinde yer aldığı bir liste hazırlığı yapıyor.

Bu listenin başkan adayı son bilgilere göre Beta Kimya'nın sahibi Adil Pelister olacak gibi görünüyor.

Ancak daha önce hem İTO’nun plastik ile ilgili komitesinde hem de İKMİB’te büyük ağırlığı olduğu söylenen Fırat Plastik’te Nevzat Demir’den sonra gelen isim olan Tayfun Demir’in başkan adayı olacağı söylenmişti.

Tayfun Demir’in başkan odayı olmaması üzerine hem İKMİB’te hem de İTO’nun plastik komitesinde yani iki başkan adayının bulunduğu komitede seçim yarışı daha da bilinmez bir hal aldı. Çekişme daha da sertleşti.

Çünkü İTO plastik komitesi ile İKMİB’te aynı gruplar birbiri ile işbirliği yapıyor. İTO’daki komiteki birliktelik İKMİB’e de yansıyor.

İKMİB’te rüzgar gibi esen bir başka başkan adayı da PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu… Adaylığını basın toplantısı ile açıklayarak bir ilke imza atan Yavuz Eroğlu çok önemli projelerle sektörde ses getiriyor.

Sonuç olarak plastik sektörü kendi seçimini yaparken aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası ve TİM başkanlığını da etkileyecek.

Murat Akyüz’ün de içinde yer aldığı liste seçimi kazanırsa en güçlü TİM başkan adaylarından biri ortaya çıkacak.

Yavuz Eroğlu seçimi kazanırsa Akyüz’ün TİM’e başkan adaylığı suya düşecek. Bu arada hemen hatırlatalım hem Akyüz hem de Yavuz Eroğlu’nun çok değerli isimler olduğunu düşünen ve son dakikada ortak liste yapmaya çalışanların sayısı da az değil.

Diğer taraftan şu anda İTO başkanı Öztürk Oran’ın aday olmaması halinde en güçlü aday olarak gösterilen Şekip Avdagiç’in plastik komitesinde seçimi kaybetmesi bütün dengeleri değiştirecek.

Özetle plastik ve kimya sektörü hem İTO’nun hem de TİM’de seçimin anahtarı olacak.

İşte oy getirecek projeler

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği başkanlığına adaylığını açıklayan Yavuz Eroğlu projeleri ile dikkat çekiyor.

Aynı zamanda PAGEV (Plastik Araştırma ve Geliştirme Vakfı) Başkanı olan Yavuz Eroğlu, İKMİB başkanı olduğunu takdirde şu projeleri hayata geçireceğini söylüyor:

.  Fuarlara milli katılım sektör için cazip hale gelecek.

. Milli katılımda markalarımız öne çıkacak.

. Liman ya da line lobisine karışı mücadele edilecek.

. Ankara’ya sorunları iletmenin yan ısıra çözüm önerileri de götürülecek.

. Firmalarımızın ihracatlarını arttırmayı hedefleyen bir çalışma ortaya koyacağız.

. Değişime inan, çözüme oy ver” sloganıyla başkan adayı olduk.

. Kimya sektörü ihracatın yıldızı. Sektörün aktörlerine yol gösteren bir İKMİB için yola çıkıyoruz.

Zülfikarlar’ı yakından izlemeye devam edin

Türkiye'nin gizli zenginleri arasında gösterilen İsfendiyar Zülfikari birbiri ardına yeni yatırımlar yapacaklarını belirterek, "Bizi izleme devam edin" diyor.

O’nun adını ilk olarak akaryakıt sektörünün devlerinden Türkiye Petrolleri’ni satın aldığında duymuştuk. 40 yaşlardaki İsfendiyar Zülfikari 400 bayisi bulunan bir devi satın almıştı.

Ve pek bilinmeyen başarılı işadamı Forbes Türkiye’nin servet sıralamasında ilk 100 içinde yer alarak dikkatleri bir kere daha üstüne çekmişti. Temelleri aile tarafından Eminönü’nde atılan Zülfikarlar Holding’in başına 80’li yıllarda geçen İsfendiyar Zülfikari kısa sürede büyük ataklar yaptı.

Zülfikarlar Holding, 1942 yılında kimyevi maddeler ticaretiyle başlayan yolculuğu farklı sektörlerdeki yatırımları ile yeni boyutlar kazandırdı. Akaryakıt dağıtım, enerji, kimya ve finans sektörlerinde önemli yeniliklere imza attı.

Zülfikarlar Holding akaryakıt dağıtım sektöründe Türkiye Petrolleri ve Turkuaz Petrol, yenilenebilir enerji sektöründe Tesla Enerji, kimya sektöründe Zülfikarlar Kimyevi ve Akça, finans sektöründe Akdeniz Faktoring markası ile faaliyet gösteriyor.

Holding’in iki önemli dağıtım firması Türkiye Petrolleri ve Turkuaz Petrol 700’ü aşkın petrol istasyonu ile halen 100’e yakın dağıtım firması bulunan sektörde 6’ıncı sırada yer alıyor.

İşte bu önemli Holding geçtiğimiz günlerde Türkiye İş Bankası, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan oluşan bir konsorsiyumla tam 222 milyon dolarlık bir kredi anlaşması imzaladı. Bu önemli gurup bu miktarda bir krediyi neden almıştı? Önümüzdeki günlerde neler yapacaktı?

İşte bu soruları Zülfikarlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İsfendiyar Zülfikari şöyle yanıtladı:

. Bugüne kadar faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde sürdürülebilir büyümeye ve daha fazla katma değer yaratmaya yönelik hedeflerin peşinden yürüdük.

. Bugün de ileriye dönük iddialı yatırım projelerimiz ve büyüme hedeflerimiz bulunuyor. Bunları bundan sonraki günlerde adım adım sizlerle paylaşıyor olacağız.

. Nitekim bugün burada imza attığımız kredi bu büyüme adımlarından birini oluşturuyor.

Türkiye’nin pek bilinmeyen gizli zenginlerinden İsfendiyar Zülfikari’nin bu cümleleri verilen kredinin sadece Zülfikarlar Holding için değil, Türkiye için çok önemli olduğunu anlatıyor.

Akkuş MARİŞ’i uçurdu

Mardinlilere konuşan Mithat Yenigün'e MARİŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş ve Başkan Vekili Sabahattin Fidan tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

İstanbul’daki Mardinli işadamlarını bir araya getirmek amacıyla kurulan MARİŞ, Abdülkadir Akkuş’un başkan seçilmesi ile birlikte adeta atağa kalktı.

Mardin’in önemli isimlerini hem hemşerileri ile hem de kamuoyu ile bir araya getirdi.

Her biri başarı öyküsü yazmış ama pek kamuoyuna çıkmayan isimlerin tecrübelerini paylaşmaları dinleyicilere yeni ufuklar kazandırıyor.

MARİŞ Cumartesi Buluşmaları’nın son konuğu Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün oldu. Yenigün dünyada inşaat sektöründe en başarı isimleri arasında gösteriliyor. Rusya’da Soci’de yapılan olimpiyatlarda işlerin bitmeyeceği tehlikesi gündeme geldiğinde kurtarıcı olarak davet edilmişti.

Başka projelerde bu işi en iyi o yapar diye çağrıldığı biliniyor.

İşte o isim başarılarla dolu iş hayatına sığdırdığı tecrübeleri aktarırken şunları söyledi:

. İnşaat konusunda 1995 yılında Rusya’ya açıldık. Çünkü Türkiye’de müteahhit sayısındaki fazlalık nedeniyle kalite düşmüştü.

. Memlekete hizmet aklımızın bir köşesinde her zaman olmalı. Bölgemize küsme şansımız olamaz.

. Biz işimize yaradığı müddetçe bölgemiz insanını firmalarımızda çalıştırıyoruz. Fakat çalışan hemşerimiz ya da akrabamız, kraldan çok kralcı hale gelir ve bize zarar vermeye başlarsa ilişkimizi sonlandırırız.

. Bölgemize hizmet etme kapsamında, Midyat’ta bulunan Kasrımızı, aslına uygun şekilde restore ettirerek otele çevirdik. Bu otelin hiçbir ticari özelliği yoktur.

. Ortaklık kültürünü oluşturun ve bunu geliştirmeye gayret edin. Güç birliği yaparsanız eğer kalıcı olabilirsiniz.

. Aksi halde bölünerek yok olmaya mahkumsunuz. Yaptığımız işlerle örnek teşkil ettiğimiz için, dürüstlüğümüzü ve ortaklık kültürümüzü bizden sonra gelenlere miras bırakmak zorundayız.

. Birçoğunuz aile şirketlerini yönetiyorsunuz. Kalıcı olabilmek için aile yasanızı oluşturun. Aksi halde sizden sonra aile yasasının yazılması imkansız hale gelir, sevgiyle kurulan birliktelikler sevgi olmadan sona erebilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test