Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Pyd'ye istihbarat mı veriliyor

2.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; Zeytin Dalı Harekâtında, 40 gün gibi “askeri açıdan” kısa bir sürede önemli aşama kaydetmiştir. Tahmin ettiğimiz gibi, harekâtta, ilk direnişin kırılmasını takip eden günlerde harekât hızla geliştirilmiş, Afrin, Raco ve Cinderes yerleşim merkezlerinin teröristlerden temizlenmesi aşamasına gelinmiştir. Bundan sonrasında “meskûn mahal operasyonu” olarak adlandırılan yöntemle yerleşim merkezlerinin içinde sokak-sokak temizlik harekâtı icra edilecektir. Meskûn mahal operasyonu, özellikle terörist unsurlara karşı icra edildiğinde oldukça zor bir harekâttır. Çünkü sivil halkın arasına karışmış, her türlü alçaklığı yapabilecek, kural tanımayan, sivil halkı kalkan olarak kullanan teröristlerin teşhisi, masum sivillerle teröristlere yardım ve yataklık edenlerin ayrılması kolay olmayacaktır. Diğer taraftan; harekâtta bugüne kadar elde edilen taktik başarı ve gelinen seviye, Polis ve Jandarma Özel Harekât unsurları ile Türk Özel Kuvvetlerinin üstün yeteneği ve tecrübesi, Türk Silahlı Kuvvetlerine önemli avantajlar sağlamaktadır. Yerleşim merkezlerinin kuşatılarak giriş ve çıkışlarının kontrol altına alınması ve beraberinde uygulanacak taktik baskı neticesinde, teröristlerin takviye ve ikmal imkanlarının ortadan kaldırılacağını, kaçış yollarının kapatılacağını, savunma yeteneklerinin sınırlanacağını ve kısa sürede netice alınacağını tahmin ediyorum.

 

Son günlerde yaşanan birtakım gelişmelerin muhtemel etkileri de gözden uzak tutulmamalıdır. Suriye rejim güçlerinin Doğu Guta’da icra ettiği harekât ve bu nedenle BM’lerin tam da TSK Afrin’e girerken ateşkes kararı alması ve terörist başı Salih Müslim’in Çekya’da yakalanıp serbest bırakılması, Afrin operasyonunu etkilemesi muhtemel gelişmelerdir. Doğu Guta’daki harekât bize rejim güçlerinin terörle mücadele yeteneğinin ve operasyon kabiliyetinin son derece zayıf olduğunu, bir stratejik planlarının olmadığını, kendi sivil halkını koruma kaygısı taşımadığını ve halk desteğini umursamadığını göstermektedir. Bu husus BM’in ateşkes kararı almasını kolaylaştırmıştır. Afrin’in de bu ateşkes kararı kapsamına alınması; tıpkı bizim açılım sürecinde olduğu gibi, terör örgütünü rahatlatacak, toparlanması ve yeniden teşkilatlanması için zaman kazandıracaktır. Salih Müslim’in serbest bırakılmasının da PKK’nın Suriye uzantısının terör örgütü olduğunu inkâr çabası olduğu çok açıktır.

 

Son günlerde; adı-sanı, makamı-mevkii belli olmayan “ABD’li üst düzey bir yetkili ”ye atfen çıkan “Münbiç’in güvenliğinin YPG tarafından sağlanmasının şart olmadığı, Irak ve Suriye’de IŞİD bir tehdit olmaktan çıktıktan sonra, ABD’nin PYD ile siyasi işbirliğini, YPG ile de askeri işbirliğini bitireceğinin güvencesinin Ankara’ya resmen verildiği” haberleri, Türk kamuoyunun tepkisini yumuşatmaya yönelik girişimler olarak değerlendirilmelidir. Unutulmamalıdır ki; Pentagon sözcüsü, daha birkaç gün önce PKK’nın Suriye uzantılarıyla iş birliğini sürdürmeye kararlı olduklarını ifade etmişti. Nitekim operasyon bölgesinden gelen, yüreklerimizi yakan şehit ve yaralı haberleri bu iş birliğini teyit eder niteliktedir. 1 Mart günü 1083 rakımlı tepede cereyan eden çatışma, teröristlere bir yerlerden nokta istihbaratı verildiğini göstermektedir. Bu tür çatışmalarda hedefte tertiplenen unsurların ve silahların yerlerinin noktasal doğrulukla bilinmeden bu kadar zayiat verdirilmesi mümkün değildir. Ben teröristlere uydu görüntüleri dahil hassas istihbarat bilgilerinin verildiği ve hatta saldırı planının profesyonel ekiplerce hazırlandığı kanaatindeyim.

 

İstihbarat konusunda dikkat çekmek istediğim bir konu da basınımızın tavrıdır. Basınımız, habercilik refleksiyle, farkında olmadan Silahlı Kuvvetlerimizin yerlerini ve ilerleme istikametlerini deşifre etmektedir. Özellikle terörle mücadelede “açık kaynak istihbaratı” olarak adlandırılan bu konuda hem Silahlı Kuvvetlerimizin hem de basınımızın çok dikkatli davranması yararlı olacaktır. Şehit olan silah arkadaşlarıma Allah’tan rahmet, yaralanan silah arkadaşlarıma acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları. 12 Aralık Çarşamba, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

11 Aralık Salı günlük burç yorumları. Günlük astroloji ve burç yazıları. 11 Aralık Salı.

Yazarlar
Website Security Test