Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hazırsan korkma

16.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bir ülkenin afetlere hazırlık derecesi, o ülkenin gelişmişliğinin bir göstergesi sayılıyor. ABD, Japonya, Çin, Almanya bu konuda çok hazırlıklı. Örneğin Japonya’daki deprem tatbikatlarına yaşlı genç herkes katılıyor. ABD ve Almanya’da itfaiye teşkilatlarının çoğunluğu özel yetişmiş amatörlerden oluşuyor. 2000 yılında Almanların afetlerle mücadele örgütü THW’nin 50. kuruluş yıldönümü etkinliklerine katıldığımda, itfaiye, sele karşı mücadele gibi birimlerin yetkin amatörlerden oluştuğunu görünce epey şaşırmıştım.

AFAD Kuruluyor

Ülkemizde de, afetlerle mücadele bilinci, 1999 Marmara depremi felaketinden sonra gelişti. Dağınık olan hizmetler, 2009 yılında Başbakanlığa bağlı “Afet ve Acil Durum” (AFAD) Başkanlığı bünyesinde toplandı. AFAD’ın kurulmasıyla birlikte çalışmalar daha çağdaş afet yönetimi temeline oturdu. Bu yaklaşım beraberinde “Bütünleşik Afet Yönetimi” anlayışını getirdi. Ne demekti bu? Daha önce “kriz yönetimi” esastı; yani afetten sonra yapılacaklar üzerine odaklanılıyordu. Kurtarma çalışmalarının yaygınlığı, ölü torbalarının sayısı, afet sonrası yardımlar vb. gündemi belirliyordu.

Afetlerle mücadelede güncel anlayış ise ağırlığı, “risk yönetimi”ne yani felaket yaşanmadan önce yapılacaklara, zararları azaltıcı çözümlere veriyor. Yapı ve arazi denetimi, zemin etütleri, mahalle ve kentler arasında dayanışmanın sağlanması, her düzeyde afet eğitimi ve tatbikatları, risk yönetiminin bazı unsurları.

TAMP Tatbikatı

Geçtiğimiz hafta İzmir Valiliğinin eşgüdümünde, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) çerçevesinde, 3 gün süren “Masabaşı ve Saha” tatbikatları gerçekleştirildi. Tatbikata sadece AFAD elemanları değil, İzmir Büyükşehir Belediyesinin itfaiye ve mezarlık müdürlükleri, Kızılay ekipleri, Sağlık Müdürlüğü ve Ordu mensuplarının yanısıra, AKUT, GEA, TRAC, Amatör telsizciler gibi afete  her zaman destek veren fedakar amatör kurumlar da katıldı.  Ayrıca İzmir ilindeki birçok okulda, öğrenciler de tatbikata dahil edildi.

Benzeri tatbikatlar daha önceki yıllarda, Çiğli ve Konak Meydanında olmak üzere 2 kez yapılmış, başarılı sonuçlar alınmıştı. Son tatbikatın bana göre ayırıcı özelliği, İzmir’e afet sırasında dıştan destek verecek il temsilcilerinin de hazır bulunmasıydı. Bu destek illerini, kardeş iller diye adlandırırsak, buralarda olabilecek bir afet felaketine, afeti bizzat yaşayanların etkin müdahalesi zor oluyor. Çevredeki destek illerin sağlık ve sivil savunma birimlerinin planlı bir şekilde devreye girmesi önemli. İzmir’in destek alıp destek vereceği iller arasında, Balıkesir, Manisa, Aydın, Muğla, Denizli, Uşak, Kütahya kentleri var. Bu kapsamda, benzer bir dayanışmacı anlayışla, kardeş iller gibi kardeş mahallelerin de önceden planlanması gerektiğini düşünüyorum.

İzmir Valisinin tatbikata bizzat katılması da önemli. Afet biriminin başı olan Vali’nin katılımı, diğer birimlerde de heyecan yaratabilmektedir. İzmir AFAD elemanlarını, İzmir Büyükşehir ekiplerini, giderek tüm katılımcıları kutlarım. Bu gibi tatbikatların daha sık yapılması yararlı olacaktır.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları. 13 Aralık Perşembe, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

Günlük burç yorumları. 12 Aralık Çarşamba, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

11 Aralık Salı günlük burç yorumları. Günlük astroloji ve burç yazıları. 11 Aralık Salı.

Yazarlar
Website Security Test