Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP’nin açmazı!..

16.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP içindeki “bitmeyen kavga”, dönüp dolaşıp, “şu soruya cevap aranması” ile noktalanmaktadır; “Bugünün CHP’si Atatürk’ün partisi midir, yoksa Atatürk’ün kurduğu bir parti midir?..”

“CHP Atatürk’ün partisi” ise, 1931’lerde tamamlanan “6 Ok’un gereği olan Cumhuriyetçilik / Halkçılık / Milliyetçilik / Laiklik / Devletçilik / İnkılapçılık ilkelerini benimseyen bir tüzüğe ve programa bağlı olan ve bağlı kalan” bir siyası kuruluş olmalıdır!..

Yok, “Atatürk’ün kurduğu ve bugün ‘Sosyal Demokrat’ olarak nitelendirilen bir parti ise”, o zaman çok açıktır ki, “6 Ok ilkeleri yerine, Sosyalist Enternasyonal’e üye ülkelerin kabul ettiği ilkeleri tüzük ve programlarına  koyan” bir siyasi kurumdur!..

“Sosyal demokrasi”, aslında “Marksist kökenli” bir yapıyı işaret ediyordu. Sonraları, “kapitalist kökenli liberal partilerle, Marksist kökenli komünist partiler arasında merkez sola yerleşen” ve de “uluslararası sosyal demokrat partiler birliği olan” Sosyalist Enternasyonal şemsiyesi altındaki partilerin ilkelerini ifade eden “genel bir sıfat” olmuştur!..

Rahmetli Bülent Ecevit, CHP’den istifa ettikten sonra, Marksist kökenli “sosyal demokrat” damgalı bir yapılanma yerine, “Anadolu kökenli ‘Demokratik Sol’ yapılanma ile ‘yerli’ bir siyasi kuruluşa imza atmış” ve “Demokratik Sol Parti’yi kurmuştur” ama, onun da sonunda ne hâle düştüğü ortadadır.

İşte CHP’nin açmazı tam da buradadır ve bu açmaz bir türlü çözülememekte, parti içi hizipleşmeler, bölünmeler, kavgalar sürüp gitmektedir.

Aslında, “şu anda” ortada “Atatürk’ün partisi” yoktur; “Atatürk’ün kurduğu parti” vardır ve bu parti içinde, “sosyal demokrasinin iyice soluna yaslananlar ile, sosyal demokrasiyi merkeze yaklaştırmaya çalışanlar arasında” bitmeyen bir mücadele vardır!..

Bugün partide “iktidar olanlar” merkeze yakın olanlar, “muhalefettekiler” de sola yaslananlardır ve “sola yaslananlar” çok gariptir ki, iktidardakileri “Yeni CHP” diyerek, suçlamaktadırlar!..

Aslında, “bugün partide iktidar olanlar” Atatürk’ün partisine daha yakındırlar, “sola yaslananlar CHP’ye hakim olurlarsa”, işte o zaman “yeni bir CHP” ortaya çıkacaktır!..

Basit örnekleri ile anlatayım; aslında CHP’de 3 grup vardır:

Bir; rahmetli İsmail Hakkı Tonguç’un “Osmanlı padişahlarının oklarından esinlenerek yapmıştır” denilen “6 Ok ambleminin ifade ettiği” Atatürk çizgisini kaybetmeden, CHP’nin “merkez solda” ama “sağına da açık” bir “kitle partisi” olmasını savunanlar!..

Bu grup şu anda partiyi yönetiyor. 1950 öncesinde İsmail Hakkı Tonguç’un kurduğu Köy Enstitülerini kapatan ama 1960 sonrasında “Ecevit harekatının önünde duramayarak”, CHP’yi merkez sola açmak zorunda kalan İsmet İnönü’nün genel sekreter Bülent Ecevit ile partiyi oturttuğu çizgiden, sosyalist enternasyonaline girilmesine rağmen, çok uzaklaşmamakta direniyor.

İki; temelinde “değişim ve yenilenme olan” Atatürkçülüğü, 1930’lu yıllara hapsetmek isteyen “zaman tünelinde kalmış” ve bugün çok azınlıkta olan Kemalistler!..

Üç; CHP’nin, “Sosyalist Enternasyonale katılmış bir parti olarak sosyal demokrat çizgiye bütünüyle oturmasını ve bu çizgiden hiç taviz verilmemesini” isteyenler, ki bu grup, bugün Kılıçdaroğlu iktidarına bayrak açmış durumda ve sert muhalefet yapıyorlar.

Çok açık ki, “giderek sayıları azalan” ikinci grubu bir yana bırakırsak, “Bir ve Üç arasındaki mücadele” sürecek ve de “CHP ‘ana muhalefet görevini’ yapmaya devam edecek; hayırlı olsun!..

Haftanın Adamı

Ali Erbaş

Geçen hafta “Allah’a karşı yalan uyduranlar” başlıklı yazım şöyle bitiyordu:

“Ortalık ‘din bezirganları ile kaynıyor’; devlet adına ‘birileri çıkıp’ da bu “karanlık / yobaz / yalancı / iftiracı” bezirganların yolunu yordamını kesmiyor, olacak şey mi?

Bakınız, ‘bu görev’ kimin; Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun / Madde 1; ‘İslam Dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek üzere; Başbakanlığa bağlı Diyanet İşleri Başkanlığı kurulmuştur.’

Bir ‘garip’ vatandaşın, bir ‘garip’ sorusu üzerine, bir ‘garip’ fetva yayınlayan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ‘fetva’ kurulunun, bunca ‘sapkın yobazın, din bezirganının her gün benim Müslüman vatandaşımı zehirleyen onca abuk sabuk, hatta pornografik görüş ve vaazlarına karşı’, sus pus kalması, ‘bu kanunun l’inci maddesine uyuyor mu’; Allah rızası için, sizler söyleyin bana, sevgili okurlarım; ‘uyuyor mu’, yoksa Diyanet İşleri Başkanlığı mı, ‘horul horul’ uyuyor?

Ve nokta koyayım; ‘Uyanması için’ ille de Cumhurbaşkanı’ndan talimat gelmesi mi gerek?”

Bu yazının basıldığı gün, Cumhurbaşkanı “bu sapkınların İslam’a verdiği zararın altını çizerek”, Diyanet İşleri’ne “görevini yap” talimatını vermişti.

Ve de o günden beri Diyanet İşleri Başkanımız, Yahya Kemal Beyatlı’nın “Rintlerin Ölümü” şiirinde anlattığı gibi, “Hafız’ın kabrinin olduğu ve her seher bir gülün açtığı bahçede, her gece öten bülbül gibi”, her gün konuşmaya ve “o yobaz sapkınları hem de en sert şekilde uyarmaya” başladı.

Sizler söyleyin okuyucularım; “Haftanın Adamı olmayı” hak etmedi mi?..

Sözün Özü

Stephen Hawking öldü; Evren kaldı yapay zekaya!..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları 14 Aralık 2018, astroloji yorumları tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık...

Günlük burç yorumları. 13 Aralık Perşembe, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

Günlük burç yorumları. 12 Aralık Çarşamba, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

11 Aralık Salı günlük burç yorumları. Günlük astroloji ve burç yazıları. 11 Aralık Salı.

Yazarlar
Website Security Test