Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

MIPIM sonrası iki önemli karar aldılar

16.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İstanbul Çadırı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve İTO Başkanı Öztürk Oran’ın da katıldığı törenle açıldı. Çadır, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın yanı sıra 10 küresel gayrimenkul firmasının stantlarına ev sahipliği yapıyor

Asya’dan Avrupa’ya dünyanın bütün kentleri adeta görücüye çıkmıştı. Herkes yeniliklerini, yaptığı ve yapacağı önemli yatırımları dünyanın önde gelen yatırımcıları ile paylaşmak için sahaya çıkmıştı.

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM’de görüntü böyleydi. Fransa’nın Cannes kentinde 29’uncu kez bir araya gelmişti herkes. MIPIM 2018’e tam 24 bin 200 ziyaretçi katıldı. Bunlar konularında uzman isimlerdi. Aralarında 3 bin 800 CEO ve üst düzey profesyonel yönetici yer almıştı.100 ülkeden 3 bin 100 firma, 5 binden fazla yatırımcı görücüye çıkan projeleri incelemek için oradaydı.

İşte bu önemli etkinlikte Türkiye’nin lokomotifi, İstanbul Ticaret Odası (İTO) oldu. 685 metrekarelik etkinlik alanı veya çadırı ile edata bir kere daha gövde gösterisi yaptı. İTO İstanbul Çadırı ile fuarda dördüncü kez yer aldı. Yine dünyanın gözdesi Londra ile Paris arasında yer aldı İstanbul Çadırı…

İTO’nun lokomotif etkisi Türkiye’nin 250 şirket ve 700 ziyaretçi ile MIPIM’e katılmasını sağlamıştı.

Bu gövde gösterisinin mimarı İTO’nın Başkanı ve yöneticileri üç gün boyunca herkese İstanbul’un yatırım deryası olduğunu anlatmak için adeta seferber oldular.

Başkanı Öztürk Oran üç günlük yoğun temponun ardından şu tespitleri yaptı:

. İlgi muhteşem. Türkiye ile uğraşanlar bir kere daha hüsrana uğradı.

. Yatırım deryasında İstanbul rüzgarı esti. MIPIM’de de bunu çok net şekilde gördük.

. Bu defa İstanbul Çadırı’nda Oyak gibi yeni katılımcılar da vardı. İstanbul’un marka projeleri herkese anlatıldı. İkili görüşmeler çok olumlu geçti.

. İstanbul Çadırı bu yıl da ikili görüşmelerin küresel adresi oldu.

. İstanbul olarak MIPIM’de önemli bir aktör olarak öne çıkıyoruz. İstanbul’u, eşsiz güzelliğine ve köklü tarihine en uygun şekilde tanıtıyoruz.

. İstanbul’un kapıları kazanca ve iyi bir yaşama açılıyor. Bu noktada, devletimizin ve kamu kurumlarımızın iş dünyasını teşvik etmesi sadece sektörü değil, Türkiye’yi büyütmeye devam ediyor.

. İstanbul’da geçen yıl 238 bin konut satıldı. Türkiye’de satılan konut sayısı ise 1.4 milyon. Bunların 22 bin 234’ünü yabancı gayrimenkul yatırımcıları aldı.

. Diğer yanda şu anda, İstanbul’da kentsel dönüşüm ile de 7 milyona yakın konut ve işyeri yeniden inşa ediliyor. Yani İstanbul’un şehir haritası yeniden şekilleniyor.

. Diğer yandan özellikle İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesiyle birlikte yoğun bir ofis arz, kiralama ve satış işlemi de mevcut.

. Yapımı devam eden projelerle İstanbul’da 4.9 milyon metrekarelik A sınıfı ofis stoku var. Yılda 300 bin metrekareye ulaşan ofis alım ve kiralama işlemi yapılıyor.

MIPIM 2018’in temasında dünyanın şehir haritaları değişmesi işleniyor. Yenilikler, yeni arayışlar gündeme geliyor. Bu tespitlerle İstanbul Ticaret Odası Başkanı ve yöneticileri sıcağı sıcağına bir değerlendirme yaptı.

Bu kadar projeyi barındıran ender kentlerden biri olan İstanbul’da MIPIM benzeri bir etkinlik mutlaka yapılmalıydı. Bu önemli bir karardı. Ardında bir karar daha alındı. İstanbul’a yatarım yapmak isteyen herkesi veriler bütün açıklığı ile açılacaktı.

İTO’nun Bilgilendirme Merkezi bu kentte yatırım yapmak isteyen herkese açık ve net verileri sunacaktı.

Bu iki kararla ilgili Başkan Öztürk Oran son noktayı şöyle koydu:

-İstanbul’a gelip yatırım yapmak isteyene veriler iletilecek. Çünkü bu veriler bizde var. Yatırımcı neye yatırım yaptığı bilecek. Bu konuda İTO olarak biz önderlik yapacağız.

Bu iş sabırla başarıya gider

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım ortaklığı Derneği’nin (GYODER) Başkanı olduktan sonra sektöre hareket getiren Feyzullah Yetgin MIPIM’e katılan en tecrübeli isimler arasında yer alıyor… Bu anlamda söyledikleri çok önemli… İşte o tecrübeli ismin MIPIM ile ilgili değerlendirmesi…

. Bu tür etkinliklere 30-35 senedir katılan ülkeler, kentler var.

. İnatla, ısrarla, istikrarla katılmaya devam ediyorlar. Bizim de öyle olmamız lazım. MIPIM sabır işi.

. Karar vericilerin kararlarını verdikleri bu etkinliği son yıllarda artarak devam eden Türkiye ilgisi son derece sevindirici,

. Buraya büyük ölçekli firma ve kurumların da katılımıyla Türkiye’nin temsili anlamında önemli mesafe kaydettik.

. 2004’ten bu yana MIPIM’e gelirim, o yıllardan bu yana getirdiğimiz projelerin ölçeği, sunumu konusunda çok iyi noktadayız.

İnsana inandı ve herkesi stratejik kabul etti

Başında bulunduğu otomotiv şirketinin satış başarılarına imza atan Ali Haydar Bozkurt bu defa herkese yetki vererek harika fikirlere ulaşmayı hedefliyor

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt otomobil satışı yarışında çok başarılı… Başarıya giren yolculukta insana inanmak öne çıktı Bu inancını da hayata geçirdi. Yani düşündüğü gibi yaptı.

Bu yüzden onu adını Türkiye ilk önce gençlere yönelik yarışma çalışmalarında duydu.

Her zaman insanı öne çıkaran çalışmaların içinde oldu. Aldığı ödüllerin büyük bir bölümü insana yönelik çalışmalardan geldi.

Son olarak çok yeni ve önemli bir adım attı.

Toyota Türkiye tüm çalışanlarının işlerine tutku ile sahip çıkması için yeni bir uygulama başlattı.

Çalışanların yalnızca kendi işleriyle değil, şirketi ilgilendiren tüm konularla yakından ilgili olmasının hedeflendiği çalışmada, çalışanların unvanlarının başına "stratejik" kelimesi getirildi.

Söz konusu uygulama ile Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ çalışanlarının, şirketin tüm stratejisinin bir parçası olması ve kendilerini, kendi işlerinin üst yöneticisi (CEO) gibi görebilmesi amaçlandı.

Bu çalışma ilk adım olarak kartvizitlerin değişmesi adımı ile taçlandı.

Bu çerçevede insan kaynakları müdürünün unvanı "stratejik insan kaynakları müdürü" oldu.

İnsan odaklı bir CEO olarak son çalışmayı şu sözlerle değerlendirdi Ali Haydar Bozkurt:

. Çalışanların zaman zaman düştüğü hatalardan biri unvan ve pozisyonlarına bağlı olarak, kendilerini stratejik kademeden uzak görmeleri.

. Bu düşünceyle işlerine yaklaşan çalışanlar, işlerinin stratejinin bir parçası olduğunu gözden kaçırıp işlerini alışılagelmiş şekilde, işi 'gereği kadar' yapmalarının yeterli olduğu inancına kapılmakta.

. Ancak her pozisyon önemlidir ve stratejinin kilit parçalarından birini oluşturur.

. İşimizi alışılagelmiş yöntemlerle ve günün gerektirdiği kadarıyla yapıp tamamlamaktan çok, işi geliştirmenin, işin şirket stratejisine nasıl katkı sağlayabileceğinin düşünülmesi önemli.

. Bu yapıldığında harika fikirler çıkabildiğini görüyoruz. İşte bu nedenle görevi ve kademesi ne olursa olsun, tüm ekip arkadaşlarımızda bu konuda bir farkındalık yaratmayı amaçladık.

. Böylece tüm unvanların önüne 'stratejik' kelimesini ekledik. Bu uygulama ile herkes, yaptığı işin stratejik taraflarını da keşfedebilsin, işini bu anlayışla geliştirebilsin ve genel stratejiye 'ortak' olsun istedik.

Yabancıya da teşvik ver Türk markaları yurtdışında uçuşa geçsin

Markalaşma konusunda yıllardır önemli çalışmalar yapan Özhan Erem yurtdışında markaların atağa kalkması için ilginç bir öneri getirdi.

Yaklaşık 3 bin markanın 60 bin zincir mağazasıyla, toplam cirosu 50 milyar dolara varan Türkiye franchise pazarı, büyümeye devam ediyor. Özellikle restoran ve kafelerin başı çektiği bu büyüme serüveni, hali hazırda başarılı bir işletmesi olan ancak tek noktada veya birkaç şubeyle hizmet veren restoran ve kafe sahiplerini de bünyesine çekiyor.

Ve süreç böyle akıp gidiyor… Peki bu gelişme nereye varacak? Bu konuda en yetkin isimlerden biri bu alanda yıllardır etkinlikler yapan, Bayim Olur musun? Buluşması ile fark yaratan Özhan Erem…

 Su konuda atılan adımların artık ihracat ile ekonomiye katkı yapması gerektiğini vurgulayan Özhan Erem’in şu tespitleri önemli:

. Franchise modeli ile markasını yurt dışına taşıyabilen birkaç Türk markası yoğun bir rekabetle karşı karşıya kalıyor.

. Yurt dışında yerel yatırımcıyı ikna ederek franchise vermek, o ülkenin yerleşik markalarının ‘alışılmış’ lezzet ve iş modellerinin yoğun rekabeti altında zaten hiç kolay değil.

.  Bu nedenle bir çözüm önerisi olarak; Ekonomi Bakanlığı’nın Türk markalarının yurt dışına açılabilmesini teşvik amacıyla, yıllardır bildiğimiz yöntemle; İş yeri kirasından, tanıtım ve pazarlamaya, personel masrafından, lojistiğe kadar birçok teşvik uygulaması var.

. Bu, yabancı ülkelerde şubeleşerek çoğalacak işletmeler için güzel bir imkan. Ancak, bakanlığının ‘yurt dışı teşvikleri’, o ülkenin bir yerel yatırımcısının, sözleşmeye bağlı olmak kaydıyla bir Türk markasını temsil edeceği, ‘Franchising’ gibi çoğalmaya, büyümeye dayalı bir iş modelini maalesef kapsamıyor.

. Franchising modelinde bir marka, başka bir ülkede franchise vermek için genelde önce bir ‘Master Franchiser’ ile anlaşmak ister. ‘Master Franchiser’ o ülkede franchise verme haklarını alarak, satış noktalarının çoğalmasını sağlayan, genellikle yerel bir yatırımcıdır, yani yabancıdır.

. Özetle; Ekonomi Bakanlığı bir Türk markasının yurt dışında ‘Master Franchise’ haklarını alabilecek yabancıya da teşvik vermelidir.

. Bu tür ‘yabancı-yerel yatırımcı’ da bir türlü, dolaylı bile olsa, desteklenmelidir ki, Türk markaları dünyaya açılsın.

. Muhtemelen yetkililer “Mevzuatımız bir yabancıya teşvik vermeyi kapsamıyor, bunun yerine biz zaten Turquality kapsamında markalarımıza bu teşvikleri veriyoruz” diyecekler.

. Ancak buradaki nüans, gerekli mevzuat düzenlemesinin yapılarak, Türk markalarının yabancı ülkelerde yayılmasını sağlayabilecek “yabancılara” uygun teşviklerin verilebilmesidir.

. Mesela; Teşvik alacak yabancıya bir yıl içinde en az üç mağazanın açılması şartı getirilebilir, şarta bağlı bu teşvik, marka sahibi Türk firması üzerinden uygulanabilir… Yabancıya dolaylı olarak verilecek bu teşvik şartları itibariyle, Turquality programına göre daha kolay ve hızlı sonuç verecek bir programı hak etmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları. 13 Aralık Perşembe, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

Günlük burç yorumları. 12 Aralık Çarşamba, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

11 Aralık Salı günlük burç yorumları. Günlük astroloji ve burç yazıları. 11 Aralık Salı.

Yazarlar
Website Security Test