Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Nevruz...

23.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İlkbahar geliyor. Mezopotamya kültürüne göre güneş ilkbaharda Öküz Burcu'na girdiğinde, öküzün iki boynuzunun arasında bulunduğuna inanılan Ülker yıldızının beraberinde yedi yıldızdan oluşan bir takımla gündüz görülmesi ilkbaharın başlangıcı kabul edilirdi.

Ülker yıldızına bazıları Pervin, bazıları da Süreyya adını verirler.

Hani Mehmet Akif'in ünlü Çanakkale Şehitleri'ne adlı şiirinde geçen;

"Mor bulutlarla açık türbene çatsam da tavan,

Yedi kandilli Süreyya'yı uzatsam oradan” beytinde söz konusu olan "Süreyya", yedi yıldızı simgeleyen Ülker takımyıldızından başka bir şey değildir.

Mezopotamya kültüründe Ülker’in ortaya çıkması ile kutlamalar yapılırdı. Yeşeren tabiat bayramla karşılanırdı. Mezopotamya kültürünün bu güzelliği çağlar öncesi Türklerinin Nevruz’undan başka bir şey değildir.

Evet, Nevruz'u idrak ettik.

Türklerin Orta Asya' da tıpkı Mezopotamya inanışları gibi bereketli yağmurların yağmasına, ortalığın yeşermesine hâsılı ilkbaharın başlamasına vesile olan Ülker yıldızının yükselmesine verdikleri yüksek değerin bizdeki adı Nevruz'dur.

Türk dünyasının Nevruz değerlendirmesi de kutsaldır.

Özellikle de Azerbaycan’da Nevruz, yalnız ilkbaharın başlangıcı olarak değil yeni bir yılın mutluluk, güzellik dolu başlangıcı olarak kabul edilir ve öyle değerlendirilir.

Azerbaycan’ın gösterdiği yüksek dikkat ve alaka Özbekistan’da, Kırgızistan’da, Türkmenistan’da da mevcuttur ama Azerbaycan’ın verdiği önem her türlü takdirin üzerindedir.

Nevruzumuz kutlu olsun.

---

TÜRK MUSEVİ CEMAATİNDEN BİR YILDIZ KAYDI

Her ölüm erkendir. Türk Musevi cemaati önemli bir aydınını kaybetti.

İhtiyar delikanlı Harry Ojalvo vefat etti.

Onu tanıdığımda yaşı kemale ermişti ama emsalsiz bir vizyonerliği vardı.

Profilo binasında Nedim Yahya ile birlikte 500. Yıl Vakfı'nın gelişmesi, büyümesi, kalıcılığı için çalışıyordu.500. Yıl Vakfı'nda elbette başta JakKamhi Beyefendi olmak üzere pek çok şahsiyetin hakkı ve emeği vardır. Ama Harry Ojalvo'nun ayrı ve müstesna bir yerinin bulunduğu da bir gerçektir.

Şairdi. Yazardı. Her şeyin ötesinde bir düşün adamıydı.

Atatürk'ü görmüş, İsmet Paşa'yı yaşamış bu ulu çınar bir Türkiye sevdalısıydı. “Ana vatanım Türkiye, İsrail kardeşim" sözü O'na aittir. Gene "Herkes gibi Türk doğmadım. Fakat seçilerek ve isteyerek; Atatürk'ün izinde, 'Türk oldum' ve iki kelime ile... Çok mutluyum." sözü de O'na aittir.

Şatafattan, propagandadan ve reklamdan uzak bir hayat süren Harry Ojalvo kozasını, sessiz ve titizlikle ören bir ipek böceği gibi Türk Musevi’lerinin kültür ve düşün hayatının verimli kahramanlarından biri olarak yarınlara kalacaktır.

İnananlar bilirler ki, kitap yazanın sevap hanesi kıyamete kadar açık kalacaktır. Ben de İhtiyar Delikanlının sevap hanesinin süreceğine inananlardanım.

Ailesinin haklı ve giderilmez acısını paylaşıyor, ulu çınara kabir rahatlığı diliyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test