Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Fırtına şimdilik dinmiştir

23.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Piyasalarda kırılgan, risk iştahının eskiye göre daha az olduğu günlerden geçiyoruz. Dış ekonomik gelişmeler bizi zorlamaya devam ediyor. Çok çaresiz değiliz elbette, ancak ekonomik sorunlara çözüm üretmek için elimizdeki seçeneklerimiz her geçen gün azalmaya devam ediyor.

Hazinenin 20 Mart tarihli 10 yıl vadeli ihalede 13,53 ortalama basit faizle 3 milyar 760 milyon TL borçlanabilmiş olması, Türkiye’ye olan güven ve inancın göstergesi olarak kabul edilmelidir.

Geçen hafta içerisinde Dolar kurunda 3,74 den başlayıp 3,95’e giden süreçte hisse Senetlerinin itidalli geri çekilmesi ve ilk fırsatta tekrar yükseliş moduna geri dönmesi durumun henüz büyük negatiflik taşımadığının göstergesi sayılabilir.

Türkiye'de yabancıların sıcak parası 2017 sonu itibariyle 130 milyar dolardır. Bunun % 27'si (ağırlıklı döviz) mevduatta, % 25'i Borçlanma Senetlerinde ve % 48'i BIST Hisselerinde. Buna göre borsanın % 65'i, DIBS stokunun % 20'si yabancılara aittir. USD bazında 28 Şubatta 3.13 olan BIST100, 16 Martta % 5 gerileyerek 2.98'e geriledi. 20 Martta tepki veren BIST 100 iki günlük tepkiyle tekrar 3 dolar seviyesine çıktı.

Bütün bu salınım ve dalgaya bakıldığında hareketliliğin normal seyrinde geliştiğini verilen tepki ve karşı tepkilerin hala dinamik olduğu görünüyor.

Borsacılık eğitimlerinde, Borsalarda her yükselişin diğer yatırım araçlarının desteklemesi gerektiğini anlatırım, Bu anlamda şu sıralar doların yükselişi faizin yükselişi ve borsaların güçlü seyrine baktığımda bir gariplik olduğunu görebiliyoruz, ama bu anormalliğin yakın zamanda dramatik bir krize dönüşeceği beklentisi genel yatırımcı kitlesinde bulunmuyor.

Dolardaki hareketin geçen yıl olduğu gibi zaman zaman hareketlenerek belli noktalara tırmanacak ve bu noktalardan normal seyrine geri dönecektir. Nitekim FED’in 0,25 faiz artırımı sonrasında beklentinin bitmesi ve 2018 yılı içerisinde toplamda 3 faiz artırımı beklentisiyle 3,90 seviyesine geri çekildi.

Borsa İstanbul ve TL faizlerinde de bu paralelde hareketler bekliyorum. Grafiklerde doların yükseldiği dönemlerde diğer yatırım araçlarının nasıl tepki verdiği görülmektedir, Doların yükselişine en hassas olanın faiz olduğu görülüyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları. 13 Aralık Perşembe, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

Günlük burç yorumları. 12 Aralık Çarşamba, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

11 Aralık Salı günlük burç yorumları. Günlük astroloji ve burç yazıları. 11 Aralık Salı.

Yazarlar
Website Security Test