Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Muhalefetin yol haritası

23.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

2019 seçim süreci ile ilgili siyasal gelişmeler, ülke gündeminde önemli bir yer tutuyor. Başta büyük tartışmalara neden olan ittifak yasası ve seçim uygulamalarındaki değişiklikler olmak üzere, seçime yönelik pek çok hamle yapılıyor.

Yaşanan gelişmeler karşısında muhalefet çevreleri tutum belirlemekte ve duruş sergilemekte zorlanıyor. Muhalefetten çıkan farklı sesler kafaları karıştırıyor. Başta ana muhalefet partisi olmak üzere, genel olarak muhalefetin; bu konuda var olan kavram ve kafa karışıklığını hızla gidermesi ve bir an önce 2019 sürecinin yol haritasını oluşturup, yola koyulması gerekiyor.

Ne yapmalı; nasıl yapmalı?

Günümüz koşullarında, başta Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) olmak üzere, demokrasiden yana güçlere düşen öncelikli görev; halkımıza dayatılan otoriter yönetim anlayışının aşılarak, ülkemizde parlamenter demokrasinin yeniden kurumsallaştırılmasıdır.

Buna koşut olarak, önümüzdeki sürecin temel ayracı ve belirleyeni de, ‘tek adamlık mı, demokrasi mi?’ sorusunda düğümlenmektedir. Dolayısıyla, 16 Nisan referandumunda ‘hayır’da birleşen bütün çevreler, etki alanlarını daha da genişleterek, 2019 seçim sürecinde ‘demokrasi buluşması’nı gerçekleştirmelidir. Bu büyük buluşmanın temel ateşleyeni de ana muhalefet CHP olmalıdır.

Bu süreci hazırlayıp kolaylaştıracak ortak çalışmalar şimdiden kotarılabilir. Demokrasiden yana olan partiler ve çevreler arasında,’Güvenli Seçim Birlikteliği’, ‘Parlamenter Demokratik Anayasa Çalışma Grubu’, ‘Ekonomi ve Dış Politika Atölyeleri’, ‘Toplumsal Kampanyalar’ gibi ortak çalışmalar, etkinlikler gündeme getirilebilir.

Cumhuriyet ve demokrasi buluşması

Cumhuriyet ve demokrasi değerleri etrafında gerçekleştirilecek böylesi bir buluşmanın yol haritası oluşturulurken, her seçim için ayrı bir strateji hazırlanabilir. Eğer bir değişiklik olmazsa, 2019 yılının Mart’ında yerel seçim, Kasım ayında da cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimleri yapılacak. Parlamenter demokrasiyi savunan partiler, cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turunda kendi adaylarını çıkarırken, ikinci turda bu seçeneği savunan adayın etrafında buluşmayı hedeflemelidir. Ortak aday yöntemini düşünmek ve zorlamak, birbirinden oldukça farklı seçmen tabanlarına sahip muhalefet partileri için çıkmaz bir yoldur.

Genel milletvekili seçiminde de, ana muhalefet CHP ve baraj sorunu olmayacağını düşündüğümüz HDP (kendine yakın diğer küçük parti ve çevreleri de kapsayarak), seçimlere kendi listeleriyle katılabilirler. Seçmen tabanları birbirine yakın olan diğer muhalefet partileri İyi Parti, Saadet Partisi ve DP ittifak yapabilirler.

Böylesi bir ilkesel demokratik birliktelik, yerel seçimlerde de, seçim çevrelerinin yerel ve özgün koşullarına uygun olarak, olabildiğince yakınlaşmayı ve dayanışmayı temel almalıdır. Yaşadığı ilinin, ilçesinin siyasal koşullarını iyi bilen muhalif seçmenin, kendi seçim çevresinde bu sandık buluşmasını kendiliğinden hayata geçireceğini düşünüyoruz. Muhalefet partileri ve adayları arasında, seçim çevreleri özelinde gerçekleştirilecek yerel birliktelikler de, bu süreci kolaylaştırabilir.

Algı oyunlarını aşabilmek

İktidar ittifakı, devletin bütün olanaklarını kullanarak ve her türlü yöntemi deneyerek, seçimleri kazanacağı algısını yaratmaya çalışıyor. Burada amaç, muhalefetin 2019 sürecinde hiçbir şansının olmadığı fikrini seçmenlerin kafasına yerleştirebilmektir. Dolayısıyla, zaten yorgun ve bıkkın olan muhalif seçmende, tümden bir yılgınlık ve kabullenmişlik yaratmak istiyorlar. Tam bu noktada ve bugünkü aşamada, boykot tartışmalarının kamuoyunun gündemine taşınmasının yanlışlığını da özellikle vurgulamak istiyoruz.

Muhalefet bu oyunları boşa çıkarmalıdır. Seçmene umut aşılamalı ve güven vermelidir. Muhalefet çevrelerindeki karamsarlığı dağıtmalıdır. Bunun için de, seçim sürecine ilişkin oynanan oyunları teşhir edecek kampanyalar düzenlenmelidir.

OHAL’siz ve güvenli bir seçim için işbirliği

Muhalefet, 2019 seçimlerinin OHAL koşulları altında yapılmasını kabullenmeyeceğini şimdiden karar altına almalı ve bunu kamuoyuna, bütün dünyaya duyurmalıdır. OHAL’in kaldırılması ve seçim kampanyalarının OHAL’siz gerçekleştirilebilmesi için, ülke ölçeğinde ortak kampanya yürütülmelidir.

Muhalefet partileri için en önemli ve en kapsamlı işbirliği alanı, seçimlerin güvenliğinin sağlanabilmesidir. Bu konuda, diğer sivil toplum kesimlerini de kapsayacak ortak organizasyonlar gerçekleştirilebilir. Seçim güvenliğini tartışmalı hale getiren, kanun önünde eşitlik ve temsilde adalet ilkelerine ters düşen, seçimle ilgili son değişiklikler halka anlatılıp teşhir edilebilir. Bu olumsuz uygulamalara karşı, ulusal ve uluslararası platformlarda hukuksal mücadele verilmesi konularında ortaklaşa çalışılabilir. Kısacası, muhalefeti, yoğun gündemli bir yol haritası ve zorlu bir seçim süreci bekliyor.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları. 13 Aralık Perşembe, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

Günlük burç yorumları. 12 Aralık Çarşamba, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

11 Aralık Salı günlük burç yorumları. Günlük astroloji ve burç yazıları. 11 Aralık Salı.

Yazarlar
Website Security Test