Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dijital dönüşüme ÖZLÜ yol haritası

23.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Geçtiğimiz hafta Endüstri 4.0 ile ilgili düzenlediğimiz etkinliğe Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü geldi.

Bir de konuşma yaptı. Salon ağzına kadar doluydu ve herkes teknoloji ile ilgiliydi.

Bakan Özlü konuşurken sessizlik dibe vurdu. Adeta nefesler tutuldu.

Bu görüntüden Bakan Özlü de etkilenmiş olacak ki uzun süredir beklenen bilgiyi oradakilerle paylaştı:

-Öncelikli olarak, çağın getirdiği yeni üretim, tüketim ve pazarlama süreçlerini çok iyi anlamak ve analiz etmek zorundayız. Dolayısıyla Sanayi 4.0 sürecini, her yönüyle kavramak durumundayız. Bilişim Devrimi ile şekillenen dünya bilim ve teknoloji omurgası üzerinde yükselmekte. Önceki sanayi devrimlerini, ne yazık ki hep geriden takip ettik. Yıllar boyunca, bütün enerjimizi, aradaki bu uçurumu kapatmak için sarf ettik. Ancak bu kez, Bilişim Devrimini ve teknoloji çağını ıskalama şansımız yok. Buradan yola çıktık ve Dijital Dönüşüm Platformu ile Türkiye'nin dijital dönüşüm yol haritasını belirledik. Artık bir yol haritamız var. Buradaki amacımız yüksek teknoloji ürünlerinin, imalat sanayimiz ve ihracatımız içerisindeki yüzde 4’ler mertebesinde ki payını arttırmak. Bu oran bizi oldukça üzüyor ve biz bunu düzeltmek istiyoruz. Sanayimizi temsil eden sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışıyoruz. TÜSİAD, TOBB, MÜSİAD, TİM ve YASED gibi kuruluşların temsilcileri var. Türkiye’nin teknoloji üretmekten başka çaresi yoktur. Bizim petrol kuyularımız yok, doğalgaz yataklarımız yok. Yapabileceğimiz tek şey kendi insan kaynağımızı iyi eğitmek iyi şekilde donatmak. Bu eğitim ve donanıma bağlı olarak yüksek teknolojili ürünler üretip, yüksek katma değerli işler yapmak. Sanayimizin kendi teknolojisini üreten bir yapıya dönüştürülmesi gerekiyor. Teknoloji üreten bir Türkiye istiyoruz. Biz bütün çalışmalarımızı 3 ana eksene yoğunlaştırdık; Bilim merkezli Türkiye, Teknoloji ülkesi Türkiye, İleri sanayi ülkesi Türkiye… Bu hedefler doğrultusunda çok yoğun çalışıyoruz. Bunu hep birlikte yapacağız. Türkiye’nin dijital dönüşümü yol haritasını tamamlanması önemli. İnşallah bunun ayrıntılarını önümüzdeki günlerde açıklayacağız.

Bakan Özlü’nün bu içten, samimi, ve bilgi yüklü tavrı aslında bizi şaşırtmadı… Savunma Sanayi İşadamları Derneği Başkanı Hasan Büyükdede bakanı şu sözlerle anlatmıştı:

-Bizim sektöre muhteşem bir bakan geldi. Sakin güç… Türkiye’nin bütün büyük projelerinde imzası var. Önümüzü açacak.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Makina Mühendisi olarak mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) Yüksek Lisans ve Doktora yapan Bakan Özlü İspanya’da Proje ve Mühendislik, Harvard Üniversitesi’nde Üst Düzey Yönetici eğitimi aldı.

Bu eğitimin üzerine göreve başladığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda hızla yükseldi. Son olarak Müsteşar Vekilliği yaptı.

Ve Türkiye’nin bugün gururlandığı bütün projelerde onun imzası oldu.

Uzman ve Proje müdürü olarak çalıştığı Zırhlı Muharebe Aracı Projesi’nde Cumhuriyet tarihinin tek kalemde en büyük savunma sanayi ihracatı yapıldı. Türkiye’nin kendi tasarımı “ilk milli tankı ALTAY”, “ilk insansız hava aracı ANKA”, “ilk milli gemisi MİLGEM” projelerinin yürütülmesinde Müsteşar Yardımcısı olarak görev aldı.

O kadar çok projede görev aldı ve projelerin hayata geçmesine neden oldu ki, Türkiye’nin dijital yol haritasının açıklaması çok önem kazandı. 

 

Başkanlığı bırak komiteye bak

Bazı oda ve borsalarda adaylar çıkmış olsa da esas başkanlık seçimi komite seçimlerinden sonra olacak.

Hatta bazı başkan adayları sessiz ve derinden bir çalışma yürüterek meclisin şekillenmesinde sonra adaylık bombasını patlatacak gibi görünüyor.

Bu durumda önceden aday olanların başlarına komite de gömülmek gibi bir kaza gelebilir. Bu durumu bu seçimlerde de bir kere daha göreceğiz.

Başkanlık veya yönetim hevesini gizleyen ama komite seçimlerine yüklenenlere  geçen seçimlerden İstanbul Ticaret Odası’ndaki durumu özetleyen bir analiz iletelim istedik.

Seçimlerde taktik geliştirmek isteyenler bu matematiksel bilgilendirmeyi önlerini koyup çalışırlarsa karlı çıkarlar.

Şimdi Türkiye’nin en büyük odası olan İstanbul Ticaret Odası’nda iki oyla iki meclis üyesinin seçildiği komite var desek inanır mısınız?

İnanın… Kıran karana seçim yarışının olduğu İstanbul Ticaret Odası’nda 76 Numaralı Sıkıştırılmış ve Sıvılaştırılmış Gazlar Komitesi’nde seçime iki üye katılmış ve iki meclis üyesi seçmiş.

Perakende Komitesi tek liste ile seçime gitmiş olmasına karşın 1025 katılım sağlayarak 1 numaralı olmanın hakkın vermiş.

Finans Kuruluşları Komitesi de katılım konusunda etkili olma başarısı gösterdi.

Geçen seçimlerde İstanbul Ticaret Odası’nda en çekişmeli seçim Mali Müşavirlik Komitesi ile Mekanik Komitesi’nde gerçekleşti.

Her iki komitede de kazanan sadece iki oy fark atabildi.

İstanbul Ticaret Odası’nda komiteler Meclis’e genellikle iki üç veya dört üye veriyor.

Sadece hazır giyim ve perakende Meclis’e beş üye vererek fark yaratıyor.

Seçime katılan her aday İstanbul Ticaret Odası özelinde yaptığımız bu analizi dikkate alıp geçmişte komitesinde neler olmuş bir bakmalı.

Bunu iyi analiz eden bir adım öne geçebilir.  Ve Ekim’de yapılması beklenirken Nisan’a ertelenen seçimlerden eli boş dönmez. 

Hangi odada kim aday, kimler yarışacak

Oda ve borsalarda seçim heyecanlı ama centilmence geçiyor. Şu ana kadar bel altı vuruşlar çok gündeme gelmedi. Seçim yaklaştıkça tansiyon artıp durum farklılaşır mı bilmiyoruz.

Ama şimdilik herkes çok çalışıyor projesini anlatıyor.

Birçok oda ve borsada seçim takvimi de belirlendi. İki dönem kuralı uygulanmadığı için mevcut başkanlardan birçoğu yeniden aday oldu.

Ancak yarışa katılan yeni birçok ismin de olduğunun altını çizelim.

Nisan bitmeden 365 oda ve borsa yeni yönetimini ve başkanını seçmiş olacak.

Peki odalarda son durum nasıl?Geçen hafta bir kısmını aktarmıştık.

İşte daha da şekillenen odalardaki seçim yarışı…

İstanbul Ticaret Odası beklenmedik bir şekilde bu defa bol adaylı seçimi gidiyor. Başkanlık için 4 adayın ismi gündemde…

420 bin üyesiyle dünyanın en büyük odalarından olan İTO’ya mevcut meclis başkanı Şekib Avdagiç MÜSİAD, ASKON ve TÜMSİAD gibi üç önemli derneğin oluşturduğu İTO Platformu’nun ortak adayı olarak yola çıktı. Bu üç derneğin desteğini almak Şekip Avdagiç’i şu anda başkanlığa en yakın isim haline getiriyor.

Avdagiç karşısına başkan adayı olarak çıkan Abdullah Teber ile önce komite seçimlerinde yarışacak.

Bu durumda 68. Komite’de seçimler bittiğinde başkan adaylarından biri elenmiş olacak.

İTO Meclis Üyesi Ender Yazıcıoğlu da başkan adayları arasında… Diğer başkan adayı ise halen İTO Başkan Yardımcısı olan Murat Kalsın…

Aynı zamanda MÜSİAD üyesi de olan Kalsın’ın farklı kesimlerden çok önemli destekler aldığı biliniyor.

Geçiş döneminde çok iyi  performans gösteren İTO’nun mevcut başkanı Öztürk Oran’ın da sıkıntı olması halinde bütün kesimlerden destek alan bir aday olarak sahaya çıkabileceği söyleniyor.

İTO’da komite seçimleri Yeşilköy’deki İstanbul Fuar Merkezi’nde 9 Nisan’da, başkanlık seçimi ise 14 Nisan’da yapılacak.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ise tek adayla seçime hazırlanıyor. 18 binin üstünde üyesi olan İSO’da mevcut başkan Erdal Bahçıvan seçimlere rakipsiz giriyor.

Erdal Bahçıvan’ın listesinden biri iki ismi değiştirebileceği, yönetimde kadın üye sayısını artırmak için arayışlar içinde olduğunu söyleniyor.

İSO’da Zeynep Bodur’un Meclis Başkanlığı’na devam etmesi için yoğun bir baskı olduğu ileri sürülüyor.

2 Nisan’da Elmadağ’daki Convention Center’da komite seçimlerini gerçekleştirecek olan İSO, yönetim kurulu seçimini ise 7 Nisan’da yapacak.

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) da 14 Nisan’da komite seçimini gerçekleştirecek. Kurumdaki tek başkan adayı mevcut İSTİB Başkanı Ali Kopuz olarak görülüyor.

İstanbul Deniz Ticaret Odası’nda ise 2 aday bulunuyor. Mevcut Başkan Metin Kalkavan tekrar başkanlık için aday olacak. 8 Nisan’da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek komite seçimlerinin ardından başkanlık için Tamer Kıran, Kalkavan’ın rakibi olacak.

İstanbul odalarında yarış bu şekilde devam ederken esas çekişme İzmir Ticaret Odası’nda gündeme gelecek.

1992 yılından bu yana başkanlık görevini sürdüren Ekrem Demirtaş’ın karşısına Türkiye Futbol Federasyonu eski Başkanı Mahmut Özgener ve Kemalpaşa Sanayici ve İşadamları Derneği (KESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yöndem aday olarak çıktılar. Oyları birbirine çok yakın görünen Demirtaş ve Özgener’in Zeki Yöndem’i yanlarına çekmek için son dakika çalışması yaptıkları söyleniyor.

 

İZTO’da meclis üyeliği seçimleri 9 Nisan’da yapılacak.

İzmir’de Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda sanki seçim yokmuş gibi bir hava esiyor. Bu nedenle 6 yıldır başkanlığını sürdüren Ender Yorgancılar tek aday gibi görünüyor. EBSO seçimleri ise 4 Nisan’da yapılacak

İzmir Ticaret Borsası’nda da tek kadın oda başkanı olan Işınsu Kestelli’nin rakipsiz olarak 1 Nisan’daki seçime girmesi bekleniyor.

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi’nde ise mevcut başkan Yusuf Öztürk ile Gökalp Erim başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

Yarışın az yoğunluklu olduğu yerlerden biri Ankara… Ankara Ticaret Odası seçimlerinde mevcut Başkan Gürsel Baran’ın karşısına Osman Gökçek aday olarak çıkmadı.

Buna karşılık beyaz eşya sektörüne faaliyet gösteren ve 32 mağazası bulunan Erhan Kızılmeşe ATO’da başkan adayı oldu.

Ankara Sanayi Odası’nda Nurettin Özdebir seçimlere rakipsiz giren başkanlar arasında yer alıyor.

Ankara Ticaret Borsası seçimlerinde, aynı zamanda TOBB Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan Faik Yavuz’un tek başına seçime katılması bekleniyor.

Seçim yarışının hareketli olduğu kentlerden biri Bursa olacak gibi görünüyor.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda şu ana kadar üç başkan adayı açıklama yaptı, ayrıca iki ismin daha adaylık için nasiz yokladığı söyleniyor.

İbrahim Burkay başkanlık için yeniden aday oldu. 3 Nisan’da yapılacak seçimlerde Burkay’ın karşısına en güçlü aday olarak aylardır seçim çalışması yapan İlhan Parseker’in çıkması bekleniyor.

Bu arada İl Sanayi eski Müdürü Mahmut İnan da BTSO Başkanlığı için adaylığını resmen açıkladı.

Bursa Ticaret Borsası’nda da mevcut başkan Özer Matlı yeniden aday olduğunu açıkladı.

Samsun’da yaklaşan oda seçimleriyle ilgili şu ana kadar ne mevcut Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu şu anada kadar adaylığını açıklamadı. Ancak aday olması halinde şansının çok yüksek olduğu biliniyor.

Ordu’da geçen dönem üyelerin istekleri konusunda etkinlik gösteremeyen başkana karşı aday çıkardı.

Bu yüzden Ordu'da seçimler kıran kırana geçecek gibi görünüyor.  Ordu Ticaret ve Sanayi Odası’nın eczacı Başkanı Servet Şahin, önümüzdeki ay yapılması planlanan seçimlerde aday olacağını açıkladı. Diğer taraftan odanın Meclis Başkanı Ufuk Ünal’ın da bu dönem başkanlığa aday olması isteniyor.

Beş dönemden beri Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’nı yürüten Erol Derici yeniden bu göreve aday olmayacağını, ancak Meclis Başkanlığı için aday olduğunu açıklarken, Sinop TSO için henüz resmi olarak adaylık açıklayan isim çıkmadı.

Eskişehir Sanayi Odası'nda 2, Ticaret Odası'nda 3 aday yarışacak.

4 Nisan’da yapılacak olan Eskişehir Sanayi Odası (ESO) seçimlerinde Savaş Özaydemir daha önce aday olmayacağını açıklamıştı. Seçimlerde Küpeliler AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nadir Küpeli ve Lande, Lava, Alfafonet gibi firmaların Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş’ın listeleri yarışacak.

Eskişehir Ticaret Odası’nda (ETO) ise 3 aday bulunuyor. Seçime mevcut başkan Metin Güler’in yanı sıra Erdoğan Tekgöz ve Ayhan Sezer katılıyor.

Eskişehir Ticaret Borsası’nda  başkan Ömer Zeydan yenidan aday olduğunu açıkladı.

Adana’da 5 Nisan tarihinde Sanayi Odası seçimleri yapılacak. Seçimde 2013 yılından beri başkanlık görevini yürüten Zeki Kıvanç büyük bir destekle tek aday oldu.

Adana Ticaret Odası’nda başkanlık görevini yürüten Atila Menevşe ile eski başkanlardan Şaban Baş şimdilik adaylığını açıklayan iki isim. Ertelenen Ekim 2017 seçimleri için Mehmet Şahbaz ve Tarkan Kulak’ın da aday olacağı konuşulmuştu.

Adana Ticaret Borsası seçimlerde 3 aday yarışacak. 2015 yılından beri borsa başkanlığını yürüten Şahin Bilgiç, Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Can Yamanyılmaz ile işadamı Orhan İlhan adaylığını açıkladı.

Diyarbakır'da Ahmet Sayar aday değil, 3 yeni aday var. İşadamı Suat Önen ‘beyaz liste’ ile Mehmet Kaya da ‘’yeşil liste’ ile seçime gireceğini açıkladı. Henüz basın duyurusu yapılmasa da Abdulkadir Karavil’in de 'sarı liste' ile seçime gireceği öğrenildi.Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil de 1 Nisan’da yapılacak seçimler için yeniden aday olduğunu açıklayan isimler arasında yer aldı.

Kocaeli Sanayi Odası’nda 15 Nisan’da yapılacak seçimlere Ayhan Zeytinoğlu’nun tek aday olarak girmesi bekleniyor.

Kocaeli Ticaret Odası’nda mevcut başkan Necmi Bulut’un yeniden aday olacağı konuşuluyor. Körfez Ticaret Odası mevcut başkan Sibel Moralı aday olmayacağını açıklarken, Recep Öztürk, 5 Nisan’da yapılacak seçimler için adaylığını duyurdu. Gebze Ticaret Odası’nda (GTO) ise mevcut başkan Nail Çiler yeniden aday olacak.

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası’nda mevcut Başkan Selçuk Arslan adaylığını açıkladı.

Gaziantep Sanayi Odası’nda mevcut başkan Adil Konukoğlu’nu tek aday olarak başkanlığa tekrar seçilmesi bekleniyor.

Sakarya Ticaret ve Sanayi ve Sanayi Odası 2 Nisan’da seçime gidiyor. Mevcut Başkan Mahmut Kösemusul, seçimlerde tekrar aday olduğunu açıklarken, şu ana kadar adaylık açıklamasında bulunan başka bir üye çıkmadı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nda şu ana kadar mevcut başkan Davut Çetin 7 Nisan’da yapılacak oda seçimleri için yeniden aday olduğunu açıkladı.

Antalya Ticaret Borsası’nda ise mevcut başkan Ali Çandır, iş dünyasının birikmiş sorunlarının çözümü için aynı ekiple yeniden aday olduğunu açıkladı.

Trakya bölgesinde en çok adaya sahip oda Çorlu TSO oldu. Oda için mevcut başkanı İbrahim Gönül’ün yanı sıra, İzzet Volkan ve Engin Adıgüzeloğlu adaylığını açıkladı. İsmi adaylar arasında geçen Mehmet Diktaş’ın ise çekildiği konuşuluyor.

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda ise mevcut başkan Süleyman Kozuva ile Rahmi Yılmaz yarışacak. Kırklareli TSO’da Başkan Ertuğrul Ziya Çetintaş tekrar aday olurken, karşısına Soner Ilık da aday olarak çıktı.

Tekirdağ TSO’nun mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay da yeniden aday olan başkanlar arasında yer aldı. Adı adaylık için geçen Mustafa Yurdanur’un henüz başvuru yapmadığı öğrenildi.

Lüleburgaz TSO’da İlhami Cebelli adaylığını açıklamıştı. Mevcut başkan Ergin Okandeniz de tekrar aday oldu. Edirne TSO’da ise mevcut başkan Recep Zıpkınkurt yeniden aday olacağını açıklayan isimler arasında yer aldı.

İpsala Ticaret Borsası’nda Başkan İbrahim Girgin ile Keşan Ticaret Borsası’nda Başkan Yusuf Yörük yeniden adaylıklarını açıklayan isimler oldu.

Denizli Sanayi Odası’nın iki dönemdir başkanlığı yürüten Müjdat Keçeci 4 Nisan’da yapılacak oda seçimlerinde tekrar adaylığını açıkladı. Keçeci’nin karşısında şu anda başka aday bulunmuyor. Denizli Ticaret Odası’nda ise Necdet Özer’in ardından başkan olan Uğur Erdoğan tek aday görünüyor. Erdoğan’ın Özer’den sonra geldiği başkanlık koltuğunda 2 Nisan’da yapılacak seçimlerde tekrar güven tazelemesi bekleniyor.

Konya Ticaret Odası’nda mevcut başkan Selçuk Öztürk ise tek liste olarak seçime gidecek. Niğde Ticaret Borsası’nda mevcut başkan Zafer Uyanık yeniden aday olurken, henüz başka bir isim aday olarak çıkmadı.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı için adaylığını açıklayan ilk isim, Manisa Genç İş Adamları Derneği Başkanı Ayberk Aloğlu oldu. Mevcut başkan Adnan Erbil henüz bir açıklama yapmadı.

Başkanlık için MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bankoğlu’nun da adı da geçiyor.

 Aydın Sanayi Odası’nda da henüz adaylık açıklaması yapılmazken, mevcut Başkan Mehmet Yunus Şahin’in yeniden aday olması bekleniyor.

Van, seçimin en hareketli geçeceği yerlerin arasında yer alıyor. Başkanlık görevini yürüten Necdet Takva, göreve yeniden aday oldu. Takva’nın karşısına daha önce bu görevi yapan  Zahir Kandaşoğlu olacak.

Trabzon’da mevcut Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu dışında adaylığını açıklayan olmadı.

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Arat, nisan ayında yapılacak seçimlerde tekrar aday olacağını açıkladı. Ahmet Arat’ın haricinde Ahmet Sami Ülkü, Fatih Gökdere ve Ali Çelik de resmi olarak göreve talip oldu.

Mersin’de  Ticaret ve Sanayi Odası ile Tarsus Ticaret Borsası’nda 1 Nisan’da, Mersin Ticaret Borsası’nda 2 Nisan’da, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’nda 3 Nisan’da, Mersin Deniz Ticaret Odası’nda ise 4 Nisan’da seçimler yapılacak. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, 20 Temmuz 2017 tarihinde yaptığı açıklamada yeni dönemde aday olmayacağını açıklamıştı, ancak kulislerde Aşut’un yeniden aday olacağı konuşuluyor.

 

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları. 13 Aralık Perşembe, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

Günlük burç yorumları. 12 Aralık Çarşamba, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

11 Aralık Salı günlük burç yorumları. Günlük astroloji ve burç yazıları. 11 Aralık Salı.

Yazarlar
Website Security Test