Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tansiyon

23.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Heyecan ile izliyorum ABD kuvvetler ayrımıyla ne şekilde Başkan Trump ile baş ediyor. Tansiyon yüksek.  Rusya bambaşka havalardan çalıyor. Bizde ise, Afrin, İstiklal Marşı, Dil devrimi, sakallı hocalar ile tansiyon bambaşka havalarda. Ama bu gün yazmak istediğim bildiğiniz insan tansiyonu veya hipertansiyon, yani yüksek tansiyon. 60 yaşını geçen insanlar; çoğunuz her gün bir tansiyon hapı alıyorsunuzdur. Belki, her gün tansiyon da ölçüyorsunuzdur. Ama acaba en başında “doğru muayene edildiniz” mi?

Muhtemelen ve korkarım hayır. Nasıl adalet sadece avukat ve hakimlere bırakılmayacak kadar mühim ise ve ülke savunması birkaç pırpırlı generale bırakılmayacak kadar değerli ise, sağlık da sadece hekimlere bırakılmayacak kadar önemli. Bilgi sahibi olup, sizin, “sizi tedavi eden ortamı” kendiniz geliştirmeniz gerek..

Arabanızın yağına suyuna hangi sıklıkla bakıyorsunuz? Her sabah? Muhtemelen hayır. Haftada bir? Çoğumuz bakmıyordur. Ben arada benzin alırken baktırıyorum. Unutmazsam. Silecek suyu da bitince zaten uyarı geliyor.

Tansiyon takibi de öyledir ve sadece koldan ölçmek yetmez. Nadiren de olsa bacaktan da ölçmek gerekir. En azından yüksek tansiyon teşhisi konulduğunda ve bir kez daha bir süre tedavi için ilaç almaya başladıktan sonra. Belki yılda bir veya iki yılda bir kez yeterli olur. Nedenini anlatayım. Kolda tansiyon yüksek olabilir, çünkü batında, aorta da bir daralma ortaya çıkabilir veya doğuştan vardır.

Böyle bir durumda bacaktaki tansiyon koldaki ile ayni yükseklikte çıkar. Normal olarak epeyce daha yüksek bir değer ölçülür. (Manşet dizin üstüne konulur, ses dizin arkasından, arterden dinlenir).

Aorta da bir daralma var ise onun tedavisi ameliyattır. Üst vücuttaki tansiyonu ilaç ile tedavi etmek değildir.

Bu detay o halde olabilir ki bir böbreğin içindeki bir yan arter bile daralmış ise tüm vücutta yüksek tansiyon ortaya çıkar. Böyle bir durum tespit edilirse de tedavi ilaçtan ziyade belki kateter ile, belki ameliyat ile daralan yerin tedavisidir. Yıllarca ilaç yutarak ilaç sanayiine katkıda bulunmaktan ziyade.

Hastaneden, hastaneye tedavi ve teşhis yaklaşımları değişir. Ülkeden ülkeye de. Ülkemizde örneğin tansiyon tedavisini inme indikten sonra nörologlar düzenliyor. Ondan önce de genelde kardiyologlar. Almanya’da daha ziyade nefrologların (yani dahiliyeci olan böbrek uzmanlarının) işidir tansiyon tedavisi. Ben her tansiyon hastamda göz dibindeki ince damarlara da bakarım. Tansiyonun zararı ve atheroskleroz hakkında birinci elden fikir sahibi olunur. Hekiminiz göz dibine bakmasını bilmiyorsa ayrıca bir göz doktorundan görüş almak faydalıdır.

Tansiyonun tabii kilo ile yakın etkisi vardır. Kilo verince genelde tansiyon haplarından kurtulursunuz. Yüzmek, yürümek ve yoga diğer faydalı yaklaşımlardır. Bir sürü eş dostumda yıllardır tansiyon hapı alıp da bir tek kez bile, ilaç için, bacaktan tansiyon ölçülmediğinin farkına varınca bu yazıyı yazma gereği duydum. Kişi kendi dünyasında yaşıyor, ben de, bu konunun uzmanı bir hekim olarak, “Her hekim en azından ilk teşhiste bir kez bacaktan tansiyon ölçer” inancıyla masumca yaşayıp gidiyordum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları. 13 Aralık Perşembe, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

Günlük burç yorumları. 12 Aralık Çarşamba, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

11 Aralık Salı günlük burç yorumları. Günlük astroloji ve burç yazıları. 11 Aralık Salı.

Yazarlar
Website Security Test