Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye’nin sorunu eğitim ve üretim…

30.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçen gün Dünya haritasını inceledim. Bilmem kaç tane ülke var. Zannederim, Birleşmiş Milletler Teşkilatı’na üye 196 ülke var. Bu 196 ülkeden ancak 15- 20 tanesi dünya sahnesinde etkin ve zengin sınıfına girebiliyor. Geri kalanın bir kısmı “Gelişmekte olan” ülkeler sınıfına girerken, çoğu geri kalmış veya 3. Dünya ülkeleri olarak adlandırılıyor. Çoğu da “devletçik” düzeyinde…

Peki zengin ülkeler niye az derseniz. Bazı parametreler ve nitelikler incelendiğinde sebep ortaya çıkıyor. Zengin ülkeler, eğitim ve hukuk başta olmak üzere sistemlerini tam kurmuşlar. Zenginlik için önce akıl, sonra sistem, sonra eğitim, sonra teknoloji, daha sonra, sanal dünyanın nimetlerinde ve aklınıza gelen her türlü ileri akımlar, fikirler, keşifler, üretim, pazarlama gibi her türlü sistemi tam olarak kurmuşlar. Bu sistemleri uygulayan her ülke zengin ve refah seviyesine ulaşmış.

Bunu başaran ülkelere bakın, ABD, Çin, Almanya ve sırası ile diğer gelişmiş ülkeleri ayırın, diğerlerini koyun sürüsü gibi güdersin ve yönetirsin.

Gelişmiş refah toplumu olmak için ne yapmak gerekiyor derseniz, eğitimden başlamak gerektiğini düşünüyorum. Çağımızda eğitim ve bilgi en önceliklidir. Eğitim için sistemini kuracaksın. İşe eğitmenleri eğiterek başlamak gerekiyor. Sonra da gelecek nesilleri ihtiyaçlar doğrultusunda yönlendirerek eğiteceksin.

Bunun adı da, "Eğitim " sistemidir. Tıpkı, Finlandiya, Amerika, Çin ve diğer gelişmiş ülkelerin yaptığı gibi yapacaksın.

Türkiye’nin “Ara eleman, Teknisyen, Tekniker” ihtiyacı var. Mesleki eğitimle gerekli elemanı yetiştirilirse üretimde de istenildiği sonuç elde edilir.

 

Türkiye’ye gelince

 

Ülkemizdeki eğitim politikaları maalesef dumura uğratılmış. Cumhuriyetin ilk dönemlerindeki “ara eleman ve tekniker” yetiştiren eğitim sistemi geliştirilmediği gibi tamamen terk edilmiş. Dış güçler tarafından Türkiye’ye uygun olmayan bir eğitim sistemi adeta empoze edilmiştir. Gelinen noktada, Türkiye şu anda tek kelime ile "Ara eleman ehil işçi ve teknisyen sıkıntısı” ile baş başadır. Üretim mekanizmaları, eleman ihtiyacında adeta "Dar boğazdadır."

Ülkede bugün işsiz çok ama üreten kesim de yetişmiş kalifiye eleman bulamıyor. Hal böyle olunca üretmeden daha çok tüketen bir topluma doğru gidiyoruz.

Unutmayalım. Türkiye ekonomisin en büyük sorunu üretmeden tüketmektir. Üretmeden tüketmek bize refah getirmez.

Eğitim sistemini derhal yeniden Cumhuriyetin kuruluş felsefesinin istikametinde, ancak günümüzün, teknoloji ve sanal dünyanın eğitim kural ve prensiplerinin gerektirdiği sisteme kavuşturmalıyız.

Türkiye’de mesleki eğitim krizi içindedir.

Kurtuluşumuz, mesleki eğitimin yeniden ayağa kaldırılmasıdır.

 

Gelelim üretime…

Türkiye çok şükür bir zamanlar gıda ürünlerini kendi yetiştiren 7 ülkeden bir biriydi. Bu gün hemen her şeyi ithal eden duruma geldi. "Devlet Planlama Teşkilatı"nın kaldırılması tam bir sistemsizlik ve sabotajdan başka bir şey değildir.

Üretmeyen toplumun, tüketmeye de hakkı yoktur. Üretmeden lüks yaşanmaz. Bugünkü gidişatı ülke kaldıramaz. Ancak gerçekleri kimseye anlatamıyoruz.

Üretimimizin potansiyel kaynaklarını geliştirmek yerine, ihtiyacımız olanı ithalatla karşılamak ülkeyi batırmak demektir. İthalat kolaydır ama kaynağı dışarıya gönderir, ülkeyi batırır.

Türkiye ve Türk insanı, gıda ve teknoloji ürünleri başta olmak üzere ihtiyacı olanı üretme kabiliyetine sahiptir. Kalabalık ve artan bir nüfusa sahibiz. İnsanımızda müteşebbis ruh vardır. Yeter ki teşvik edilsin, her türlü üretimin üstesinden gelebilir. Su başta olmak üzere her türlü doğal kaynağımızı değerlendirmemiz gerekiyor.

Türkiye bir "İthal mallar" pazarı olmuştur. Bundan kurtulmalıyız. Bunun da tek yolu ve kurtuluşu ülkede yeniden “Eğitim ve Üretim” planını tesis etmektir. Eğitim sisteminden başlayarak her şeyi yeniden düzene sokabiliriz.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları. 13 Aralık Perşembe, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

Günlük burç yorumları. 12 Aralık Çarşamba, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

11 Aralık Salı günlük burç yorumları. Günlük astroloji ve burç yazıları. 11 Aralık Salı.

Yazarlar
Website Security Test