Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sermaye piyasaları

30.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkelerin sermaye piyasaları esasında ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla kurulmuşlardır. Asılamacı Şirketlerin ucuz finansmana ulaşması, büyümesi, teknolojilerini diğer ileri ülkeler seviyesine çıkarması gibi reel amaçlarının yanında, kurumsal yönetim ilkeleri dediğimiz,disiplin, şeffaflık, bağımsızlık, hesap verilebilirlik, sorumluluk, eşitlik ve sosyal sorumluluk gibi konularda da şirketleri duyarlı hale getirmek amaçlanır.

Paranın kaynağına yakın olduğunu düşündüğüm futbol, siyaset gibi alanlardakine benzer, sermaye piyasalarında da aşırı rekabet ve hırsın kör ettiği bir takım kişiler ve guruplar piyasa zeminini manipüle ederek karlarını artırma yoluna gidebiliyorlar.

Bu manipülasyon ortamının yarattığı karmaşa, bir yandan küçük yatırımcı tabir edilen, birikimlerini değerlendirecek yer arayan yatırımcıyı ürkütürken, diğer yandan şirketini bu heyulanın içine sokarsa başına iş gelebileceğinden korkan iş adamlarını ürkütmektedir.

Piyasalardaki dönen dolaplara karşı çok sıkı tedbirler almak, piyasaları doğal yollardan etkileyen ve fiyatın sağlıklı oluşumunu sağlayan süreci kırmakta, piyasayı emir komuta içinde yönetme riski doğurmaktadır, Böyle olduğunda ise yabancı fonlar piyasanızı yatırım alternatifi olarak değerlendirmemektedir.  

Kontrol mekanizmanızı biraz gevşek kurduğunuz takdirde ise gücü olanın piyasayı yönettiği, piyasa kanunları gereği düşmesi gereken zamanda düşmeyen, çıkması gereken zamanda çıkmayan bir başka söyleyişle, güçlünün canı istediği zaman çıkan yada onun canı istediği zaman düşen bir mekanizmaya dönüştürür.

Peki, o zaman ne yapmalı ki piyasalar içinde bulunduğu ekonominin ve sosyal kitlenin, varlık ve psikolojisine bağlı olarak hareket etsin, dış etki ve kaygıların ya da yabancının baktığı şapkadan daha çok bizim insanımızın beklentilerini, umutlarını, herhangi bir manipülasyona yol açmadan yansıtsın

Bu karmaşık problemin çözümü tek yoldan sağlanabilir. Piyasaları oluşturan yatırımcı profilini ülkeyi oluşturan tüm kesimlerin bir yatırım alternatifi haline getirmek.

Bunu sağlamanın ilk şartı yatırımcılara bu yatırımın uzun vadeli bir yatırım olduğu ve küçük yatırımların uzun vadede büyük birikimlere dönüşebileceğini, bizden ve dışardan örneklerle çok iyi anlatılmalıdır. Piyasalarla ilgili yazılıp çizilen borsa battı çıktı söylemlerinin uzun vadede hiçbir öneminin olmadığını, Borsa oynamak diye bir kavramın yanlış olduğunu, Şirketlere ve pay piyasasına yatırım yapmak söyleminin doğru olduğunu, temettü veren işletmelerin yıllar içerisinde, ev alıp kiraya vermekten çok daha karlı sonuçlar doğuracağını, vergisiz temiz bir kazanç olduğunu tüm ayrıntılarıyla anlatmak gereklidir.

Şirketlerimizin geleceğinin bizim geleceğimiz olduğu gerçeğini hiçbir zaman unutmayalım, İşletmelerini dünya rekabetine hazırlayamayan ülkeler borç döndürme konusunda ne kadar uzmanda olsalar bir gün duvara toslayacaklardır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları. 13 Aralık Perşembe, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

Günlük burç yorumları. 12 Aralık Çarşamba, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

11 Aralık Salı günlük burç yorumları. Günlük astroloji ve burç yazıları. 11 Aralık Salı.

Yazarlar
Website Security Test