Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni otopark yönetmeliği

30.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Resmi gazetede yayınlanan yeni otopark yönetmeliği, 1 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe girecek. Yeni yönetmelikte birkaç temel değişiklik var. En dikkat çeken değişiklik, her konut için bir otopark yeri ayrılmasının gereği. (Eskisinde bu, her 3 daire içindi.)Önemli bir artış söz konusu. Ama yeterli mi, tartışma götürür. Çünkü kentin kimi merkezlerinde otomobil sahipliği her daire için ikiye çıktı nerdeyse.

Alternatif Otoparklar

Diğer bir değişiklikle, bahçe altlarının da otopark olarak kullanılabilme olanağı getiriliyor. Buna göre, zemin altında kalmak koşuluyla, yan ve arka bahçelerin tamamının altı otopark olarak kullanılabilecek. Komşu iki parselin sahiplerinin anlaşması ve tapuya şerh düşülmesi halinde komşu bina bahçeleri de ortak otopark olarak kullanılabilecek.

Bu çerçevede ana arter yolların ve meydanların altına otopark yapılabilecek. Okullar dışında kamu kurumlarının bahçelerinin altına da, giriş çıkışların ayrı olması koşuluyla otopark yapılabilecek.

Mekanik park sistemleri kullanılmasına karşın, giriş çıkış sorunları nedeniyle otopark yapılamayan yapılar ile tarihi binalar için yürüyüş mesafesindeki başka bir otoparktan yer göstermek mümkün oluyor. Her şeye karşın otopark yapılamıyorsa, otopark bedelinin tamamı oturma ruhsatı alınmadan önce ödenecek. Ancak bu bedel saptanırken daha az gelişmiş bölgelerin bedelinde yüzde 40’a kadar varan indirimlere gidilebilecek.

Park Et ve Devam Et

Bana göre en olumlu değişiklik, kent çeperlerindeki" park et devam et" sisteminin yönetmelik maddesi haline getirilmesi. Bu konuda da İzmir Büyükşehir Belediyesi Türkiye’ye öncülük etti; yıllardır atıl durumdaki 1200 araçlık Kahramanlar otoparkını Alsancak’ta turlayan ringin parçası haline getirdi. Kent merkezindeki kapalı otopark kullanım alışkanlığını artırmak ve yol kenarlarına park etmiş özel araçları azaltmak amacıyla başlatılan “park et, ring ile devam et” sisteminde, 10 dakikada bir kalkan minibüsler, araç sahiplerini işyerlerine, alışveriş noktalarına, lokantalara, giderek evlerine taşıyor. Henüz tam bir alışkanlık sağlanamadı ama uluslararası fuar zamanında özel araçları ile fuara gelenler için tam bir kurtuluş oldu. Otopark çatısına kadar doldu. Çağdaş dünyada yaygınlaşmaya başlayan bu uygulamanın İzmir’in başka yerlerinde de devreye girmesi için İzelman çalışıyor.

“Park et, ring ile devam et”  uygulaması kentin merkezlerine otopark yapılmamasını sorgulayanlara iyi bir cevap oluyor. Çünkü çağdaş çözüm kişilerin özel araçları ile merkezi boğması değil. Tam tersine kent çeperlerinde park edip merkeze tramvay, metro, izban, otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla gelmek, günümüzde gelişmiş kentlerde tercih edilen bir çözüm. Bırakın otopark yapmayı, Londra, Singapur gibi kentlerde kent merkezine girişlerde ek bir bedel alınıyor. Gelişmiş kentlerin merkezdeki otoparklarının saat ücretleri de çok yüksek.

Yeni yönetmeliğin otoparklarda motosiklet ve bisikletler için yer ayrılmasını zorunlu tutması da başka bir çağdaş çözüm.

İnsan Ayıdan Akılsız Değil Ya!

Otopark yönetmeliğini çıkarmak kendi başına yeterli değil. Bunun uygulanması da önemli. Bu konuda Ege Cansen’in 4 Şubat 2018 tarihli Sözcü gazetesinde yayınlanan “Amuda Kalkan Fil” yazısı çok uyarıcı. Bu yazıdan uzun bir alıntı yapacağım ama tamamını internetten bulup okumanızı öneririm:

“Trafik sıkışıklığını tamamen çözülemese bile kısmen rahatlatmak mümkündür. İstanbul'daki tıkanıklığın önemli bir sebebi, zaten bir şeridi belediyenin kendisi tarafından otopark haline getirildiği için daralmış anayollarda park yasağına uyulmamasıdır. Daha da kötüsü polisin, tıkanık anayollardaki değil, tenha yollardaki araçları çekip cezalandırmasıdır.

Aracını yasak yere bırakan sürücülerin ‘park yeri gösterin, biz de arabamızı oraya park edelim’ demesi kadar şirretlik olamaz. Çözüm açıktır: Park yeri olmayan yere özel arabayla gidilmez. Toplu taşıt aracına binilir, inilen yerden gidilecek adrese kadar yürünür. Arabası olmayan çoğunluk da böyle yapıyor zaten. Saygısızca park edilmiş, dörtlüsü yanan veya yanmayan arabalar yüzünden tıkanmış yollar, bilinçsiz sürücülerin işgalinden kurtarılabilse, seyir sürati artacağı için otobüsler daha fazla sefer yapacak, daha çok yolcu işten-eve, evden-işe yarı zamanda gidip gelebilecektir.

Ayılar bisiklete binmeye nasıl eğitildiyse, ‘patladın mı, şimdi geliyorum’ diyen bencil hanımlar ve ‘vurdu mu oturtan’ beyler ile yolun ortasında mal indiren teslimat kabadayıları, ceza ödemeye başlayınca, yasak yere park etmemeyi çok kolay öğrenir. Bunlar insan, ayıdan da akılsız değiller ya!”

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları. 13 Aralık Perşembe, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

Günlük burç yorumları. 12 Aralık Çarşamba, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

11 Aralık Salı günlük burç yorumları. Günlük astroloji ve burç yazıları. 11 Aralık Salı.

Yazarlar
Website Security Test