Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dijital dönüşüm eşitlik sağlar mı?

30.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dijital dönüşüm ve internet kullanımındaki gelişmeler, hem bireyler hem toplumlar üzerinde ekonomiden eğitime, siyasal katılımdan haberleşmeye kadar pek çok alanda önemli yenilikler getirmektedir. Bu yeniliklere paralel olarak bu teknolojileri üretenlerin eril kodlamaları yoluyla ataerkil sistemin toplumsal cinsiyet kalıplarını yeniden üretebilmektedir. Bununla da kalmayıp, dijital eşitsizliğin ekonomik, sosyal ve politik nedenlerini de görünmez hale getirmektedir. İnternete erişim ve kullanım becerisine sahip olmak, bireyler ve toplumlar arasındaki mevcut eşitsizlikleri tekrar üretmekte, bazen da yeni eşitsizlikler yaratmaya neden olabilmektedir.

Diğer yandan bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin, bilgi ve enformasyona ulaşımı demokratikleştirdiği özgür bir alan yarattığı bilinmektedir. İnternet teknolojileri, bireylerin ve grupların ekonomi ve sosyal yaşama katılımını ve topluma seslerini duyurmaları acısından da ciddi bir potansiyel sunduğu da bir gerçektir.

Hızla gelişen teknoloji ve dijital dönüşümle birlikte kuşkusuz her işin yapılma şekli de yeniden gözden geçirilmektedir. Büyük ihtimalle bireyler ve toplumlar, eski yöntemleri unutup yeni yöntemleri sıfırdan öğrenmek zorunda bile kalacaktır. Önümüzdeki süreçte, birbirine bağlı yüz milyarlarca akıllı cihaz ve onların oluşturacağı yepyeni bir dünya oluştuğunu görüyoruz.

Nesnelerin interneti, 3 boyutlu yazıcılar, giyilebilir teknolojiler, yapay zekanın hızla gelişmesi gibi... Bütün bu yeni teknoloji akımları, günümüzün giyim, imalat, üretim, enerji gibi en temel sektörlerinin yeniden tanımlanmasına aracı olacaktır. İş yapış biçimlerimiz köklü bir değişim içinde olduğu bu süreçte kadınların eşitlik mücadelesi biçimlerinin aynı kalması mümkün müdür?

Toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifinden bakıldığında, dijital dönüşüm cinsiyet eşitsizliklerini ne yönde etkileyecek? Teknoloji kullanımı kadınların özgüvenlerini güçlendirirken zihinsel cam tavanlarını kırmaya etken olabilecek mi? Onların katılımcı aktif bireyler, eşit vatandaşlar olarak demokrasinin gelişmesine eşit katkıda bulunmalarını sağlayabilecek mi? İçinde bulundukları dört duvarın dışında da bir dünya olduğunu görüp, toplumun kendilerine dayattığı geleneksel rol modellerinin dışına çıkabilecekler mi? Ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarında etkin olan teknoloji kullanımı, karar verme süreçlerine eşit katılımlarını da etkileyebilecek mi?

Dijital çağın kadınları bütün bu soruların cevaplarını bu günden araştırmalı, görüşlerini konunun uzmanları ile birlikte tartışmalı, vizyonlarını paylaşmalı gelecekte yeni eşitsizliklerle karşılaşmamak için tedbirlerini bu günden almalıdır.

Farklı yaklaşımlara rağmen, pek çok araştırmacı teknoloji ve toplumsal cinsiyet arasında bir ilişki ortaya koymaktadır. Hatta bazıları teknolojinin kendisinin toplumsal cinsiyeti referans almadan tam olarak anlaşabilmesinin mümkün olmadığını söylemektedir. Kısacası dijital teknolojileri, süregelen toplumsal cinsiyet eşitsizlikleriyle baş etmeyi sağlayacak, somut bir araç olarak konumlandırmak gerektiğine inanıyorum. Bunun için de hem kadınların ve hem de siyasi iradenin, toplumsal cinsiyet eşitliğini referans almayan kodlamaları izlemesi ve bu açıdan değerlendirmesi kaçınılmazdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test