Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Erol Bilecik’in yol haritası yeni hikayenin önünü açar

30.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Erol Bilecek, son çıkışı ile ekonomide yeni bir yol haritasını gündeme getirdi. 

TÜSİAD Başkanı seçildiği günden bu yana Erol Bilecik yazmayı düşünüyorum. Bilmiyorum nasıl oldu? Bilerek veya bilmeyerek, tesadüf ya da değil… TÜSİAD öyle bir zamanda öyle bir ismi başkan yaptı ki tam isabet…

TÜSİAD’ın kadın başkanlar tercihi de çok doğruydu. Ama Erol Bilecik tam isabet… Hele son çıkış, ya da son yapılan çalışma isabetin ne kadar isabetli olduğu net bir şekilde ortaya koyuyor.

Geçen yıl TÜSİAD Girişimcilik Ekosistemi Çalışma Grubu oluşturulmuştu. Yaklaşık bir yıllık çalışma süreci sonrasında ortaya Türkiye’yi dönüştürmenin yol haritası çıktı.

En somut önerilerle… Ayrıntılarıyla… Yapılan çalışma herkese ışık tutacak özellikler taşıyor. Metal yorgunluğundan kurtulmanın yolunu gösteriyor.

Dahası son dönemde hepimizin konuşmalarında sık sık dile getirdiği yeni bir hikaye yazmanın kalemini kağıdını veriyor.

Ve böyle bir çalışma Türkiye’nin dönüşüme acil ihtiyaç duyduğu bugünlerde yapılıyor. Bu çalışma belki de 20 yıldır konuşulan ama bir türlü hayata geçirilemeyen yatırım ortamının iyileştirilmesi çalışmalarından sonuç alınamayacağı görüşünün yerleşmeye başladığı bugünlerde yapılıyor.

Girişimcilik Ekosistemi Çalışma Grubu’nda 40’ı aşkın uzman çalıştı, Türkiye’nin Girişimcilik Dönüşümü Projesi’ni hazırladı.

Her şey daha çok girişim ve girişimci için… Ve en önemlisi bunu Erol Bilecik’in başında bulunduğu TÜSİAD yapıyor. Ve Erol Bilecik diyor ki:

 . Dünyada girişimcilikle yaratılan değerin yüzde 78’i yedi ülkedeki 11 şehirde toplanmış durumda.

. 130’dan fazla ülkenin değerlendirildiği Küresel Girişimcilik Endeksi raporunda dört yıl önce 25. sıradayken bugün 37. sıradayız.

. Önemli bir eşikteyiz ve bu eşiği atlayabilmek için beş senemiz var. Dünyanın herhangi bir noktasındaki bir girişimci için Türkiye öncelikli tercih ve cazibe noktası olmalı.

Son cümle çok önemli... Dünyanın herhangi bir noktasındaki girişimci yatırım kararı verirken Türkiye kaçıncı sırada geliyor. Eğer bu soruya olumlu yanıt veremiyorsak mutlaka bu dönüşüm projesinden yararlanmak durumundayız.

İşte Erol Bilecik’in önderliğinde hazırlanan yol haritası hayata geçerse Türkiye ilk sıralarda gelecek… yani bu soruya olumlu yanıt verilecek.

Bunu Türkiye’nin ilk bilgisayar mühendislerinden biri, bir dünya devinde çalışan ilk Türk sistem analisti söylüyor.

Antakya’da doğmuş, Liseye kadar bu kente okumuş ve Türkiye’ye başbakanlar, bakanlar kazandırmış İstanbul Teknik Üniversitesi’nden bitirdikten sonra girişimcilikte başarı hikayesi yazmış Erol Bilecik’in başında bulunduğu TÜSİAD, metal yorgunluğundan kurtulup, yeni bir başarı hikayesi için yol haritası öneriyor.

Genç yaşında 3 arkadaşıyla birlikte Index Bilgisayar'ı kuran ve 8 binden fazla iş ortağı ile bilişim sektörünün en önemli oyuncularından biri haline gelen Erol Bilecik, hukuki altyapıdan, teşvik sistemine Türkiye’ye dönüştürmenin yollarını ortaya koyuyor.Bilgisayar sektörünün en köklü sivil toplum kuruluşlarından TÜBİSAD Başkanlığı, İTÜ Mezunlar Konseyi Yönetim Kurulu Başkanliği, Türkiye Bilişim Vakfı, Hataylılar Derneği, Girişimcilik Vakfı ve en önemlisi 1907 Fenerbahçe Derneği’nin etkin üyelerinden Erol Bilecik girişimciliğin eko sistemini önünün açılması için atılması gereken adımlara anlatıyor.

Index bünyesinde yer alan Homend ile (diğer firmaları bilmiyorum) en inovatif ürünleri üreten, yenilik peşinde koşan ARGE yapan Erol Bilecik Homend’lerin sayısını çoğaltmak için bu yeni yol haritasını ortaya koyuyor.

Erol Bilecik “Türkiye'nin ilerlemesi için de bilişim çok önemli. Genç nüfusu yalnızca teknoloji kullanan değil üreten hale getirmeliyiz. Bunun için de liderliğe ve hıza ihtiyacımız var. Cesur kararlar alınmalı" demişti.

İşte size cesur kararlar.

Şimdi sıra bu kararları alabilecek cesur adamlarda…

 Şekib Avdagiç’in yerine kim gelecek?

Şekip Avdagiç - Mithat Yümlü

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Platformu Şekib Avdagiç’i başkan adayı gösterdi. Platformda, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) ile Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), Mimar Mühendisler Grubu ile  Meslekte Birlik başta olmak üzere çok sayıda vakıf ve dernekten oluşuyor.

Şekib Avdagiç İstanbul Ticaret Odası Meclis başkan olarak görev yapıyor. Daha önce de yönetim kurulundan başkan vekili olarak görev almıştı.

Yani tecrübeli bir isim… İTO’daki yönetim şeklini çok iyi biliyor. Seçim sistemine de hakim… Bu yüzden diyor ki:

-Gerçek bir başarı ancak komite komite çalışmakla mümkün. 81 komitenin her biri için en az 15 arkadaşımız çalışıyor. Komitelerde ortak liste oluşturmak en önemli amacımız. Birliği sağlama çalışmalarımız netice verdi. 70 komitede uzlaşmayı sağladık, kalan 11 komitede birliğin sağlanması için çabamız sandık kuruluncaya kadar sürecek.

Ve son dönemde Şekib Avdagiç her yerde… Cumhurbaşkanı ile görüşüyor. Her toplantıya koşuyor. Televizyonlara görüş veriyor.

Başkan adayı olarak öne çıkmış durumda… Göstergeler yeni dönemde onu başkanlığa yakın gösteriyor.

Esas yarış Şekib Avdagiç’in bırakacağa koltuk için olacak. İstanbul Ticaret Odası’nda yeni dönemde Meclis başkanı kim olacak. Buna yönelik ortalıkta çok isim dolaşıyor. İsmi en çok geçenlerden biri Mithat Yümlü… İstanbul Ticaret Odası’nın İbrahim Dumankaya ile birlikte en eski meclis üyesi olan Mithat Yümlü yeni dönemde meclis başkanlığa aday olacak gibi görünüyor.

Dosso Dossi ile başladı yeniliklerin efendisi oldu

Dünyanın en önemli moda etkinliklerinden biri olarak kabul edilen Dosso Dossi'nin yaratıcısı Hikmet Eraslan bu yılı yenilik yılı ilan etti.

Herkes ona dudak büktü… Tekstil sektörünün örgütleri ciddiye almadı. O ısrarla devam etti ve Dosso Dossi’yi bir marka haline getirdi.

Dosso Dossi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eraslan’dan bahsediyoruz. Peki marka yaptı da işi bitti mi… Her yıl bir yeni adım daha atıyor.

Her gün yeri bir alışveriş şeklini sisteme dahil ediyor. Adeta yeniliklerin efendisi gibi davranıyor. Yeniliklerin efendisi bu yılı da yenilik yılı ilan etmiş. Sanki eski yıllarda yenilik yapmamış gibi… İşte bu yıl ki yeniliklere ilişkin mesajları:

. Çeşitli nedenlerle Türkiye'ye gelmek istemeyen önemli sayıda bir alıcı grubunun olduğunu tespit ettik.

. İlk hamlemizi ürün kategorimizi genişleterek yaptık. Bilindiği gibi Dosso Dossi yıllardır kadın giyime odaklanmıştı. Geçen yıl çocuk giyimi eklediğimiz ürün kategorilerimize yılbaşından itibaren erkek giyim ile birlikte ayakkabıyı da kattık.

. Yani artık Dosso Dossi bünyesinde dört kategoride nitelikli üretim yapan yaklaşık 200 üretici firmamızın ürünlerini 30'dan fazla ülkeden alıcılarla buluşturuyoruz.

. İkinci stratejik hamlemizi Antalya ile özdeşleşen Dosso Dossi Fashion Show'u küresel arenaya taşıyarak yaptık. Biz Antalya'da çok geniş bir alıcı kitlesini ağırlıyoruz.

. Ancak değişik nedenlerle Türkiye’ye gelme konusunda mesafeli duran bir alıcı grubu var. İşte onlara ulaşmak için Antalya'nın yanı sıra farklı adresler oluşturmaya karar verdik.

. O adreslerden ilki için de kardeş ülke Azerbaycan'ın başkenti Bakü'yü belirledik. Antalya ile aynı konsepte hazırladığımız Dosso Dossi Fashion Show-Bakü'yü düzenledik.

. Laleli’de açtığımız en büyük toptan ayakkabı satış merkezini faaliyete geçirdik. Dosso Dossi Shoes adıyla kendi ayakkabı markamızı yarattık.

. Yurt dışı açılım stratejimizin bir parçası olarak Rusya ve çevre ülkelerde franchise yöntemiyle 5 yılda Dosso Dossi markalı 100 ayakkabı mağazası açacağız.

Büyük Kulüp yönetimi görev dağılımı yaptı

Büyük Kulüp’ün yeni yönetimi etkinliklere hız verecek.

Büyük Kulüp'ün başkanı yeniden Gündüz Kaptanoğlu oldu. Seçimde eski müsteşarlardan Tevfik Altınok ile yarışan Kaptanoğlu büyük bir oy farkı ile ipi göğüsledi.

Kaptanoğlu yeni yönetiminde ikinci başkan olarak Melih Tavukçuoğlu görev aldı. Erkan Ülker genel sekreterliği üstlendi. Yönetime yeni giren Mustafa Pamukoğlu muhasip üyeliğe getirildi.

Yönetimde Atilla Kıyat gibi çok tecrübeli, Nevhan Gündüz gibi genç ve dinamik isimler yer alıyor.

 

İşte Büyük Kulüp’ün yeni yönetimi

 

Gündüz KAPTANOĞLU

Melih TAVUKÇUOĞLU

Erkan ÜLKER

Murat A. KINCAL

Atilla KIYAT

Mustafa PAMUKOĞLU

Mehveş EMEÇ  BİROL

Nevhan GÜNDÜZ

Naci KURİŞ

M.Şadan UZANDAÇ

Adnan EKŞİOĞLU

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları. 13 Aralık Perşembe, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

Günlük burç yorumları. 12 Aralık Çarşamba, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

11 Aralık Salı günlük burç yorumları. Günlük astroloji ve burç yazıları. 11 Aralık Salı.

Yazarlar
Website Security Test