Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Soğukluğun Giderilmesi Hedefleniyordu

30.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye ile AB arasında uzun süredir devam eden soğukluğun Varna toplantısında giderilmesi hedefleniyordu.

Avrupa Birliği açısından Türkiye, uzun süredir kapıda bekletilen müstakbel ortaktan ziyade Ortadoğu'dan göçün engellenmesinde önemli bir eşik durumunu muhafaza etmektedir. Bununla birlikte Birlik Türkiye'ye vermeyi taahhüt ettiği maddi katkıyı sağlamakta ayak sürümekte, proje bazlı yardımda bulunmayı önermektedir. Göç yükünün bütün ağırlığını çeken ülkemizin bunu kabul etmesi elbette mümkün değildir. Varna toplantısında bu konuda umut verecek bir mutabakat sağlanmıştır ve katkının yapılacağı sözü alınmıştır.

Varna Toplantısı öncesinde yayınlanan Konsey bildirisi ile Türkiye, doğu Akdeniz'de "yasadışı" davranışları nedeniyle kınanmış ve Birliğin Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi ile dayanışma içinde olduğu vurgulanmıştır. Ancak AB Bakanı Ömer Çelik bu bildirinin kabul edilemez olduğunu açıklamıştır.

 Toplantı sonrasında AB Komisyon Başkanı Juncker Türkiye ile müzakerelerin garantörü olduğunu söylemiştir. Bununla birlikte ilişkilerin gelişmesi için Türkiye'ye düşen ödevler daha fazladır. Hukuk devleti, demokrasi ve insan hakları gibi sürekli eleştiri konusu olan alanlarda Türkiye imajını düzeltmek durumundadır.

Vizesiz Avrupa hayali de yakın gelecekte gerçekleşmekten uzak gözükmektedir.  AB Türkiye'nin terörle mücadele yasasında değişiklikler yapılmasında ısrar etmekte, Türkiye'nin Kopenhag kriterlerine uyması çağrısında bulunmaktadır.

Önümüzdeki dönemde AB'den Türkiye'nin Rusya ve İran ile ilişkilerini yoğunlaştırmaya eğilimli olmasını önleyici adımlar beklenebilir. Türkiye de AB hedefinin sürdüğünü açıklamakla Avrupa ile bağlarını koruduğunu açıklamıştır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test