Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir’den doğan güneş

6.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 14 yıllık başkanlığının ana hatlarını anlattığı toplantının yapıldığı saatlerde, “24. Marble-Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı” da kapanmak üzere idi. “Güneş İzmir’den Doğuyor” ana temalı konuşmanın adeta somut bir göstergesiydi “Mermer Fuarı”mız.

Aslında “Fuar İzmir”in bizatihi kendisi ciddi bir yatırım. Yaklaşık 500 milyon liralık bu büyük yatırımı tek başına İzmir Büyükşehir Belediyesi gerçekleştirdi. İftihar edilecek bu alanda mermer ve doğaltaş sektörünün dünyanın 3. büyük fuarı gerçekleşiyor. Bu yıl 150 bin metrekareyi kapsayan mermer fuarı, Gaziemir’e taşındığından bu yana her yıl yüzde 10’a yakın bir büyüme sağlayarak “yerelde kalkınma”nın ne anlama geldiğini çok iyi gösteriyor. 

Mermer Fuarında Her Yıl Rekor

33 ülkeden katılımcıya ve 100’ü aşkın ülkeden alıcılara2.5 milyar dolarlık ihracat yapan mermerci mutlu. Odalarını dolduran otelci mutlu.2 bine yakın katılımcıya yemek sunan lokantacı mutlu, taksici mutlu…  Özetle İzmir mutlu.

Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makineleri Üreticileri Birliği Başkanı Raif Türk’ün şu sözleri dost düşman herkes için uyarıcı olmalı:

“MARBLE’a 22 yıldır katılıyorum. Bugüne kadarki fuarlar arasında en iyisi olduğunu söyleyebilirim. 24 yıl önce başlayan macera büyük bir birikim ve deneyimle bugüne geldi. Dünyada artık bu fuarı bilmeyen, önemini anlamayan mermerci kalmadı. Türkiye’de diğer fuarların da artık yavaş yavaş faaliyetlerine son vermeleri, İzmir’in gerçekten tek taş fuarı olduğunu görmüş olmaları gerekir.”

Makine sektörü temsilcileri de milyon dolarlık satışlar yaptıklarını, fuarda kurulan bağlantılarla satışların yıl boyunca da devam etmesini beklediklerini açıklıyorlar.

İzmir’den Yayılan Işık

İzmir Akdeniz’in doğusunda, Anadolu’nun batısında herkesin imrendiği bir kent olmuştur çağlar boyunca. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, daha Cumhuriyet ilan edilmeden ekonomide bağımsızlık çizgisini saptamak üzere ulusal iktisat kongresini boşuna İzmir’de toplamadı. İzmir İktisat Kongresinin ana hedefi üreten Türkiye’ye yön vermekti. İşçisi, köylüsü, sanayicisi, tüccarı ile birlikte… Atatürk’ün “bu şehirde sergiler kurun, fuarlar açın” anlayışı doğrultusunda İzmir İktisat kongresinde “Numune Sergisi” açıldığını da unutmayalım.

Yerel bazda da olsa, üretimi esas alan “Güneş İzmir’den Doğuyor” şiarı, köyde, kentte üretimi, kooperatifleşmeyi, çevre yatırımlarını ön plana çıkarıyor.

Kocaoğlu konuşmasında şu noktaya vurgu yaptı: “Gerçekten güzel işler başardık kırsalda.  Süt üreticisini, çiçek üreticisini, zeytinciyi, fidancıyı, arıcıyı destekleyip onları tarlada ve pazarda birleşmeye ve sonunda marka olmaya teşvik ettik. Uzun yıllar 'komünist işi' diye anti-propaganda malzemesi yapılan ve buruşturulup bir kenara atılmaya çalışılan kooperatifçiliğin aslında ne kadar önemli olduğunu, fırsat verildiğinde hangi mucizelere imza atabileceğini gösterdik cümle âleme. Aşı tutmuş ve İzmir’deki tarımsal üretim, Türkiye ortalamasının iki katından fazla büyümüştür. Türkiye 'tarımda yoksullaşmayı' konuşurken, İzmirli üretici mucizeler yaratıyor"

İBB bu dönemde, Türkiye’deki arıtmaların yüzde 25’ini gerçekleştirerek çevre yatırımları konusunda öncü ve örnek oldu. Küresel ısınmada kilit rol oynayan karbon salımını yüzde 20’lere çekme hedefi ile elektrikle çalışan otobüslere ve raylı sisteme ağırlık vererek öncü ve örnek oldu. Taşeronu kaldıran ilk kamusal kurum olarak da öncü ve örnek oldu.

İzmir Modeli    

Ankara’da oturanlar, “İzmir Modeli”ni kavramaya çalışırken, mali yönetimin başarısının arka planı üzerine de kafa yormalıdır. Siyasi iktidar taraftarları, Moody’s, Fitch gibi uluslararası kuruluşların para karşılığı yüksek puan verdiğini iddia ederek gülünç duruma düşeceklerine, İBB’nin neden hükümettendaha yüksek puan aldığını anlamaya çalışmalıdır. Keşke puanlar para ile alınabilse! Koca hükümet bu, daha fazla para bastırıp daha yüksek puanlar alamaz mı? Bu kadar basit bir soruya mantıklı bir cevap veremeyenlere ne demeli, bilmiyorum!

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları. 13 Aralık Perşembe, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

Günlük burç yorumları. 12 Aralık Çarşamba, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

11 Aralık Salı günlük burç yorumları. Günlük astroloji ve burç yazıları. 11 Aralık Salı.

Yazarlar
Website Security Test