Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sizde haklısınız

6.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bilirsiniz diye düşünüyorum, Bu döneme uygun olduğu için bir kez daha hatırlatmakta fayda var, Nasrettin hocanın kadılık yaptığı döneme ait bir kıssa.

Nasreddin Hoca, kadılık yaparken bir gün bir ahbabı burnundan soluyarak gelmiş. Hasmı için söylemediğini bırakmamış.

– Hocam, Allah aşkına söyle, demiş, haklı değil miyim? Hoca ne yapsın?

– Haklısın, demiş.

 Onun hemen arkasından hasmı gelmiş. Bu defa da o başlamış atıp tutmaya, yok bana şöyle, yok böyle yaptı demeye. O da Hoca’ya sormuş: –  Haklı değil miyim?

Hoca:– Vallahi çok haklısın, demiş.

 Tüm bunlara tanık olan Hoca’nın karısı bile bu işe şaşırmış kalmış.

– Senin kadılığında bir garip Hoca Efendi. İkisine de sen haklısın dedin. Hiç öyle şey olur mu?

Nasreddin Hoca hanımının yüzüne bakıp:

– Hatun, demiş, sen de haklısın!

Türkiye ekonomisi hakkında son zamanlarda konuşulanlara baktığımda bu fıkra aklıma geldi. Herkes kendi, inancına, fikrine, zikrine göre bir ekonomi tarifi var. Ben kendimi zengin hissetmiyorsam ekonomi kötüdür diyeni bile duydum.

Konuşulanlara bakıldığında Hoca, hesabı herkese hak veresi geliyor insanın.

İşin aslına bakıldığında ise olayları bir kesitiyle ele aldığınızda büyük resmi gözden kaçırıyoruz.

Türkiye ekonomisindeki büyüme rakamları Tek başına işlerin yolunda gittiğini göstermeye yetmediği gibi, kurlardaki yukarı hareketlilikte, yalnız başına bir kriz olduğu anlamına gelmez

Ekonomide siyasi kararlar zaman zaman etkili olsa da orta vadede Ekonominin kuralları tüm siyasi kararlara galip gelir.

Siz istihdamı öncelemek, için üretimi ve piyasada para akışkanlığını arttırmak isterseniz, Teşvik sistemini çalıştırır, vergi afları çıkarır, yatırım ve istihdam üzerinde olan yükleri azaltmaya çalışırsınız, Tıpkı bizdeki gibi.

Para basarsınız, bankalara sıfır faizli kredi verir bunun tüketimi körüklemesini bekler, tüketimi teşvik edersiniz tıpkı Avrupa’da olduğu gibi. Ya da Çöp varlıkları banka ve aracı kurumlardan toplar, piyasaya milyarlarca dolar sürer faizleri indirir ve çarkın tekrar dönmesine zemin sağlar, imkân sunarsınız.

Bütün bunlar olayın bir yönü. Diğer taraftan tüm tedbirleri aldığınızı düşünseniz bile bu iş incelik isteyen bir hesaplama ve öngörü gerektirir. Aldığınız tedbirin zamanlaması, teşvikin miktarı, ölçüsü, aldığınız kesim üzerindeki algısı gibi pek çok etken tüm alınan tedbirleri boşa çıkarabilir.

ABD 2008 yılı krizinden bu yana uyguladığı pek çok teşvik tedbire rağmen, daha yeni yeni önümüzdeki süreçte ekonomik verilerin iyi gelmesiyle, çıkış senaryolarının nasıl işleyeceğini konuşmaya başladı. Avrupa ise 2014 de başladığı kabul edilen durgunluk sürecinden henüz çıkamadığını, enflasyon üretim ve tüketim konularında istedikleri noktada olmadıklarının sızlanması içerisindedir.

Anlaşıldığı üzere ne tür tedbir alırsanız alın ekonominin vereceği reaksiyon ülkeden ülkeye değişmekle birlikte. Olumlu sonuç vermesinin zamanı konusu kestirilememektedir.

Bizdeki durum ise alınan tedbirlerin üretim ve istihdam üzerine olumlu yansımakla birlikte orta vadede kendini, enflasyon, yüksek kur ve faiz olarak göstermesidir. Özal’lı yıllardaki kalkınma sürecini hatırlatan bu uygulamaların uzun süreli bir uygulamaya dönüşmemesi gerektiğini 1994 ve 2001 krizleriyle çok güzel öğrendik.

Açıkçası bu uygulamaları ortaya koyanlarında, bu uygulamaları eleştirenlerinde haklı olduğu konular olmakla birlikte maalesef dış ve iç gelişmelerin bizi zorladığı bu süreçte, kısa vadeli olarak atılacak fazla bir seçeneğimiz olmadığı kanaatindeyim. Bu tedbirlere rağmen kısa vadede bir sonuç alınamadığı takdirde, faizlerin arttırılması kaçınılmaz olarak bir seçenek olarak karşımıza çıkacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları. 13 Aralık Perşembe, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

Günlük burç yorumları. 12 Aralık Çarşamba, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

11 Aralık Salı günlük burç yorumları. Günlük astroloji ve burç yazıları. 11 Aralık Salı.

Yazarlar
Website Security Test