Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Oda seçimleri

6.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bugünlerde iş çevrelerinin gündeminde yer alan en önemli konu, oda seçimleri.

Bugünlerde iş çevrelerinin gündeminde yer alan en önemli konu, oda seçimleri.  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) şemsiyesi altında toplanan ticaret ve sanayi odaları ile borsalara üye kuruluşları temsil eden iş insanları, yöneticilerini seçiyorlar. Seçim yapılan hemen her odada, iş insanları, kendi meslek gruplarında ekipler oluşturarak oda seçimlerine hazırlandılar. Seçimler iki aşamalı oluyor; önce meslek komiteleri ile meclis üyeleri seçiliyor, ardından da meclis içinden başkan ve yönetim belirleniyor.

İş dünyasının seçimleri içinde, özellikle İzmir Ticaret Odası (İZTO) seçimleri, kamuoyunda büyük ilgi uyandırıyor ve dikkatle izleniyor. Ülkemizde ‘demokrasinin beşiği’ olarak nitelendirilen İzmir’de ve İZTO’da yapılan seçimler, her daim ilgi odağı olur.

Bu görkemli ve ‘tarihi derin kent’in harcında, harmanında; çağdaşlığında, aydınlığında; ekonomi yaşamının ve ticari ilişkilerin önemli payı vardır. Özellikle geçmiş dönemlerde, İzmir, üretim ilişkileriyle, sanayi ve ticari hayatıyla, limanıyla, tam bir ticaret kentiydi. Bu ticaret kentinin ekonomik, sosyal ve toplumsal yaşamının örgütlenmesinde, ticaret odası önemli bir rol üstleniyordu.

‘Yüzyıllar Köprüsü’

133 yıllık geçmişiyle İZTO, İzmir’in en önemli kurumsal simgelerindendir. Tarihiyle çağları buluşturup birleştiren İZTO, aynı zamanda bir ‘yüzyıllar köprüsü’dür. İnsanımızın, kentimizin, ülkemizin tarihsel dönemlerine ekonomi alanında damgasını vurmuş bu önemli kurum; İzmir’in, Ege’nin ve Türkiye’nin tarihiyle iç içe geçmiş ve bütünleşmiştir. Dolayısıyla, İZTO’nun tarihi, İzmir’in olduğu kadar, aynı zamanda Ege’nin ve Türkiye’nin de tarihidir.

Bu tarihte nice önemli dönemler, olaylar ve kimlikler vardır... Onca önemli tarihsel dönemi, olayı ve kişiliği bir yazıya sığdırmak elbette mümkün değildir. İZTO’nun 133 yıllık geçmişi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler; eşim Prof. Dr. Ferlâl Örs ve arkadaşımız Dr. Erkan Serçe ile birlikte yazdığımız, birinci baskısı 2001, genişletilmiş ikinci baskısı 2006 yılında İZTO tarafından yayımlanan, ‘Yüzyıllar Köprüsü / 19. Yüzyıldan 21.Yüzyıla İzmir Ticaret Odası Tarihi’ isimli kitabı inceleyebilirler.

Çağdaş ve yenilikçi

İzmir’in ekonomik kalkınmasında önemli işlevler gören oda, tarihi boyunca, Ege’nin, Anadolu’nun, Anadolu sermayesinin, girişimcisinin sesi ve sözcüsü olmak; onların sorunlarını ülke gündemine taşımak; taleplerinin, istemlerinin savunucusu olmak misyonunu üstlenmiştir. Böylesi bir misyon ve görev, doğrusu en çok İzmir’e ve İZTO’ya yakışır. Kurtuluş savaşının en ateşli savunucusu olan ve o dönemi kanıyla canıyla yaşayan bu kent, aynı zamanda ülkenin en demokrat, en özgürlükçü, en yenilikçi ve en çağdaş yüzüdür de... Bu temel yaklaşım elbette iş dünyası için de geçerlidir, geçerli olmalıdır.

‘Yüzyıllar Köprüsü’ İZTO’nun tarihsel geçmişine bakıldığında; temel karakteristiğini yansıtan yönergelerin; çağdaşlık, özgürlük ve yenilikçilik gibi noktalarda odaklaştığı görülür. Bu yönsemeler günümüzde daha da önem kazanmaktadır. İzmir ve Türkiye yeni bir yerel seçim sürecini yaşarken gündeme gelen oda seçimlerinin, bu temel yaklaşımların anımsandığı ve irdelendiği bir süreç olmasını arzuluyoruz. İzmir’e ve İzmirli girişimcilere yakışan budur.

İZTO’da seçimler

Oda seçimleri ve bu seçimlerde yaşanan çekişmeler, hemen her dönem, İzmir’in ekonomi gündeminde önemli yer tutmuştur. Odanın tarihinde seçimlerle ilgili ilginç olaylar vardır. 1981 yılındaki seçimlerde oluşan yeni mecliste iki yeni üyenin 25 yaşını doldurmadığının iddia edilmesiyle odada yoğun tartışmalar yaşanır. Sözü edilen iki üyeden Mustafa Kaya’nın 26 yaşında olduğu anlaşılır. Diğer üye Cahit Tanık ise 25 yaşını doldurmadığı için meclisten düşürülüp yerine Sabri Tanık getirilerek sorun aşılır. Bu olay, o dönemlerde İTO içinde gençlerin etkinliğini vurgulaması ve yenilikçiliğin, değişimin ne denli güçlü olduğunu ortaya koyması bakımından ilginç ve önemli bir örnektir.

İZTO’nun tarihinde ilginç muhalif duruşlar da vardır. Özellikle Turgut Özal’ın ve Necmettin Erbakan’ın iktidarları dönemlerinde önemli çıkışlar yapılmıştır. Zaman zaman İzmir - İstanbul çekişmesi görüntüsüyle büyük sermaye çevreleriyle çekişmeler yaşandığı görülür. Örneğin rahmetli Dündar Soyer’in, 23 Mayıs 1987 tarihinde, TOBB Genel Kurulu’nun dua ve ilahilerle açılmasını kınamak için, Odalar Birliği yönetiminden istifa etmesi ilginçtir. İZTO’nun tarihinde, işte böylesi ilginç ve çarpıcı muhalefet örnekleri de vardır.

Oda seçimlerinin, ilgili kuruluşlara ve temsil ettiklere çevrelere iyilikler, güzellikler getirmesini; ekonomi hayatımızda cumhuriyet ve demokrasi değerlerini güçlendirmesini diliyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları. 13 Aralık Perşembe, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

Günlük burç yorumları. 12 Aralık Çarşamba, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

11 Aralık Salı günlük burç yorumları. Günlük astroloji ve burç yazıları. 11 Aralık Salı.

Yazarlar
Website Security Test