Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

AKP’yi de, CHP’yi de bekleyen tehlike!..

6.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Etrafa bakıyorum, Ankara’daki, Gaziantep’teki, Trabzon’daki, Antalya’daki, oradaki, buradaki arkadaşlarıma telefon edip, havayı kokluyorum, TV’leri seyrediyor, gazeteleri okuyorum ve yavaş yavaş “Türk siyaset sahnesinde gerçekleşebilecek bir sonuç” aklıma yatmaya başlıyor.

Diyorum ki; “Eğer İYİ Parti ile Saadet Partisi, DP’yi de aralarına alarak bir ittifak kurarlarsa, AKP’nin iktidar, CHP’nin Ana Muhalefet Partisi etiketleri tehlikeye girecek ve belki de ikisi de bu unvanlarını kaybedeceklerdir!..”

Bakınız, belki de, “yukarıdaki tahmin cümlesindeki ‘belki’ kelimesi de fazladır” ve kaldırılarak, bu “tahmin cümlesi”, hiç değiştirilmeden bir “hüküm” cümlesine çevrilebilir!..

Yani; “Eğer İyi Parti ile Saadet Partisi, DP’yi de aralarına alarak bir ittifak kurarlarsa, AKP ‘iktidar’, CHP de ‘Ana Muhalefet’ etiketlerini kaybedeceklerdir!..”

Ve de seçimlere kadar, AKP’nin ve CHP’nin tepelerinde oturanlar, birbirlerini “hakaretlere varan en ağır sözler” ile eleştirmeyi, damgalamayı sürdürürlerse, “gerçekleşirse” İYİ Parti + Saadet Partisi + DP ittifakının elini her geçen gün daha da güçlendirecek, ekmeğine yağ süreceklerdir!..

Bunu Ankara’dan 700 kilometre ötede Urla’da yaşayan ben görüyorum da, Ankara’nın göbeğinde yaşayan ve durmadan yurdun dört bir tarafında gezinen anlı ve de şanlı siyasetçiler “nasıl görmüyor” anlayamıyorum; hayırlısı!..

 

 

Haftanın Adamı

Bir Belediye Başkanı!..

Mehmet Kerman

İpsala (Edirne)’nın AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Kerman, “halka açık bir toplantı” tertiplemiş. Ve de toplantı yerini “Haremlik / Selamlık” olarak ayırmış.

Türkiye’nin “Avrupa’ya en yakın ilçelerinden biri olan” İpsala’da, Türkiye Cumhuriyeti’nin “Anayasasında yazılı şekli” ile “laik bir devlet olduğunu unutan” bu Belediye Başkanı var karşımızda.

Neredeyse “yüz yıl öncesi” bu cumhuriyeti kuran Atatürk ve arkadaşlarının  80 – 90 yıl önce Trakya’ya, Edirne’ye, İpsala’ya gelişlerindeki fotoğraflara baksın Belediye Başkanımız da, “haremlik / selamlık” diye o fotoğraflarda bir düzenleme var mı, yok mu görsün ve utansın!..

Ben 2018 yılında İpsala’daki “Haremlik / Selamlık” ayrımcılığının fotoğrafını gazetelerde görünce, “21 ‘inci asırda yaşayan bir Türk vatandaşı olarak” utandım ve de…

Onu, “Haftanın adamı” seçtim; hak etmedi mi?..

 

 

MHP tabanında bir slogan!..

 

Başbakan Binali Yıldırım’ın, bir Manisa gezisinde, Manisalı AKP’lilere “Manisa’nın anahtarını istiyorum” diyerek “Belediye başkalığı seçimlerini kazanın” talimatını vermesi üzerine…

Manisa’nın MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz, büyük yankı yapan “Tavanda ittifak var ama tabanda yok” sözleriyle tepkisini ortaya koymuştu..

Ardından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li olan” Adana’ya gitti ve Adanalı AKP’lilere “aynı” talimatı vererek, “Yerel seçimlerde Belediye Başkanlığını istedi!..”

Ayn – i Ali Kıraathanesi’nde  nargilelerimizi içerken, Manisalı dostlarla sohbet ediyorduk. MHP’li bir dost dedi ki; “Kızgın ve öfkeliyiz. MHP tabanında giderek yayılan bir sloganımız var; “Biz de, bizim başkanımıza oy vermeyenlerin başkanına oy vermeyiz!..”

Benden AKP’li arkadaşlara da, MHP’li arkadaşlara da duyurması. İş işten geçtikten sonra, bana “Duydun, biliyordun da neden bize anlatmadın” diye sitem etmesinler!..

 

Bu kaçıncı?...

 

Urla’daki “Anaksagoras Heykeli’nin ünlü filozofun elindeki “Ay’ı çalındı”; bu kaçıncı defa!..

 

“Hatıra olarak mı alınıyor, hırsızlık için mi yapılıyor, yoksa ‘biri’ heykele fazla zarar vermeden, ‘Onu istemiyoruz’ mu demek mi istiyor” bilmiyorum. Ama bilinen, görünen ve kaçıncı defadır ki karşılaşılan bir acı gerçek var; Belediye binamızın hemen yanındaki park – kafede olan Heykelin elindeki “Ay” bir gece yok oluyor, yenisini yapıyor heykeltıraşımız, bir süre geçiyor; bir sabah bakıyorsunuz ki, gene yok!..

Ya belediyemizin “o heykelin üstüne bir kamera yerleştirmesi” gerek ya da “Ay’ın Anaksagoras’ın eline vidalanması!..”

 

Yoksa Anaksagoras “hayatı boyunca gözlemlediği Evrende, oralarda bir yerden, buradaki durumu görüyor” ve de “Ben Urla’nın adını bütün Dünyaya duyurdum, onlar elime Ay’ı izafeten konan bir küçücük yuvarlak topu koruyamıyorlar; vah bana, vah Urla’ya” diyordur!..

 

Bilmem ki, demeye devam etsin mi?..

 

 

Sözün Özü

 

Hiç şaşmıyorum; mesela İzmir’de, ülkenin, rejimin, devletin geleceğine etkili olacak iki seçime gidilirken (Cumhurbaşkanlığı / Milletvekili), “o seçimler” ile hiç ilgilenmeyen ve “AKP + MHP ittifakının ekmeğine yağ sürecek” şekilde, üçüncü seçim için (Belediye Başkanlığı), “Daha dostlar arasında bile ‘Ben adayım’ bile demeyen Aziz Kocaoğlu’nun yolunu nasıl keser, onun aday olmasını nasıl önleriz” kulis, çaba ve çalışmalarına başlayan ve “dertleri o olan” CHP’liler “gene” ortaya çıktılar. İzmir’de “durum” böyle de, yurdun dört bir yanında başka mı; hiç sanmıyorum. CHP değişmez!..

 

Dost mu?..

 

 Daha dün, “uçakları düşürüldüğünde”, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında “neler yazan” Rus basını, “Akkuyu Nükleer Santralı’nın ikinci defa temelinin atılması töreni ve de S – 400 füzelerinin alımının öne çekilmesi”  üzerine, “birdenbire” Türkiye için “dost” demeye başladı; hem de “tarihi bir itiraf” ile ve “Türkiye tarihte ilk defa dostumuz” diyerek!..

 

E, “bu çok kârlı alışverişlerin yanı sıra”, bir de Orta Doğu’da Türkiye’yi, ABD, Fransa ve de NATO ile karşı karşıya getirmek, ne demek; bir taşla bunca kuş vurulunca, “Dost” demeyip de ne diyecekler?..

 

Binlerce yıldır Moskof’un, Türk’e yaptıkları” tarih sayfalarında yazsa bile, ne gam?..

 

Hele hele Türk tarafı basını da “stratejik müttefik” etiketini, hem de bol keseden Ruslara yağdırırken, daha dün Cumhurbaşkanı’nın ağzı ile “bu etiketi, Trump’ın yanında, gerilimli geçen bir süreçten sonra ‘yeniden’ onun Amerikasına vermiş olmasını” unutmuş olsa bile ne yazar?...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test