Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Trump Bir Füze Tweet Daha Atarsa?

13.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gözlem yazarı İ.Burak Oğuz, bugünkü yazısında jeopolitik dengelerin kurlar üzerindeki etkisini ele aldı.

Nefes Değil İyileştirme Kredileri! 

2 gün önceki "şimdi bankalar düşünsün" başlıklı yazımızda üzerinde durduğumuz ve büyük holdinglere tanınan kredi yapılandırması imkanlarının, Türk Ekonomisinde çok önemli bir yer tutan kobilere de tanınması gerektiğinin altını çizmiştik.

Cumhurbaşkanı başdanışmanı Cemil Erten dünkü köşe yazısında, Nefes Kredilerini kast ederek "nefes değil iyileştirme kredileri diyelim" demiş.

Umarız Cemil Ertem'in kullandığı bu iyileştirme kavramı, kobilerin mevcut kredi risklerinde yapılacak bir iyileştirmeyi de kapsar.

Her ne kadar kendisi yapılandırmaya giden firmaların yaptıkları bu işin, ekonominin genel durumundan ziyade, bu firmalardaki ahlaki ve etik bir yönetim sorunu olduğunu belirten bir yazı kaleme almış olsa da, sonuç itibariyle dev firmalara tanınan bu olanağın Kobilere de tanınması gerektiğini düşünüyoruz hala.

Döviz Kurları Ne Olacak?

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın, TCMB'nın fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceği ve Enflasyonu etkileyen unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak ihtiyaç duyulması halinde ilave sıkılaştırma yapılabileceklerini belirtmesi, piyasaları rahatlatan ve piyasalar üzerinde son derece olumlu etkiler sağlayan bir açıklama oldu.

Yine de içinde bulunduğumuz hassas süreçte, ekonomi piyasalarındaki en etkili faktörün jeopolitik risklerle çok fazla bağlantılı olduğunu söylemek yanlış bir tesbit olmaz.

Ekonomide bütün piyasalara yön veren şey aslında gelecekle ilgili beklenti ve algı.

Eğer gelecek beklentisi olumsuzsa kurlar artıyor.Beklenti olumluysa kurlar düşüyor.

Trump Bir FüzeTweet Daha Atarsa?

Trump'ın füze tweetinden sonra 4,20 seviyesini gören dolar kuru, daha sonra attığı tansiyonu düşüren tweetlerinden sonra, Suriye'deki savaş riskinin nispeten azalmış olması beklentisi ve algısı nedeniyle, USD/TL'ye bugün 4,08 gibi bir düşüş rakamıyla yansıdı. 

Bugün dikkatimizi çeken bir başka konu ise ABD'nin müstakbel dışişleri Bakanı Pompeo'ya sorulan "Erdoğan, Putin ve Ruhani" birlikteliğini gösteren fotoğraf.

Bu fotoğraf üzerinden demokratlar cumhuriyetçileri sıkıştırıyorlar. Dolayısıyla, müstakbel Dışişleri Bakanı Pompeo'nun ve Trump'ın bu fotoğrafla ilgili bu soru karşısında alacağı tavır son derece önemli.

Sözgelimi Trump, kendi hükümetine sorulan bu fotoğrafın etkisiyle yarın sabah bir füze tweeti daha atarsa, kurların tekrar fırlayacağını öngörmek için bir kahin olmaya gerek yok.

Fakat dünyayı geren bu söylemlerden tüm dünya ekonomisi ve uluslararası yatırımlar zarar görüyor .

Ve özellikle az gelişmiş ülkeler, gelişmiş ülkelere oranla bu gerginliklerden çok daha fazla etkileniyorlar.

Umalım ki bir daha böyle bir tweet atılmaz fakat insan düşünmeden de edemiyor ; 

Ya Trump Bir FüzeTweet Daha Atarsa?

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları 14 Aralık 2018, astroloji yorumları tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık...

Günlük burç yorumları. 13 Aralık Perşembe, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

Günlük burç yorumları. 12 Aralık Çarşamba, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

11 Aralık Salı günlük burç yorumları. Günlük astroloji ve burç yazıları. 11 Aralık Salı.

Yazarlar
Website Security Test