Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İki kere iki kaç eder?

27.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Siyasetten bahsederken iki artı iki dört etmez derler. Bu hesabı yapanlar insan üzerine işlem yaptıkları ve insan doğasının şartlara ve duruma göre şekil aldığını bildikleri için bu şekilde söylenir.

Oysa paranın matematiği hiç değişmez para sadece kazanmaya ve çoğalmaya odaklıdır. Onur, sadakat, dürüstlük ve namus gibi kavramlar paranın dünyasında bulunmaz.

Para kazanamazsa,  kan akar, kaos olur, yaşamlar söner, fakat para yoluna devam eder. Toz duman yatıştığında o yolunu bulur kazanmaya devam eder.

Para hiçbir zaman kaybetmeye oynamaz, biraz azalsın varsın sözün namusuna halel gelmesin yada dürüstlüğümüze leke düşmesin dediğini tarih yazmaz.

Hangi ideoloji, inanç ya da inançsızlık ilkeleri ile soslanmış olursa olsun. Paranın yolu büyümek çoğalmak ve çoğalmaktır.

Bilirsiniz, herkes70’li ve 80’li yıllara özenir, dizileri çekilir, internette ah ile vah ile anılır. Ne güzel günlerdi, ‘’paranın olmadığı, herkesin fakirlik paydasında yaşadığı ve ömrünü bir topan ekmek için harcadığı yıllardı.’’

 Küba’ya gidenler geldiklerinde anlatırlar mutlu insanlar ülkesi, her yerde dans eğlence, vs Bir haftalık gezi programı için iyi bir destinasyon ancak bir ömür orada yaşamak isterler miydi? Hiç sanmıyorum.

Büyük paranın hedefleri büyük olduğu muhakkak, Ekonomiyi yönlendirmek, ülkeyi yönlendirmek, hatta dünyayı yönlendirmek.

Küçük paranın hedefi küçük görünse de kendi ölçeğinde önemlidir. Bireysel refahını arttırmak, iyi okullar, iyi tatil, iyi ev ve iyi araba.

Eskilerin bir sözü vardır. ‘’Rahata kolay alışılır, Darlığa ve yokluğa alışılmaz.’’ Derler. Paranın insanlara kazandırdıklarının geri dönüşü yoktur.

Seçimde aday olacak her kişinin parayı büyütmeye dikkat etmesi gerekir diye düşünüyorum. Aksi takdirde hayallerle gelen çok kısa zamanda gerçeklerle yüzleşecektir.

Piyasalar seçim sürecine girdiklerinde bir kararsızlık ve kafa karışıklığı yaşaması gayet normaldir.

Fakat bu sefer diğer seçimlerden farklı olarak seçimlerle birlikte, bir parti seçerek hükümetin kurulmasını bekleyecek değiliz, Cumhur Başkan seçimimiz aynı zamanda hükümetimiz olacağı için piyasaların, fazla tepki vermesini beklemiyorum ancak bu ilk Cumhurbaşkanlık seçimi olacağı için oluşacak şaşkınlığı ve kararsızlığı da hoş görmek gerekecek.

Her ne olursa olsun en geç ikinci turda başkan seçilecek kabinesini kuracaktır. En önemlisi ondan sonra rakamlara yansıyacak icraatların, bu günden daha iyi olup olmayacağı ile ilgilidir.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test