Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkmenoğlu yolunda

27.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Urla Bademler köyünün İzmir bütününde ayrı bir yeri vardır. Geleneklerine sıkı sıkıya bağlı bir alevi köyüdür burası. Halkı çalışkandır. Yaratıcıdır. Aydındır. Köy tiyatrosunun başlangıcı 85 yıl öncesine gider.

İzmir Arkeoloji Müzesi müdürlerinden Musa Baran, tarihsel çocuk oyuncaklarını bu köyde derledi; kötü koşullarda da olsa, köyde sergileniyor şimdi. Kendisini rahmetle anıyoruz. Geride bıraktığı 5 kitabı hâlâ bilgi ışıyor.

Necati Cumalı’nın yazdığı metin üzerine Metin Erksan’ın ödüllü filmi “Susuz Yaz” burada çekildi; köylüler filmde rol aldı.Bademler’e52 yıl önce ilk gittiğim günde de Atıf Yılmaz “Pembe Kadın” filmini çekiyordu.

İmrenilesi bir yerleşmedir Bademler; Mahmut Türkmenoğlu, daha sonra da Türkan Miçoğulları gibi 2 evladını Ankara’daki Millet Meclisine yollamıştır. Birisi “Gümrük ve Tekel Bakanlığı”, diğeri “TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği” görevlerinde üstün başarılar gösterdiler.

Kooperatifleşmede İlk Adımlar

Mahmut Türkmenoğlu, köylüleri “Bademler Kooperatifi”nde topladığında tarihler 1962 yılını gösteriyordu. Köyde kurulan çiçekçilik kooperatifi o tarihten bu güne çok gelişti; özellikle kesme çiçek alanında ülke çapında marka oldu.

İçinde bir göl de bulunan 315 bin metrekare alana kurulu kooperatif arazisine İzmir Büyükşehir Belediyesi de 10 ahşap yaşama biriminden oluşan “Doğal Yaşam Köyü” kurdu. Köyün işletmesini kooperatif üstlenecek. Ayrıca kooperatiflerin mallarını satan bir satış birimi ile mutfak yapısı var.

“Mahmut Türkmenoğlu Kooperatifçilik Vakfı”, 21 Nisan günü, içlerinden yetişip Bakanlık koltuğuna uzanan kişinin 25. ölüm yılını anmak için kooperatifin toplantı salonunda “Tam Bağımsızlık ve Kooperatifçilik Paneli” düzenledi. Vakıf ve Kooperatif Başkanı Mehmet Sever’in açış konuşmasını yaptığı, Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı’nın yönettiği panelde, Başkan Aziz Kocaoğlu adına Muzaffer Tunçağ, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Prof.Dr. Murat Yercan, Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifi” Başkanı Çağatay Özcan Kokulu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ertuğrul Tugay konuştular.

Kooperatiflerin Başarıları

Konuşmacıların işaret ettiği gibi, İzmir’deki tarımsal amaçlı kooperatiflerin tarımsal üretim ve işlemedeki payları yüzde 30’ayaklaştı;Türkiye ortalaması ise yüzde 10’lar düzeyinde. Avrupa ülkelerinde ise bu oran yüzde 40’lar düzeyindedir.

İzmir’de tarım kooperatiflerininBüyükşehir Belediyesi ile yaptığı işbirliği sayesinde, Türkiye tarımı 10 yılda yüzde 2.1 büyürken, İzmir’de bu oran yüzde 5.5'a çıktı. Gençlerde kırsal alanları terketme eğilimi düşüşe geçti. İzmir’de Aziz Kocaoğlu Başkanlığında uygulanan “yerelde kalkınma” modelinin büyük bir başarısı değil de nedir bu?

İlk kooperatifler, sanayi devrimi sırasında perişan duruma düşen köylülerin geliştirdiği bir savunma sistemi olarak 19. yüzyılın ortasında kuruldu. Avrupa’da hızla gelişen bu dayanışma örgütleri, ülkemizde gelişemedi pek. Bunda, 1950 sonrası hükümetlerin uyguladığı liberal politikaların etkisi büyüktür. Oysa imece geleneğinden gelen dayanışma ruhunun somut bir yansımasıdır kooperatif örgütlenmeleri. Dar kaynaklara sahip ülkemizde, merkezi hükümetlerin desteği ve sağlam bir yönetim anlayışı zorunludur kalkınma için.

Ülkemizde kooperatifçiliğin gelişmesinin önündeki en büyük engel, dar mülkiyetçi anlayıştır. Ağalar ve onların emrindekiler, kooperatifçiliği “komünizm” gibi sundular. Bu büyük yalan yüzünden köylülerimiz dolayısıyla köylerimiz atılım yapamadı. İlkel üretim kısır döngüsünden çıkılamadı bir türlü.

Oysa, bugün 2 bini aşkın üyeye sahip Tire Süt Kooperatifinde, Bayındır Çiçek Kooperatifinde, Bademli Kooperatifinde, Bademler Kooperatifinde, Gödence Kooperatifinde, Foça Gerenköy Kooperatifinde, üyeler, İzmir Büyükşehir Belediyesi desteği ve iyi yönetimleri sayesinde hayatlarından memnunlar. Nice bol kazançlara…

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test