Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ev tekstili sektörünü ‘AYDIN’latıyor

27.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ev tekstili başkanı Ali Sami Aydın yeni vizyonu ile sektörü yeni ufuklara taşımaya kararlı.

Türkiye’nin önemli sektörlerinden biri ev tekstili… Bir dönem biraz bölünmüş görüntü verdi. Son dönemde sıkı bir birliktelik yaşanıyor.

Bu birliktelikten iki önemli etkinlik çıktı. Biri geçtiğimiz günlerde başarıyla gerçekleştirildi. Diğeri ise sonbaharda yapılacak.

Ev tekstiline bahar EVTEKS ile erken geldi. Alanında dünyanın en büyük iki fuarından biri olan İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı (EVTEKS) büyük bir başarıyla düzenlendi.

Bu başarıda en büyük pay hiç şüphesiz Türkiye Ev Tekstili Sanayici ve İşadamları Derneği (TETSİAD) yönetiminin ve başkanın.

TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Aydın vizyon sahibi bir işadamı ve başkan. Sektörün ihracatçı örgütü İTHİB’in de yönetiminde yer alıyor. Ev tekstilinin Türkiye’nin önünü açacak bir sektör olduğunu düşünüyor ve şu tespiti paylaşıyor:

-Biz İtalya’nın yaptığını yapmalıyız. Tasarımda çok iyi durumdayız. Büyük ölçekli üretim ile tasarımı birleştirdik mi bizi kimse tutamaz. Ülke bu sektörle zenginleşme şansını yakalar. Ortalama ihracat fiyatımız 10 dolara ulaştı. Bu rakam otomotivin üstündü. Üstelik biz yüzde 70 yerliyiz. Yani katma değerli bir üretim yapıyoruz.

Sektörü ilişkin bu tespiti yaptıktan sonra EVTEKS ile ilgili şu kısa bilgiyi aktarıyor:

-Dünyanın en büyük dördüncü ihracatçı ülkesi konumunda olan Türk ev tekstilinin en büyük fuarı EVTEKS, binden fazla markayı 120 ülkeden, 150 bin ziyaretçiyle buluşturdu. Dünyanın dört bir yanından alım heyetleri ağırladı. Fuar sektörün 3 milyar dolarlık ihracat hedefine de çok büyük katkı sağlayacak.

TETSİAD Başkanı Ali Sami Aydın kendi işinde de çok başaralı adımlar atıyor. Her durumda çözüm üretme konusunda üstat…

Rusya krizini fırsata dönüştürme başarısı göstermiş bir işadamı. O süreci şöyle anlatıyor:

-Uzak krizi patladı Rusya’ya ihracat bıçak gibi kesildi. En çok mal sattığımız Pazar. Üretim durdu. Ne yapabiliriz diye düşündük. Aynı fabrikada halı üretebiliriz diye düşündük. Ve bu alana girdik. Sonuç uygun fiyata satılan halıda Çin’in önünü kestik. İç pazarda çok iyi bir başarı yakaladık. Şimdi de ihracata başladık.

Bu arada bir sıkıntıyı da aktarmayı ihmal etmiyor Ali Sami Aydın… Üretimin sıfır olduğu İsrail’den çin malı girişi olduğunu belirtiyor ve bunun önlenmesini istiyor…

Bu uygulamanın sektörü mağdur ettiğini de sözlerine eklemeyi ihmal etmiyor.

Almanya dünyaya açılmanın kapısı olabilir

 

Almanya deyip geçmeyin yeni yatırımcılar almak için çok önemli avantajlar sağlıyor. Konuyla ilgili Büyük Kulüp'te yapılan etkinlik bu yüzden büyük ilgi gördü.

Bu köşenin okurları Büyük Kulüp’teki gelişmeleri yakından biliyor. Yeni bir yönetim oluştu. Yönetimde çok etkin isimler yer aldı. Mustafa Pamukoğlu gibi alanında Türkiye’nin en iyisi yönetime girdi. Nevhan Gündüz gibi genç ve dinamik isimler yönetimde yer aldı.

Bu durum Türkiye’nin en köklü kurumunun başka birimlerine de yansıdı.

Genç Girişimciler Komitesi’nin başına Hakan Kefooğlu gibi aileden başarılı bir ismin gelmesini sağladı.

Genç Girişimciler Komitesi’nin başkanı çok iyi de bir yönetim oluşturdu.

Ve çok önemli etkinlikler yapmaya başladılar. TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ve Ali Koç gibi isimler Büyük Kulüp’te konuşmacı oldular.

Son olarak da Almanya’ya Yatırım Fırsatları başlıklı bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya Atalay Şahinoğlu, Hilmi Develi gibi Büyük Kulüp’ün önemli isimleri dahil geniş bir katılım gerçekleşti.

Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) ile ortak yapılan toplantıda önemli konuşmacılar yer aldı.

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Yatırım Ajansı’nın bilgileri paylaştığı toplantıda bu kurumun Türkiye Temsilcisi Dr. Adem Akkaya önemli mesajlar verdi.

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nden YMM Cevdet Kocaş, Köln Emili Avukatlık Bürosundan Av. Dr. Abdullah Emili ve Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu da konuşmacı olarak yer aldılar.

Panelde, Dr. Adem Akkaya Avrupa pazarlarına çıkış kapısı, YMM Cevdet Kocaş Uluslararası Vergi Hukuku, Av Dr Abdullah Emili Kuzey Ren-Vestfalya’da Şirketleşmenin Amaçları, Uygulamalar ve Hukuki Süreç konuları hakkında bilgi verirken; Süleyman Orakçıoğlu ise D’S Damat’ın yurtdışı yatırımlarını ve başarı hikayesini anlattı. Konuşmacılar yaptıkları konuşmanın ana fikrinde, “Almanya, dünya ticaretinin kalbidir ve Türk yatırımcılar, Almanya’ya yatırımda geç kalıyor” mesajı çıktı.

NRW. INVEST Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya, konuşmasında Kuzey Ren-Vestfalya eyaletine yatırım yapmaya davet ederek, bürokratik destek vermekte olduklarını belirtti. Konuşmasında Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin dünyanın en geniş fuar alanlarından birisi olduğunu kaydeden Adem Akkaya, Almanya’nın en büyük 50 firmasından 19’nun bölgede olduğunu söyledi ve ekledi:

. Dünyaya mal satmak için Almanya’da bir merkezin olması önemli.

. Avrupa’ya ve dünyaya mal satmak için, pazarın içinde olmak gerekiyor.

.  Almanya, Avrupa’nın kalbi ve Almanya’da bir merkezin olması önemlidir. Türk yatırımcıları, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletine yatırıma davet ediyoruz.

Yurtdışında yatırım yapıldığında, gidilen ülkenin vergi hukukuna göre süreçlerin yönetileceğini kaydeden Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nden YMM Cevdet Kocaş, Almanya’da şahıs veya sermaye şirketi kurulabileceğini söyledi. Şirket kurulumuna ilişkin noterde yapılacak sözleşmenin ardından, firmanın çalışmalarına başlayabileceğini anlatan Cevdet Kocaş, tüm şirket kurulum işlemlerinin 4/5 haftayı alabileceğini belirtti. Türk vergi usulünün Almanya’dan alındığını da hatırlatan Cevdet Kocaş, vergiler ve sorumlulukların birbirine benzer olduğunu sözlerine ekledi.

Almanya’da şirket kurmanın uygulamaları ve hukuki süreçleri hakkında bilgi veren Köln Emili Avukatlık Bürosundan Av. Dr. Abdullah Emili, şirket kurulduktan sonra oturum izniyle birlikte çalışmaya başlandığını söyledi. Şirket kurulduğunda şirketin başında olacak kişinin oturum ve çalışma izni alabileceğini anlatan Abdullah Emili, ardından eşin ve çocukların da gelebileceğini ifade etti. İki ülke arasındaki iş potansiyeline değinen Abdullah Emili, Türkiye ile Almanya arasında yaklaşık 80 milyar Euro iş potansiyelinin gerçekleşmekte olduğunu belirtti.

Özetle Almanya Türkiye’nin Avrupa hatta dünyaya açılmasının kapısı olabilir. Büyük şirketlerimiz bunu biliyor. KOBİ’lerin de bunu değerlendirmesi Türkiye’nin önünü açabilir.


Turizmde İstanbul’u marka yapmak için yola çıktılar

ISTTA Genel Sekreter Ahmet Küçükbaşkan, ISTTA Yönetim Kurulu Üyesi Üstün Özbey, ISTTA İkinci Başkanı Halil Korkmaz, Başkan Yardımcısı Yalçın Aydın ve Sayman M. Erol Turanlıoğlu bir araya geldiler ve  derneğin önümüzdeki döneme ilişkin hedeflerini paylaştılar.

Yerel ve uluslararası potansiyelleri harekete geçirerek İstanbul bölgesine ilgiyi artırmak ve turizmde sürdürülebilir büyümeyi sağlamak amacıyla kurulan İstanbul Turizm Derneği (ISTTA), turizm sektörünün önemli aktörleri ve kamu kurumlarıyla İstanbul için iş birliği başlattı.

ISTTA İkinci Başkanı Halil Korkmaz, Başkan Yardımcısı Yalçın Aydın, Yönetim Kurulu Üyesi Üstün Özbey, Genel Sekreter Ahmet Küçükbaşkan ve Sayman M. Erol Turanlıoğlu bir araya geldiler ve derneğin önümüzdeki döneme ilişkin hedeflerini paylaştılar.

İlk mesaj ISTTA İkinci Başkanı Halil Korkmaz’dan geldi.  İstanbul markasına hizmet edecek katma değeri yüksek ve büyük ölçekli projelerle, metropolü “ilk tercih edilen destinasyon” haline dönüştürmeyi hedeflediklerini vurguladı ve yapılacakları sıraladı:

.  Turizmde İngiltere’de Londra, İtalya’da da Roma bir varış yeri olarak biliniyor.

. İstanbul’u da bu anlamda bir varış yeri olarak tanıtmayı amaçlıyoruz.

. ISTTA, olarak,  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde TÜROFED’in koordinasyonunda Polonya, Rusya Federasyonu ve Çin de gerçekleştirilecek olan Türkiye Festivalleri’ne katılım kararı aldık.

. Turizmi için büyük önem taşıyan Türkiye festivallerinde yüz binlerce turisti İstanbul’un turizm değerlerini buluşturmayı amaçlıyoruz.  İstanbul’u tanıtmak amacıyla belirlediğimiz “Definitely İstanbul” sloganı için mesleğinde dünyaca bilinen sanatçı, sporcu, yazar, doktor ve iş dünyası temsilcisi Türk vatandaşlarının katılımı ile bir tanıtım filmi çekmeyi planlıyoruz.

. Çekeceğimiz bu tanıtım filmini dünya çapında gösterime sokmak için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca İstanbul’a seyahat edecek yerli ve yabancı turistlere yönelik internet sitesinin hazırlığını yapıyoruz.

ISTTA, 2018 yılını İstanbul markası ile Türkiye’nin uluslararası arenada yeniden tanıtım yılı olarak değerlendiriyor. Başarırlarsa turizm için yeni bir hamle olacak.

Uyumsoft teknolojiye uyduruyor

Türkiye'nin önde gelen bilişim kuruluşlarından Uyumsoft verdiği eğitimlerle sektörü yeni girişimciler kazandırıyor.

Mehmet Önder’in kurup sonra da adeta şirket yavrulattığı Uyumsoft şimdi de kurduğu akademi teknoloji önderlik ediyor.

Uyumsoft, son olarak çalışanlarına, iş ortaklarına ve müşterilerine düzenlediği eğitim çalışması ile fark yarattı.

Uyum Akademi tarafından düzenlenen  eğitim çalışmasında geleceğin işi “Web Erp Sql Raporlama Eğitimi” anlatıldı.

Uyumsoft’un müşterisi olan firmalardaki proje yöneticileri, IT yöneticileri ve raporlama tasarım konusunda kendini yetiştirmek isteyenlerin katıldığı eğitimde katılımcılara şu mesajlar verildi:

Uyum Akademi Yöneticisi Kerim Şahin: Zaman içinde, kurumun ihtiyaçları, karar destek süreçleri ve beklentileri doğrultusunda, özellikle de raporlama konusunda, sürekli talepler artıyor. Bu nedenle işletmelerin içinde, raporlama konusunda yetenekli proje yöneticilerine ihtiyaç bulunuyor. İşletmelerde gözlemlediğimiz bu ihtiyacın sonucunda, müşterilerimizdeki projelerin yöneticilerine bu eğitimleri düzenlemekteyiz. Sql yeteneği olan bir yöneticisi, dataları hızlı analiz edebilir. Sadece raporlama için değil, kullanıcıların zaman zaman yaptığı hatalı işlemlerin tespit edilmesi ve düzeltilmesinde de yardımcı olabilir. Dinamik liste raporlarıyla, sql sorgularını hızlı şekilde rapora çevirebilirler. Özetle, eğitim sonunda katılımcılar, Uyumsoft veritabanı mimarisine hakim olarak, tablo ve alanlar arasındaki ilişkileri daha kolay çözeceklerdir ve böylece sql sorgularını ve raporlama çalışmalarını en iyi şekilde yapabileceklerdir.

Uyumsoft İş Zekası ve Raporlama Proje Yöneticisi Doğan Afşin: Web Erp Sql raporlama eğitimi kapsamında; web Erp database mimarisi, Temel sql sorgu yazımı, Rapor prosedürlerinin oluşturulması, Rapor ekran kodlamasında kullanılan xml yapısı, dinamik liste ve dashboard oluşturma hakkında teknik bilgileri anlattım. Bu eğitim sayesinde katılımcılar, Erp data yapısına hakim olarak, kendi sql sorgulamaları ile hızlı ve esnek raporlama yapabileceklerdir. Ayrıca, Erp içindeki standart raporların, kuruma özel daha güçlü görsellerle geliştirilerek, yönetim ve diğer yöneticilerin taleplerine daha hızlı sonuçlar üretebileceklerdir. Eğitimin sonunda, hem sql ve ekran kodlama ile yazılım yeteneğine, hem de rapor tasarlama ile rapor tasarım yeteneğine sahip olmaktadırlar.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test