Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Şifahane

4.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yapılan yatırımlara padişahların isimlerinin verilmesiyle başladı iş. “Külliye” ile doruğa çıktı. İslam medeniyetinde yapısal olarak çok binalardan oluşan ve farklı işlevleri bulunan yapıların bir araya gelerek oluşturdukları yerleşkeye külliye deniliyor. Eskiden cami ve camiyi çevreleyen yapılar için kullanılan külliye günümüzde kompleks yapılar içinde kullanılmaya başlandı. Buna son örnek Cumhurbaşkanlığı yönetim merkezi olan “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi.” Burada yönetim binasının yanı sıra cami, kütüphane ve diğer birçok işlevi olan yapılar mevcut.

Osmanlı hayranlarımız Osmanlı’yı “600 yıl hoşgörüyle dünyaya hükmetmiş bir imparatorluk” olarak görüyor. İlk yanılgılar da bu noktada başlıyor. Günümüzde, “dünyaya hükmetmek” ve “imparatorluk” sözcükleri hayranlık duyulacak anlamlar taşımıyor. Çağdaş insan, dünyaya hükmetmeyi aklından bile geçirmiyor ki hükmedenlere hayran olsun. Hükmetmek, bir baskı yöntemi oluyor hükmedilenleri pek insan yerine koymuyor ve onları sömürüyor, günümüzde buna emperyalizm deniyor hayranlık değil, karşı çıkılacak ve hatta nefret edilecek bir durum aslında. Bu gerçeklere rağmen Osmanlı hayranlığı devam ediyor.

Önümüzde seçimler var ya iktidar yanlıları Cumhurbaşkanı’na Osmanlı hayranlığı ile selam çakıyorlar. Otomobil yarışlarından tanıdığımız Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Ümit Ülkü "Hastanelerin ismi şifahane olmalıdır" dedi geçenlerde. Ülkü, Osmanlı döneminde Anadolu'da sağlık hizmeti verilen kuruluşlara darüşşifa, şifahane isimleri verildiğine dikkat çekerek Farsça’dan Türkçe’ye geçen "hastane" kelimesinin ise "ziyaretçi" kavramıyla ilişkili olan hospital kelimesinden türetildiğini hatırlattı.

Ülkü’ye göre şifa ifadesi iyileştirici, tedavi edici ve bütünleyici bir anlama sahip olduğu için bu ifade pozitif algı oluşturacak. Anlaşılan Ülkü “Padişahım Çok Yaşa” ile başka hesaplar peşinde. Sadece o değil İzmir’de çeşitli “Osmanlıvari” demeçler ile önümüzdeki seçimlerde listelerde yer bulmak isteyenler az değil.

Listeler dedik ya. Parti listeleri yine genel başkanların iki dudağı arasında. CHP için İzmir’i “keklik” gören kontenjanlar ortaya çıkmaya başladı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko CHP İzmir Listelerinde yer bulmuş durumda. İYİ Parti’nin nerdeyse tüm başkanları milletvekilliği için istifa etti. İlk sıralar Aytun Çıray ve Yıldırım Ulupınar. Ak Parti yine benzer adaylarla liste oluşturuyor. İlk mitingini İzmir’de yapan Erdoğan İl Başkanı’na teşekkür etmiş ve “Bu sefer şeytanın bacağını kıracağız” demiş. Anlattığı hayali “üşüyen çocuk” hatırası ile meydanı dolduranları hüngür hüngür ağlatan İbrahim Tatlıses listede yer bulacak ama seçilemeyecek bir sırada. HDP yine iddialı. Bakmayın genel başkanlarının hapiste olmasına ciddi asılıyorlar seçime. MHP den bu saatten sonra ne köy olur ne kasaba. SP milletvekili çıkarabilmek için CHP’yi ittifak için zorluyor. Gül operasyonunda Akşener’e toslayan CHP üst yönetimi bu satırları yazdığım sıralarda hala ittifak arayışında.

24 Haziran akşamı Türkiye’de hiçbir şey değişmemişse Anayasa’ya da “Kanun-i Esasi” demeye hazır olalım.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test