Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

19 Mayıs’ın gençleri

18.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

19 Mayıs 1919, bundan tam 99 yıl önce, ulusal kurtuluş savaşımızın başladığı gündür. Ülkemiz ve halkımız için pek çok bakımdan anlamlıdır ve değerlidir. 19 Mayıs; direnişi, isyanı ve kurtuluşu ifade eder. Bu değerler de her daim gençlerle birlikte anılır.İşte bu nedenle de, cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından, bu anlamlı gün gençlere armağan edilmiştir. 19 Mayıs’lar, yıllardır, ülkemizde, gençlik ve spor bayramı olarak kutlanır.

Neredeyse bir asırlık geçmişe uzanan bu çok değerli ve anlamlı günü kutlarken, ne gibi siyasal ve sosyal sorunlarla karşı karşıyayız? Günümüzde 19 Mayıs’ın ruhunu ve anlamını ne ölçüde yaşatabiliyoruz? Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkıp kurtuluş mücadelesinin meşalesini yaktığı günün 99’uncu yıldönümünde; bu sorulara yanıtlar arayarak, siyasal ve toplumsal gidişatı sorgulamalıyız diye düşünüyoruz.

19 Mayıs’ın anlamı ve önemi

19 Mayıs’ın tarihsel öneminin ve değerinin tam anlamıyla kavranılması için, öncelikle 19 Mayıs 1919’un koşulları çok iyi analiz edilmelidir. Ulusal kurtuluş döneminin, dünya ve ülke koşullarını her bakımdan iyi irdelememiz gerekiyor.

Dünyadaki savaşlar ve gelişmeler karşısında yenik düşmüş koca bir imparatorluğun çöküşü yaşanırken; onun çöküntüsünden yeni kıvılcımlar yakalamaya çalışan Mustafa Kemal ve çevresindeki bir grup arkadaşı vardır. Ülke tam bir feodalite, tarım ve din toplumudur. Okuma yazma oranı, ekonomik düzey çok düşüktür. Var olan ekonomik ilişkiler de yabancıların ve azınlıkların kontrolü altındadır.

İşte böylesi koşullarda, 19 Mayıs 1919’da, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Samsun’a çıkışıyla, ulusal kurtuluşun ateşi yakılmıştır. Yanmış, yıkılmış, çökmüş bir ülkede, yenik düşmüş bir halk, adeta yeniden doğmuştur. Yeni, genç ve çağdaş bir cumhuriyet yaratılmıştır.

Gençlik gelecek, gelecek gençlik

Direnişi, isyanı ve ulusal kurtuluşu simgeleyen 19 Mayıs’ın gençlere armağan edilmesi, elbette tesadüfü değildir. Bu değerleri her koşulda yaşatacak olan öncelikle gençlerdir.

Toplumumuz içinde gençler, nicel olarak önemli bir büyüklüğü temsil ederler. Ama aynı zamanda onlar, her daim yeniliğin, gelişmenin, çağdaşlığın öncüleridir. 19 Mayıs’ın gençlerle bütünleşmesi, bir bakıma özündeki devrimciliğin kuşaktan kuşağa aktarılması ve her daim yaşatılmasıdır.

Unutmayalım ki gençler toplumun geleceğini temsil ederler. ‘Gençlik gelecek, gelecek gençlik’ özdeyişi elbette boşuna söylenmemiştir. Bu yaklaşımın, toplumsal yaşamda derin izleri vardır.

19 Mayıs’tan 24 Haziran’a bakmak

Bu yılki 19 Mayıs’ı, ülkemiz ve halkımız için çok önemli bir seçimin öncesinde kutluyoruz. Bu durum elbette, 19 Mayıs’ın taşıdığı anlam ve değerlerle 24 Haziran seçimlerine bakmayı ve değerlendirmeyi zorunlu kılıyor. 

19 Mayıs 1919’dan bir asır sonra, ülkemiz ve halkımız, tam anlamıyla tarihsel bir dönemecin eşiğindedir. Cumhuriyetin kurucu değerlerini çağdaş bir demokrasiyle birlikte yaşatabilecek miyiz? İşte günümüzün temel sorunu ve sorusu budur.

24 Haziran seçimlerinde gençler ve kadınlar belirleyici olacaktır. Özellikle 5 milyona yakın ilk kez oy kullanacak gencin tercihi büyük önem taşımaktadır. 16 Nisan anayasa referandumunda, büyük kentlerde yaşayanların, eğitimlilerin ve özellikle de gençlerin, ağırlıklı olarak ‘hayır’dan yana tercihlerini belirtmiş olması anlamlıdır. Bu durum, aydınlık bir gelecek için umudumuzu artırmaktadır.

Doğrusu biz, gençlere ve her daim bilinci, yüreği genç kalanlara güveniyoruz. Özelde gençlerin ve genelde halkımızın önemli bir bölümünün, cumhuriyet değerleri ve çağdaş demokrasi doğrultusunda oy kullanacağını düşünüyoruz.

Böylesi duygu ve düşüncelerle; başta 19 Mayıs’ın gençleri olmak üzere, tüm halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test