Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Seçim toto

18.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Eskiden böyle anket firmaları yoktu. Aslında iyi ki de yoktu. Çünkü firmalar hep manipülasyonlu öngörüler yayınlıyorlar. Ne vardı? Sokağın nabzını tutar, seçimler üzerine tahminlerde bulunurdunuz. Genelde şans oyunlarında hiç şansım olmamasına rağmen seçimlerde sonucu bilirdim. Dost ve arkadaşlarım “Altıncı hissin kuvvetli” der dururlardı.

Geçtiğimiz birkaç yıldır yapılan seçimdir, referandumdur odur budur çok isabetli tahminler yaptım. Sosyal medyada iddiaya girenler oldu. Bire 30 verenler. Sen bir yemek ısmarla ben 30 yemek ısmarlayacağım diyenler. Zaten kilomuzu zor koruyoruz işin manevi zevki yetti de arttı tabii ki.

Önümüzde 24 Haziran seçimleri var. Yine mahalle baskısı altındayım.”Ne olur?”diyenlere seçimlere daha bir aydan fazla varken bir şeyler yazayım.

Öncelikle bu bir seçimden öte. Türkiye’de bir sistem değişikliğine gidiliyor. Özal’ın ömrü yetmediği için hayata geçiremediği “Başkanlık” ya da “İki partili sistem” için oy kullanılacak. İktidarda muhalefette yaptıkları ittifaklarla ipi önde tamamlamanın gayretinde.

Önümüze iki sandık konacak. Biri Cumhurbaşkanlığı diğeri Milletvekilliği. Burada daha önceki seçimlerde gördüğümüz. Önemli bir handikap var. Türk halkı bir sandıkta nereye oy atıyorsa diğerinde de oraya atıyor. Misal birinde İnce’ye Cumhurbaşkanı adayı olarak mühür vurmuşsa diğerinde de “Millet İttifakı”na verir. Bu muhalefet için değil Erdoğan için avantaj. Ciddi bir şahsi oy potansiyeli var. Yine başka bir avantaj. Toplumda oluşan “Biz ne yaparsak yapalım. Bunlar gitmez” algısı. Ve üçüncü bir avantaj. İstediği zaman gündemi değiştirebilmesi. Baktı işler sarpa sarıyor Erdoğan artık savaş naraları mı atar, Adil Öksüz’ü paketlettirip Türkiye’ye mi getirtir bilinmez.

Seçimlerin anahtar partisi HDP. HDP barajı geçtiği an her şey tersine dönecek. 600 milletvekilinden oluşacak yeni mecliste iktidar çoğunluğunu kaybedecek. Cumhurbaşkanlığı seçimleri 2. tura kalacak. Söyle tahminini artık yeter yaptığın yorum diyeceksiniz.

Tamam o zaman. Öyle ya da böyle bir bıçak sırtı sonuçla Erdoğan’ın ilk turda cumhurbaşkanı seçileceğini düşünüyorum.

Nayır, Nolamaz mı diyorsunuz? Çalışın o zaman…

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yazarın Son Yazıları
01.06.2018
25.05.2018
11.05.2018
04.05.2018

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test