Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çekim merkezi olarak Bergama

18.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bergama, Unesco Dünya Mirası (emaneti demeyi daha doğru buluyorum) listesine 999. sırada girdi. Kökleri binlerce yıl geriye uzanan, gözümüz gibi korumamız gereken bir yerleşim. Bu değerli ilçemizde İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bergama Belediyesi, ilçenin ününe uygun çok güzel işler yapıyorlar.

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, ilçenin kültürel ağırlığını öne çıkaran yalnızca ulusal değil uluslararası çapta etkinlikler düzenliyor. (2016 yılında Bergama Belediyesi halkçı düşünür Osman Bayatlı’nın Bergama üzerine yazılarını içeren 5 ciltlik derlemelerini de bastı)

Kermes Sürüyor

Geçen yıl düzenlenen jazz müziği etkinliği, yurt dışında bile yankı buldu. 10-13 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen “Uluslararası Bergama Tiyatro Festivali” de öyle. Festivale İran, Yunanistan, Almanya gibi ülkelerden sanatçılar, Türkiye’den de deneysel işler yapan topluluklar katıldı. Yunanistan’ın T. Terzopoulus yönetimindeki ünlü “Attis Tiyatrosu”nun Sofokles’den derlenen “Ajax, Çılgınlık Bu” oyunu tam bir mücevherdi. İranlı “bodytext” dansçılarını seyredebilenler de çok şanslıydı. Yalnızca Bergama’dan değil İstanbul’dan bile etkinlikleri izlemek için gelen sanatseverleri görünce, insanın geleceğe umudu yeşeriyor.

Başkan Gönenç, festival dergisinde şunları yazmış:

 “Bundan 2000 yıl önce, Dionysos Şenlikleri, Athena Nike adına yapılan spor oyunları da bu kentin genetik hafızasında bir yer açtı. Dolayısıyla kültür, sanat, tarih Bergama’nın bir parçası. Cumhuriyet Dönemi’nin ilk yerel festivali, kermesi burada kutlandı ve 1937’den beri de kutlanıyor.”

Buluşma Mekânları

Festival buluşmaları, Asklepion, Kızıl Avlu, Arasta gibi tarihi mekânların yanısıra çağdaş Bergama Kültür Merkezinde (BerKM) de gerçekleşti. Burada, Bergama Belediyesi, Bergama Kültür Sanat Vakfı (Berksav) ve Alman Arkeoloji Enstitüsü İstanbul Fotoğraf Arşivinin işbirliği ile "Ne Yerde Ne Gökte/ Bergamalılar: Çok Katmanlı Bir Kültürün Aktörleri" temalı fotoğraf sergiside açılmış. Siyah-beyaz fotoğraflar, yalnızca geçmiş mekânların değil geçmiş anıların da öykülerini yansıtan arkeolojik bir sergi olmuş.

EAA-Emre Arolat Mimarlık imzasını taşıyan BerKM, Singapur’da ‘Geleceğin Yapıları’ kategorisinde finale kaldı, İtalyan ‘The Plan’ dergisi tarafından düzenlenen yarışmada ve Almanya’da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali’nde (WAF) "Kültür-Tamamlanan Yapılar" kategorisinde finalist oldu ve uluslararası alanda önemli bir yarışma olan “American Architecture Prize (AAP) Kültürel Yapılar” kategorisinde mansiyon ödülü aldı.

Binanın tasarım öyküsü çok ilginç. Başkan Mehmet Gönenç, bir gazetede, ünlü mimarımız Emre Aralot ile yapılan söyleşiyi okur. Söyleşide Arolat, özel sektör için ödüllü tasarımlara imza atmasına karşın kamu binaları için tasarım yapamamaktan yakınır. Bir öneri gelse, tasarımı ücret almadan yapacağını ifade eder.

Bunu okuyan Gönenç, atlar Aralot’ın İstanbul’daki bürosuna gider; ondan bu sözünü tutmasını, Bergama için bedel almadan bir Kültür Merkezi tasarlamasını ister. Aralot da, “bu büyüleyici kentin o dönemdeki özgün kimliğine kavuşması için atılan önemli adımlardan birisi olarak” BerKM’nin mimari projesini tasarlar. Böylece, Bergama’nın merkezinde, içinde 120 kişilik 2 adet cep sineması da bulunan 350 kişilik çağdaş çok amaçlı bir salon, kütüphane birimi ve Bergamalıya hizmet veren çok sayıda dükkân ile 3 400 metrekarelik iç açan bir hizmet noktası ortaya çıkar.

Festivalin örgütlenme sorumlularından Eren Arıkan’ın belirttiği gibi, “Bergama, sahip olduğu kültür mirası, turizmi, havası, suyu, konumu, denize ve İstanbul’a yakınlığı göz önüne alındığında, kültür-sanat etkinlikleri için her koşulu sağlayan bir yer.”

Tanınmış polisiye yazarımız Ahmet Ümit buradaki söyleşisinde bir müjde verdi. Yeni romanında, eski Belediye Başkanlarından Safa Taşkın’ın uzun yıllar peşinde koştuğu Zeus tapınağının Berlin’e kaçırılış öyküsünü anlatacakmış. Böyle bir eser Bergama’nın tanınırlığını daha da artıracaktır.

Belediye Başkanının hedefleri büyük.  Bergama’nın simgelerinden Kızıl Avlu’ya komşu, ıslahı bekleyen Selinos deresinin kıyısındaki tarihi 2 binayı restore ederek bunlardan birisini parşömen okulu diğerini de eğlence merkezi yapmayı düşünüyor. Rastgele diyoruz Mehmet Başkana…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test