Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Amerika ne yapmak istiyor?

18.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Başkan seçildiği günden bu yana dünyayı şaşırtmaya devam eden Trump, giderek daha vahim adımlarla bu tutumunu sürdürmektedir. Ülke içinde iç politika sıkıntıları devam eden Trump, dikkatleri dış politikada meydan okuyucu adımlara çekmekte, böylece kendine göre bir başarı elde etme çabası içine girmektedir.

Trump'ın İran nükleer anlaşmasından çekilme ve yeni yaptırımları gündeme alma kararı diğer imzacı devletler tarafından gerekli tepkiyi görmemiştir. Böylece Trump'ın yaptığı yanına kâr kalmış, ileriki adımlar için onu adeta cesaretlendirmiştir. Bu kararın hedefi İsrail ve Suudi Arabistan'ı memnun etmekten başka bir şey değildir. İran'ı baskı altına alma ve çevreleme politikası Türkiye'yi bir tercih zorlamasıyla karşı karşıya bırakabilecektir. Trump ayrıca İran'da rejimi değiştirmek istemektedir. Ancak bu sanıldığı kadar kolay gerçekleştirilebilecek bir hedef değildir.

ABD'nin İran'a yönelik bu politik sertleşmenin ardından Trump verdiği söz uyarınca büyükelçilik Kudüs'te açma adımını da atmıştır. Onlarca Filistinlinin hayatına mal olan bu adım karşısında Avrupa ülkeleri tam bir şaşkınlık içerisindedir ve ciddi bir kınama ortaya konulmamıştır. 

İran ile varılan anlaşma, 12 yıl süren uzun ve zahmetli bir müzakere sürecinin eseriydi. Avrupa ülkelerinin tepkisiz kalmaları güvenilirliklerini sorgulanır bir konuma sokmuştur. Halen AB İran'ı anlaşmada tutmak ve Tahran'ın çıkarlarını korumak için arayışlar içindedir.

ABD'nin yakın gelecekte Suriye'den çekilmesi söz konusu değildir. Bir yandan İran'ın bölgedeki etkisinin kontrol altında tutulması gerekliliği (Hizbullahın Lübnan'daki seçim başarısı ile daha da önem kazanmıştır); diğer yandan Rusya'yı bölgede tek aktör bırakmama düşüncesi ABD'yi  bölgede tutacaktır. Erbil'de muazzam bir başkonsolosluk inşa eden ABD bölgenin petrol ve ekonomik zenginlikleriyle yakından ilgilidir.

Esad'ın Soçi'de Putin ile yaptığı görüşme sonrasında Putin açıkça yabancı silahlı güçlerin Suriye'den çıkarılması gerektiğini düşünüyoruz demiştir. Bu güçlerden kastedilen sadece Amerikan askerleri değil Türk askeri varlığıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test