Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Onarım, huzur ve güven

25.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son günlerde işler iyice sarpa sardı!.. Başta ekonomi alanında yaşananlar olmak üzere, son gelişmeler, ülkenin neden apar topar bir seçime götürüldüğünü de iyice gözler önüne seriyor. Tabii görebilenlere, daha doğrusu görmek isteyenlere…

Aslında yaşananlar toplumumuz için tam bir uyarı görevi görüyor. Ekonomide alarm zilleri çalıyor. Dövizde artık bir türlü tutulamayan yükseliş ve cari açıktaki artış başta olmak üzere, ekonomik verilerin neresinden baksanız, adeta elinizde kalıyor, daha doğrusu eliniz yanıyor. Artık işin iyice çivisi çıktı, tadı kaçtı.

İşte ekonominin adeta alev alev yandığı böylesi zor bir dönemde, ülke seçime gidiyor. Üstelik yönetsel sistemini de değiştirerek ve her şeyi altüst ederek!..

Yaraları sarmak ve normalleşmeyi sağlamak

16 yıldır iktidarda bulunanların ülkede yarattıkları bu kaotik ve karmaşık ortamdan kurtulmanın yolu; muhalefetin en geniş kesimlerinin iş ve güç birliği yapmasından geçiyor. Bunun reçetesi de, öncelikle memleketin yaralarının sarılması, ülkede normalleşmesinin sağlanmasıdır. Kısacası, acil bir iyileştirme ve onarım programıdır. Halkımızın uzun yıllardır hasret kaldığı huzur ve güven, ancak böyle sağlanabilir. Ayrıca, ekonomide istikrarın sağlanmasının yolu da buradan geçmektedir.

Muhalefet adına sahada şu ana kadar en etkili çalışmayı yapan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin, 19 Mayıs günü Samsun’da açıkladığı seçim manifestosu da böylesi bir yaklaşımı içermektedir. CHP’nin bu hafta sonu açıklanacak bildirgesinin ve diğer muhalefet partilerinin seçimlerle ilgili yaklaşımlarının da bu doğrultuda olacağı anlaşılmaktadır.

Güçlü parlamenter sistem ve OHAL’in kaldırılması

Muharrem İnce’nin ‘Gelecek Bildirgesi’ adını verdiği manifestosunda öne çıkan temel başlıklar şöyle sıralanabilir: Yeni ve çağdaş bir anayasa yapılarak, kuvvetler ayrılığına dayalı güçlü bir parlamenter rejim oluşturulacak. Demokrasiyi tüm kurum ve kurullarıyla kesintisiz işletmek vazgeçilmez hedef olacak. Kamu yöneticilerinin hukuka, bilime, kamu yararına uygun ve tarafsız görev yapması esası getirilecek. Yöneticilerin seçim ve yükselmesinde liyakat ve ehliyet ana ilke olacaktır. Hukuk devleti için ilk adım, OHAL’in kaldırılmasıdır.

Bildirgede ekonomi alanı için de şu yaklaşımlar getiriliyor: Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapan ekonomi politikalarına son verilecek. Her ailenin bir evi, her evin bir maaşı olacak. Yaratıcılık ve girişimcilik teşvik edilecektir.

‘Yurtta barış, dünyada barış’

Ülkede gerçek bir barış ve huzur ortamının sağlanması için yeni bir dış politika oluşturulmasının gereğine işaret edilen bildirgede; Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Barış, dünyada barış’ şiarına vurgu yapılarak şöyle deniyor: “Yeni dönemde yerine getirmek zorunda olduğumuz bir başka hayati görevimiz, birbirlerine düşmanlaştırılan insanlarımızı barıştırmaktır. Kardeşlik, barış, huzur ve sevgi yol gösterici değerlerimiz olacaktır.”

CHP adayı Muharrem İnce’nin bildirgesinde dile getirilen yaklaşımlar, aslında muhalefetin ve halkın büyük çoğunluğunun üzerinde rahatça buluşup birleşebileceği temel politikaları içermektedir.

Milletvekili adayı tartışmalarına takılıp kalmamak

24 Haziran seçimi ile ilgili olarak muhalefetin temel stratejisi; öncelikle cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmasının sağlanması ve milletvekili seçiminde parlamentonun çoğunluğunun muhalefet partileri tarafından kazanılması noktalarında odaklaşıyor.

Bunun için de, öncelikle, meclis seçimlerinde gösterilen adayların isimlerine ve buna yönelik tartışmalara takılıp kalmamak gerekiyor. Asıl mesele, ülkede giderek daha da kötüye giden olumsuz gidişatı tersine çevirmektir. Temel sorundan ve amaçtan uzaklaşmak, muhalefetin ayrışmasına ve güçsüzleşmesine yol açar.

Unutulmamalıdır ki, ülkede her geçen gün daha da yakıcı hale gelen ekonomik ve siyasi sorunların çözümü; iyi bir onarım ve iyileştirme programının, güvenilir siyasi kadrolar tarafından hayata geçirilmesidir. İçinde bulunulan darboğazdan çıkışın temel yolu da budur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test