Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Partilerin ibretlik listeleri…

25.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Cumhuriyeti gelecek endişesi ve siyasetin biraz da darboğazlarını yaşıyor. Bütün ümitler gelecek seçimlere ve onun için tanzim edilen listelerde yer alan isimlere bağlanmış durumda.

Çünkü ülkenin yönetim şekli değişiyor. "Başkanlık" sisteminin dayatılmasının sıkıntısını yaşıyor. Ülkenin yarısı güya “Başkanlık” sistemini isterken, diğer yarısı da istemiyor görüntüsü veriliyordu.

Bu arada partilerin imdadına “İttifak” düzenlemesi yetişti. Kendilerini kurtarmak için ittifaklar yaparak seçime giriyorlar. Çünkü hiç biri seçimi kazanacaklarından emin değillerdi. Bunun için ittifaklar yaptılar.

24 Haziran’da iki seçim bir arada olacak. Cumhurbaşkanlığı ve parlamento üyelerini belirlemek için sandık kurulacak. Parlamento seçimi 24 Haziran’da tamamlanacak. Cumhurbaşkanlığında yüzde 50’in üzeri çoğunluğu sağlayan olmazsa ikinci tur bahis konusu olacak.

Adaylar, Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Meral Akşener, Selahattin Demirtaş, Temel Karamollaoğlu ve Doğu Perinçek. İlk turda bu 6 aday yarışacak. İkinci turun Sayın Erdoğan ile Sayın Akşener veya Sayın İnce’nin arasında olması bekleniyor. Halk kendi arasında “Sayın Erdoğan ikinci turda rakip olarak İnce’yi görmek istiyor” diye konuşuyor. Basın ve yayın kuruluşlarının sayfaları ve ekranları Meral Akşener’e adeta kapatılmış durumda olsa da ikinci tur için şansı yüksektir.

Halk bunları konuşuyor ama bakalım sonuç ne olacak, hep beraber göreceğiz. Cumhurbaşkanlığı adayları için bunlar konuşulurken, seçime giren partilerde milletvekili aday listelerini açıkladı. Fazla uzatmadan söyleyeyim. Her partinin listesi beni "hayal kırıklığına" uğrattı. Özellikle parlamento çoğunluğuna tesir edecek sayıda milletvekilinin seçileceği Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Kocaeli gibi büyükşehirlerde partilerin listesini inceledim.

Ben bugünkü Türkiye’nin “Beka” sorunu ve ekonomik sıkıntılar yaşanırken, etrafımızı ateş çemberi sarmışken, partilerden daha farklı bir aday profili bekliyordum. Devlet adamı olabilecek, geçmişi geleceği iyi bilen tecrübeli adaylara daha fazla yer verilmesini beklerdim. Bu kadar sıradan insanların isimlerine rastlamam beni çok üzdü.

İYİ Parti’den başlamak istiyorum. Hepsinden örnek vereceğim. Mesela, tarihi, Türkiye ve Türkün geçmişini iyi bilen, analiz edebilen Yusuf Halaçoğlu listede yok. Benim için büyük bir soru işareti.

 

Gelelim CHP’ye ümit dünyasının ana elemanı... İzmir’de birçok güzide partili varken, kontenjan adaylara yer verilmesini doğru bulmuyorum. Tabii olarak kabul edilebilecek tek isim Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’dur. CHP bu tutumuyla galiba iktidar olmak istemiyor gibime geliyor.

AKP’de ise her iki bölgenin liste başındaki isimler iyi ama diğerler çok aman aman değil.

Saadet Partisi ve HDP’nin listelerinde yer alan isimleri pek tanımıyorum.

Ama diğerleri için artık konuşmak doğru değil.

Ben burada biraz düşünmek istiyorum… Ülkenin içine düştüğü girdaptan bu kadar isabetsiz isimlerle mi kurtulacağız.

 

Neden endişelerim var?

Herkes gibi bende çoluk, çocuk ve torunlarımla iyi ve mutlu bir gelecek istiyorum. Millet iradesinin tecelli ettiği, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla oturduğu, insan haklarına saygının zirve yaptığı, çevreye duyarlı, OHAL ile yönetilmeyen bir ülkede yaşamak istiyorum. Bunun içinde geçmiş ve gelecek tecrübesi olan siyasetçilerle idare edilmek istiyorum.

Sıradan insanlarla değil, anlaşıldı mı acaba ne dek istediğim.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test