Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dövizin Artışı Fırsat Olabilir

25.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Doların sürekli bir artış trendinde olması Türkiye’nin dolar açısından sıkışmış olmasından kaynaklanıyor. Türkiye’nin dış ticaret ve cari açığı artarak devam ediyor. Yıllardır dış ticaret açığını gelen sıcak para ile kapattık. Şimdi sıcak para da gelmeyince TL’de değer kaybı arttı. Türkiye doların yükselmesini bir sorun olarak görüyor. Halbuki bir fırsat olarak görmesi lazım. Bunu da bir politika olarak benimsenmesinde yarar var. TL’nin istikrarlı olması kaydıyla ucuzlaması ihracatı arttırır, ithalatı azaltır. Bu da yerli üretimi olumlu etkiler. İthalatın azalması demek yerli üretimin artması demektir. Ucuz ithal ürünlerle rekabet edemeyen sanayiler, istikrarlı bir döviz artışında rahatça rekabet edebilirler. Yerli üretimin artması Türkiye’yi güçlü kılar. Bu fırsattan yararlanamadık. Bir panik hali yaşandı, ‘Doların değeri bu değil, tekrar düşer’ gibi demeç üstüne demeçler verildi.  Bu demeçler millette paniğe neden olurken, ihracatçıyı da ürküttü. Dolayısıyla ihracatçı ihracat yapacakken yetkililerin ‘döviz düşer’ açıklamaları nedeniyle ihracat yapamıyor. Diğer taraftan yatırım yapanlar da yatırım yapamıyor. Türkiye için doğru olan döviz kurunun bir istikrar içinde öngörülebilir oranda yükselmesidir. ‘Türkiye bugün bir krizin eşiğinde mi?’ sorusu, eğer bunu bir fırsat olarak değerlendirir ona göre bir politika izlerse yerli üretimin artması için müthiş bir fırsattır. ‘İlla doların fiyatını düşüreceğim’ derseniz sıkıntı olur. Merkez Bankası’nın faizi artırması sıcak paraya davetiyedir. Sıcak para kısa süreli çözümdür. Gelişi dövizi düşürür, çıkışı da arttırır, yeniden risk oluşturur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Şubat 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 20.02.2020 tarihinde burçları neler bekliyor?

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Şubat 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Şubat 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Şubat 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 17-23 Şubat haftalık burç yorumları. Yeni haftada burçların aşk ve iş hayatla...

Günlük Burç Yorumları Aşk 16 Şubat 2020 Pazar Hafta sonu. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test