Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turist gelecekmiş, ancak ne kazanacağız?

1.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Turizm sektörü son iki üç senedir maalesef gerek gelen turist sayısında, gerekse bıraktığı döviz bakımında olumlu bir görüntü vermiyor. Malum sektöre kimine göre 80 milyar, kimine göre ise 86 milyar dolarlık yatırım yapmışız. Eh bu kadar yatırım yapmışsak kazanmakta hakkımız olsa gerek. Ancak, bir türlü umduğumuzu bulamıyoruz. Sektörün bazı iyi yılları olmadı mı? Oldu ancak ayar bir türlü tutmadı gibime geliyor.

Bazen ekonomik, bazen siyasi söylem ve eylemlerimizin yanında, dış güçler ve siyasetteki aksamalar nedeniyle iki yakamız bir türlü bir araya getirmedi.

Sektör 2018 sezonuna giriyor. Söylemlere göre epey iyi bir tablo var. Hatta sektörde bir "Patlama" olabileceği söylentiler arasında.

Ben geçen haftalar epey bir bölgelerarası turlar yaptım. Kişiler ve yetkililerle konuştum. Ümit var ama endişelerde var. Öncelikle girdi maliyet artışları tavan yapmış. Ayrıca sektör son iki üç senenin tahribatını yaşıyor. Çok ayrılan veya işine son verilenler olmuş. Bunlar artık turizm sektöründe çalışmanın cazibesinin olmadığında ikna olup diğer sektörlere geçmişler. Bu demektir ki sektörde personel ve yönetici sıkıntısı hat safhada. Yetişmiş personelin olmaması sektörde servis kalitesinin düşmesi kaçınılmaz olacaktır.

Gelen turist servis kalitesine bakar. Bu yıl çizilecek bir olumsuz tablo gelecek yılları da etkiler.

Fiyatlara gelince… Sizi rakamlar ve oranlarla sıkmak istemiyorum. Sektör temsilcilerinden aldığım bilgilere göre tatmin edici oranlar yok. Bu da sektörde kazancın yine yeterli olmadığını gösteriyor.

Borcu olmayan, yabancı turist ağırlayan, tahsilatı yabancı para cinsinden yapan, kiracı olmayan veya kirası düşük tesislerin sahipleri biraz para kazanabilir. Bunların dışında olanlar ise "Tape" gelir ve gidere talim edeceklerdir.

Sorun nedir?

Türkiye'nin nüfusu 80 milyon. Ancak tatile çıkabileceklerin oranı oldukça düşük. Yerli turist sayısı son yıllarda artsa da biz hala tatili memlekete gitmek, akrabaları ziyaret etmek olarak görürüz. Tatil alışkanlıklarımız Avrupalı turistten farklı. Yerli turist için erken rezervasyon hala emekleme döneminde. Yabancı ise erken rezervasyonu alışkanlık haline getirmiş. Tatil için programını erkenden, uygun fiyattan yapıyor ve karlı çıkıyor.

Tesisler ise talep artışlarındaki politikalarında hala dengeli değil. Birden bire fiyat artırıyorlar. Erken rezervasyonlarda rağbet görmeyen odaları yüksek fiyata yerli turiste veriyorlar. Kısa süreli bu kazancın getiri ve götürüsünün farkında değiller.

Sektörde fiyat, kalite, servis dengesinin iyi kurulması şarttır.

Sektörde bu yıl eğitimsiz elemanlar görev alacak. Bu durum bakalım müşteri memnuniyetine nasıl etkileyecek göreceğiz.

Sektörün bu kadar tahribattan sonra toparlanması, maliyet hesaplarını gözden geçirmesi, dijital rezervasyon ve sistemlerini dünya standarlarına getirmesi, eğitimli personel işini planlaması, kısacası hem iç talebi, hem dış talebi ve fiyatların dengesini bilimsel ve tecrübe süzgecini ihmal etmeden düzenlemelidir. Aşırı kazanca odaklı bir sistem sektöre istikrar kazandırmaz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test