Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Festivalde buluşalım

1.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sanatseverlerin her yıl heyecanla beklediği Uluslararası İzmir Festivali, İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV)Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper’in geleceğe umutla bakan anlamlı konuşmasıyla 32. kez etkinliklerine başladı.

Uluslararası İzmir Festivali deyince, sanatseverlerin coşku ile izlediği büyük orkestralar, ünlü müzisyenler, dans toplulukları, tiyatrolar akla geliyor. Düşüncesi bile insanı mutlu kılıyor bu çeşitliliğin.

St. Petersburg Filarmoni Orkestrası, Viyana Filarmoni, Moskova Senfoni Orkestrası, Holanda Concertgebauw Orkestrası, Berlin Filarmoni, “I Musici” Oda Orkestrasıve daha birçokları muhteşem tınılarının Efes’in binlerce yıllık yapılarında yansımış orkestralardan bazıları. Bir de şefleri göz önüne getirin: Yuri Temirkanov, Lorin Maazel, Leonard Slatkin, Vladimir Ashkinazy, Zubin Mehta, Myung-Whun Chung, Hikmet Şimşek, Rengim Gökmen, Gürer Aykal, Esa-Pekka Salonen, Herbert Blomstedt, Daniela Gatti ve Sir Simon Rattle…

Uluslararası İzmir Festivali olmasa, Ray Charles, JoanBaez, Sting, Elton John, Kiri Te Kanawa, James Brown, Paco De Lucia, José Careras, Jan Garbarek, Emma Shapplin, Chick Corea gibi ünü dünyayı sarmış sanatçıları sahnede dinlemek mümkün müydü?

Hepsinin ötesinde Martha Graham Dance Campany, Maurice Bejart Tokyo Balesi, New York City Ballet, Hollanda Ulusal Balesi gibi isim yapmış dans topluluklarını nerede izleyebilirdik?

Üç Denizin Sesi

Festivalin yapıldığı yıla damgasını vuran birkaç etkinliği oluyor. Bana göre 26 Mayıs tarihinde açılışı yapan Tekfen Filarmoni Orkestrası ve İngiliz kemancı Charlie Siem bu yıl öne çıkan sanat şöleniydi. ‘Üç Denizin Sesi’ diye de anılan orkestra, Karadeniz, Hazar Denizi ve Doğu Akdeniz bölgelerinden gelen toplam 23 ülkenin müzisyenlerinden oluşuyor. Orkestranın kumandasında Özbekistanlı genç şef Aziz Shokhakimov var. Enerjisini bu çok uluslu orkestraya başarıyla yansıtıyor. P.İ.Çaykovski’nin keman konçertosunu çalan Siem ise, günümüzün genç kuşak solistlerinin bazıları gibi bayağı havalı ama 1735 tarihli kemanı ile çıkardığı sesler çok etkileyici idi.

Festival bu yıl da değişik mekânlarda, değişik renklerde sanatçıları dinlemek olanağı sunuyor: Örneğin Efes Celsus Kütüphanesi’nde şef Rengim Gökmen yönetiminde İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ve  ArkasTiro,  Efes Büyük Tiyatro’da İngiliz Oda Orkestrası  eşliğinde Güher Süher  Pekinel kardeşler, Çeşme Kalesinde Oberon Trio var.

Kemeraltındaki Abacıoğlu handa oynanacak “Büyüklere Masallar” da bu yılın hoş bir sürprizi olmaya aday. AASYM’de seyredeceğimiz “Nederlands Dans Theater” da merak ettiğim topluluklardan…

Beste Yarışması

Festivalin markalaşan sanat olayı ise “Dr. Nejat  F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması”.6 Haziran 2018 Çarşamba akşamı sanatseverler AASSM konser salonunda ‘Piyano Konçertoları’ bestelerini dinlemek imkânına kavuşacak.‘İzmir’den Türkiye’ye yeni bir sesleniş’ olarak adlandırılan  yarışmada piyano ve orkestra için  bestelenmiş yapıtlar yarışacak.

İlk elemeyi yapan seçici kurul, Gürer Aykal başkanlığında İdil Biret, Turgay Erdener, Rengim Gökmen, Gülsin Onay, Hasan Uçarsu, Serdar Yalçın gibi müzik dünyamızın tanınmış isimlerinden oluşuyor. Yarışmada Doğaç İşbilen, Bogatay Köprülü ve Cem Oslu’ya ait 3 piyano konçertosu finale kaldı. Finale kalan eserleri, şef Can Okan yönetimindeki İzmir Festival Orkestrası eşliğinde, Başar Can Kıvrak, Kenan Tatlıcı, Cem Babacan yorumlayacaklar. Ödüller, salondaki dinleyicilerin oylarıyla belirlenecek.

Başta Filiz Eczacıbaşı Sarper olmak üzere festivale katkısı olan herkese İzmirliler adına teşekkür borçluyuz. Daha nice yıllara… Hep birlikte…

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test