Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TİM başkanlığı için yarış resmen başladı

14.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Oğuz Satıcı adaylığını ilk açıklayan isim oldu. Çok sayıda destek geldi Satıcı'nın adaylığına...

 

Tahsin Öztiryaki'nin destekçileri arasında çok sayıda kadının olması dikkat çekti. Son dönemde iş dünyasında kadının adı yok, bu durumu Öztiryaki bozdu.

 

İsmail Gülle sektörün duayenlerini yanına alarak adaylığını açıkladı. Açıklamasında delegelere güvendiğinin altını çizdi.

 

Bu köşenin okurları Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) için başkan adaylarını önceki hafta okumuşlardı.

Yazdığımız gibi adaylar tek tek adaylıklarını resmileştirmeye başladılar.

Bu arada hangi adayı kimin desteklediği de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

İhracat dünyası 30 Haziran’a kadar seçim yarışının heyecanını yaşayacak.

30 Haziran’da 420’ye yakın delege önce konseylerden TİM’e gönderecekleri isimleri belirleyecek.

Bu isimlerden biri TİM başkanı olacak. Ve sonra da TİM Başkanı da seçilmişlerden biri TİM yönetimini belirleyecek.

Bizim yazıdan sonra bazı dostlarımız herkesi aday yapmışsın demişlerdi…

Evet, peş peşe yapılan açıklamalarla şu anda başkan adayı sayısı üçe ulaştı. Önümüzdeki dönemde başka adaylarında çıkması sürpriz olmayacak gibi görünüyor.

Adaylığını ilk açıklayan isim TİM’in efsane başkanı Oğuz Satıcı oldu. Maden İhracatçılar Birliği’nden TİM’e aday olan Satıcı’ya peş peşe destekler açıklandı.

Yapılan destek açıklamalarda Oğuz Satıcı’nın ihracatı 26 milyar dolardan 132 milyar dolara çıkarttığına dikkat çekenler çoğunluktaydı.

Satıcı’ya ilk destek adı kısa bir süre başkan adayları arasında geçen İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı ve bir başarı öyküsü olan Simit Sarayı’nın Onursal Kurucu Başkanı Haluk Okutur’dan geldi.

Sonra yeni kurulan ve önümüzdeki dönemde çok etkin olmasına kesin gözüyle bakılan Hizmet İhracatçıları Birliği Başkan Vekili ve Özak Global Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık Oğuz Satıcı’ya her türlü desteği verdiğini açıkladı.

Akbalık’ın birliğinin başında bulunan İlker Aycı’nın da adı başkan adayları arasında geçiyordu.

Böylece adı başkan adayları arasında geçen iki ismin kurumları Oğuz Satıcı’ya destek verdiğini açıklamış ve dolaylı olarak başkanlıktan vazgeçmişlerdi.

Ahmet Akbalık gibi seçimlerin nabzını en iyi tutan isimlerden biri de desteğini Oğuz Satıcı’dan yana kullanmıştı.

Oğuz Satıcı’ya bir destekte Akdeniz Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hayri Uğur’dan geldi.

Satıcı’ya en sürpriz destek ise TİM Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektör Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi’den geldi. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer’in ise yönetim kurulu üyesi olan Oğuz Satıcı’ya destek vermesi gerekiyordu, o da öyle yaptı.

Oğuz Satıcı’nın başkan seçilmesi halinde Aydın Dinçer TİM başkanının da başkanı olacak. Türkiye Yaş Meyve – Sebze İhracatçıları Sektör Kurulu Başkanı Birliği Başkanı Ali Kavak, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Kurucu Başkanı ve Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, TİM Denetim Kurulu Üyesi ve AKAMİB Onursal Başkanı Bülent Aymen, Menderes Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça, İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Haydar Gören destek veren diğer isimlerdi.

Özellikle Ali Haydar Gören EGD gecesinde 1.5 sene önce ‘efsane geri geliyor’ diye beklentisini ifade ettiğini herkesle paylaştı.

Oğuz Satıcı adaylığını basın duyurusu ile açıklamıştı. İkinci adaylığını açıklayan isim Tahsin Öztiryaki oldu. Öztiryaki adaylığını basın toplantısı ile duyurdu.

Sektörün Tahsin Abisi olarak bilinen Tahsin Öztiryaki’nin herkesin ittifakı halinde adaylığını açıklaması bekleniyordu.

Ancak öyle olmadı… Tahsin Öztiryaki sadece kendi birliğinin önemli isimlerini yanına alarak adaylığını açıkladı. Sektörün isimleri Ayhan Yerekaban, Bekir Yelken, Mehmet Öncel, Murat Saraylı, Serdar Urfalılar,  Talha Özger,  Zeki Sarıbekir gibi önemli isimler vardı.

Özellikle sektörün en aktif isimlerinden Çetin Tecdelioğlu’nun Öztiryaki’nin yanında olması büyük bir avantaj olarak görüyor.

Öztiryaki’nin aday açıklamasında yanında Ayşegül Çapan, Hülya Gedik ve Nilay Denizli gibi kadın yönetim kurulu üyelerinin olması renkli bir görüntü oluşturdu. Son günlerde erkek egemen bir tablo görüntüsü veren iş dünyası Tahsin Öztiryaki’nin verdiği resimde bu olumsuzluktan kurtulmuş gibiydi.

Başkan adaylığını açıklayan üçüncü isim ise İsmail Gülle oldu. Aslında İsmail Gülle yaklaşık bir yıldan bu yana TİM başkanlığı için hazırlanıyordu.

Zaten başkan adaylığı açıklamasında delegelere tek tek ulaştığını ifade etti.

Ayrıca seçim yarışı için iyi bir hazırlık yapmıştı. Hatta kampanya için hazırlanan filmi gösterdi adaylık açıklamasında.

Geçen dönem İsmail Gülle konsey seçiminde kazaya uğramıştı.

Bu defa işi sıkı tutmuşa benziyordu. Sektörün en önemli isimlerini yanına alarak adaylık açıklaması yaptı. Bir yanında Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç vardı. Diğer yanında ise TOBB Tekstil Sanayi Meclisi Başkanı ve sektörün duayeni Abdülkadir Konukoğlu.

Toplantıyı aynı zaman TOBB yönetiminde olan ve ATHİB Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Zeki Kıvanç modere etti.

İş dünyasının son dönemdeki yıldız isimlerinden biri olan Zeki Kıvanç’ın İsmail Gülle’nin yanında yer alması Gülle’nin önemli bir avantajı olarak görülüyor.

İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, GATHİB Başkanı Fikret Kileci, Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, İTHİB Başkan Yardımcısı Fatih Bilici ve Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçı Birlikleri Başkan Yardımcısı Başaran Bayrak İsmail Gülle’ye destek verdiklerini açıklayan isimler arasında yer aldı.

İsmail Gülle bütün adaylara başarılar dilese de adaylık açıklamasında Oğuz Satıcı’ya şu sözlerle gönderme yapmayı da ihmal etmedi:

-   TİM, sürekli ileriye giden, geleceğe bakan hatta geleceğe şekil veren bir kanaat kurumudur. TİM, eskiye eskiyene dönüp bakmaz. Bakın Hz. Mevlana ne güzel söylemiş değil mi? ‘Dünle beraber gitti cancağızım ne kadar söz varsa düne ait. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.

Evet, 30 Haziran’a beş kala TİM’de başkan adayları ve destekleyenler böyle şekilleniyor. Çok çekişmeli bir seçim olacağı benziyor.

 

Kigılı'nın CEO'su Hilal Süerdem, hem sektörle hem de Kiğılı ile ilgili bilgiler verdi. Ama  Birleşmiş Markalar Derneği'nde yaptığı sosyal sorumluluk projelerini anlatırken bir başka heyecanlıydı.

 

Takım elbise satışlarında patlama var

 

İnsan kayınpederine bu kadar mı benzer? Abdullah Kiğılı damattan bir oğul çıkarmış. Abdullah Kiğılı’nın samimiyeti, sevecenliği, ticari zekası ona geçmiş gibi…

Damattan ya da Kiğılı’nın CEO’su Hilal Suerdem’den bahsediyoruz.

Önce işlerin şu sıralar iyi gittiği ifade ediyor. Seçimler nedeniyle takım elbise satışlarında patlama yaşandığını vurguluyor ve ekliyor:

. Takım elbise satışlarında yüzde 40 artış hedefliyoruz, özellikle lacivert elbiseye büyük ilgi var.

Sonra dolardaki oynaklığa karşı ne yapacaklarını sıralıyor… İşte o görüşler:

. Kendi özkaynakları yatırım yapmayı seviyoruz. Asla kredi kullanmıyoruz.

. Yılın başında açıkladığımız yurtdışında 100 mağaza açma hedefi biraz zorlaştı.

Ama bu hedeften vazgeçmiş değiliz. 5 yılda açma planı yapmıştık, şimdi onu biraz daha uzun vadeye 7 yıla çıkardık.

. Biz de yerlilik oranı yüzde 80'lerde. Bu yüzden dövizdeki oynaklık bizi daha az sarsıyor.

Peki, Kığılı’nın mağaza sayısı kaç? Hilal Suerdem buna da yanıt verdi:

. Yurtiçindeki mağaza sayımız 225'e ulaştı. Yurtdışındaki mağaza sayımız da 26'ya ulaştı. Balkanlar başta olmak üzere Orta Avrupa'ya, Afrika ve Ortadoğu bizim ilgi alanımıza giriyor.

 

İstanbul Ticaret Odası'nın yeni genel sekreteri Doç. Dr. Nihat Alayoğlu, aile şirketleri üzerine uzman bir isim.

 

İşte İTO'nun yeni Genel Sekreteri

Birlikte jürilerde bulunduk. Bazı projelerde işbirliği yaptık. Sakin ama etkili insan modeli örneklerinden biri oldu benim için. Hani sakin güç ifadesi var ya işte ona çok yakışan biri isim Doç. Dr. Nihat Alayoğlu…

İstanbul Ticaret Odası (İTO) yeni yönetimi onu Genel Sekreterlik görevine getirdi. Doç. Dr. Alayoğlu, 1964’te Sakarya’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü’nden 1990’da mezun olan Doç. Dr. Alayoğlu, 1994’te University of Glamorgan (İngiltere) Business School’da İşletme Yüksek Lisans (MBA) programını tamamladı.

Alayoğlu, 2000-2009 arasında sırasıyla Uluslararası Teknolojik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Müdürü (UTESAV), Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Genel Sekreter Yardımcısı, Kalite Yönetim Müdürü ve Genel Sekreter olarak görev yaptı.2009’da İstanbul Ticaret Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nda Öğretim Görevlisi olarak akademik hayata atılan Nihat Alayoğlu, 2011’de Yardımcı Doçent oldu.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde ders veren Doç. Dr. Alayoğlu, 2012-2014 arasında ise üniversitenin Genel Sekreterliğini üstlendi. 2015’ten itibaren akademik hayatını İstanbul Medipol Üniversitesi’nde sürdüren Alayoğlu, 2015’te Doçent unvanını aldı.

İTO Genel Sekreteri Nihat Alayoğlu’nun, “Aile Şirketlerinde Yönetim ve Kurumsallaşma” isimli bir kitabı, çalışma alanları ile ilgili konularda yayınlanmış kitap bölümleri ile ulusal-uluslararası bilimsel bildiri ve makaleleri bulunuyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test