Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kışlalı: “Erdoğan herhalde verdiği sözleri tutacaktır!”

29.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimlerinden biri yapıldı. Türkiye ve rejim için yeni bir sayfa açıldı. Duayen gazeteci M. Ali Kışlalı, GÖZLEM’in seçim sonuçları başta, ülkenin gündeminde önemli bir yer tutan konulardaki sorularını cevapladı. İşte görüşleri…

GÖZLEM – Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Katılım oranın yüksek olmasını ve seçimlerin olaysız geçmesini demokrasinin Türkiye'ye yerleşmiş olmasının işareti olarak yorumlarsanız, olup bitenden memnun olmak lazım. İlk turda olmasa bile herhalde Tayyip Erdoğan'ın seçilmesini beklemeyen yoktu. CHP'nin ise uzunca bir süreden sonra seçimi kazanmasını bekleyenler hayal kırıklığına uğradılar. Seçimden önce oylamanın demokratik koşullar içinde, olaylara yol açılmadan yapılacağını düşünüyorduk ama netice hakkında farklı görüşler vardı. Bunlardan “CHP artık bir şey kazanır” diye düşünenler olduğu gibi, “AKP'nin bu seçimi kayıpsız bitireceğini” de düşünenler vardı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalacağı beklentisi vardı. O beklentiyi de biraz Muharrem İnce yarattı. İnce'nin başarılı seçim kampanyası muhalefet beklentilerini artırmıştı. Ama sonra CHP'nin durumu bu parti taraftarlarında büyük hayal kırıklığı yarattı.

GÖZLEM – Milletvekili seçimlerinin sonuçları konusunda görüşünüz?

 

MHP doğru düzgün bir seçim kampanyası dahi yapmamasına rağmen oyunu korumuş gözüküyor. İlginç olan bir husus Akşener'in oylarını, hitap ettiği düşünülen tabandan yani MHP seçmeninden değil de, AKP ve CHP'den almasıydı. CHP'de önemli bir gelişme olmayışının taraftarları arasında Kılıçdaroğlu'na karşı bir tepki yarattığı hissedildi.

GÖZLEM – Cumhurbaşkanlığı adayları olan Erdoğan, İnce, Akşener,  Demirtaş, Karamollaoğlu için seçim öncesi çalışmaları, propaganda strateji ve taktikleri ve de seçim sonuçları bakımından “10” üzerinden  “başarı” notu verirseniz, size göre tek tek “kaç not” alırlar?

 

Erdoğan: Erdoğan'ın galibiyeti tabii bir netice olarak görüldüğünden tarafımızdan 8 puan aldı.

 

İnce: İnce ise rakibine kıyasla çok daha kısıtlı imkanlarla yarışa girmesine rağmen, bu kadar kısa sürede kendi partisinin aldığı oylara da fark atarak seçimin en ön plana çıkan ismi oldu. Puanımız 9.               

Akşener: Akşener katkılarıyla aldığı oyun üzerinde bir devlet adamlığı profili çizdi. Puanımız 8.      

Demirtaş: Uzun süredir cezaevinde tutulan Demirtaş parmaklıklar ardında yaptığı 10 dakikalık konuşmasında çok başarılıydı. Aldığı oy da değerlendirilerek tarafımızdan 9 puan aldı.

 

GÖZLEM – “Aynı” değerlendirmeyi, “AKP – CHP – MHP – İYİ Parti – Saadet Partisi – HDP için yaparsanız, “kaçar not” verirsiniz?

AKP: 7 Puan / CHP: 5 Puan / MHP: 9 Puan / İYİ Parti: 7 Puan / Saadet Partisi: 2 Puan / HDP: 9 Puan.

 

GÖZLEM – İlk turda seçilen Erdoğan ile beraber, “Başkanlık gibi bir Cumhurbaşkanlığı dönemi” başlıyor. Bu dönem için Muharrem İnce de, Kemal Kılıçdaroğlu da ilk açıklamalarında “ülke ve rejim başta ülke geleceği için ağır bir tablo” ortaya koydular; sizin görüşünüz?

 

Uzun süren OHAL'den dolayı endişelerimiz olsa da söz verdiği gibi bunu kaldırıp ülkeyi düzgün bir hukuk rejimi ile yöneteceğini umut ediyoruz.

GÖZLEM – Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan ise “balkon” konuşmasında satır başlarıyla “Bu seçimin galibi demokrasidir, milli iradedir, milletimizin kendisidir / Türkiye bir demokrasi imtihanını daha tüm dünyaya örnek olacak şekilde geride bırakmıştır / Hangi partiye oy vermiş olursa olsun sandığa giderek demokratik hakkını kullanan her vatandaşıma teşekkür ediyorum / Şunu da açıkça ifade etmek isterim; Milletimizin sandıkta partimize verdiği mesajı da aldık. Önümüzdeki dönem, milletimizin karşısına tüm bu eksiklerimizi tamamlayarak çıkacağımızdan emin olun / Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet için bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, hep beraber kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız” dedi. Görüşünüz?

Söylediklerinin hepsi iyi şeyler. İnşallah...

 

GÖZLEM – AKP Meclis’te çoğunluğu elde edemedi. Yasa tasarılarını geçirmek için MHP oylarına muhtaç. MHP Genel Başkan Yardımcısı Sefer Aycan, “Bundan sonra mecliste siyaseti MHP yapacaktır. Biz ne dersek, o olacaktır. Bugün MHP Mecliste kilit konumdadır ve MHP’nin Genel Başkanı, hem Recep Tayyip Erdoğan'ı kurtarmıştır, hem Adalet ve Kalkınma Partisi'ni kurtarmıştır” dedi. Ama 24 saat sonra görevden alındı. Görüşünüz?

Söylenen makul. Görevden alınması da.

 

GÖZLEM – AKP – MHP arasında “ilk güç denemesi”, OHAL konusunda olacak. Erdoğan seçim öncesi millete “Temmuz ortasında bitecek OHAL’i uzatmama sözü verdi”, buna karşılık Bahçeli “OHAL uzatılmalı” diyor. Görüşünüz?

OHAL'in çoktan sona ermesi gerekirdi. Erdoğan verdiği sözü tutmalı ve herhalde tutacaktır.

GÖZLEM – CHP’de, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifa etmesi, genel başkanlığa ‘Mücadelem bitmedi, devam edecek’ diyen ve ‘81 ili dolaşacağını’ açıklayan Muharrem İnce’nin gelmesi” konusunda güçlü bir cereyan olduğu anlaşılıyor. Fakat, Kılıçdaroğlu “hiç oralı değil”; görüşünüz?

Konunun parti içinde, eski deneyimli yöneticilerin de katılmasıyla tartışılması ve kamuoyunun aydınlatılması yerinde olur.

GÖZLEM – Demokrasilerde, hem de “bu kadar yılda bu kadar seçim kaybetmiş” bir genel başkanın, üstelik “Demokrasi” diyen “Demokrasi mücadelemiz devam edecek” diyen ve de “Koltuk sevdasına tutulanların partimizde yeri yoktur” diyen bir liderin, kendisinin “söylediği bu sözlere uyması” gerekmiyor mu, sizce?

Bu kararın CHP hakkında bilgi sahibi, emek sahibi, yetki sahibi, objektif, bilimsel fikir sahibi insanların katılımıyla tartışılması lazım.

GÖZLEM – Geçen dönemin Tunceli CHP Milletvekili olan, bu defa Elazığ’dan 41 yıl sonra “CHP’nin çıkardığı ilk milletvekili” unvanını kazanan Gürsel Erol, Genel başkan ve MYK'yı istifaya davet ederek “CHP Genel Merkezi önünde oturma eylemi yapacağını” açıkladı. Bu açıklamaya da CHP Tunceli İl Başkanlığı “çok sert bir açıklama” ile tepki gösterdi ve “Sen, sadece CHP oyları ile değil, Millet İttifakı’nın oyları ile seçildin” uyarısı yapıldı. Görüşünüz?

 

İsteyen istediği yerde oturur ama bunun bir neticesi ve anlamı var mı?

 GÖZLEM – MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hürriyet ve Sabah Gazetelerine “tam sayfa ilan vererek”, “isim isim” ve de “aralarında bazı Hürriyet ve Sabah yazarlarının da bulunduğu” 57 gazeteci ve yazarı, 13 de kamuoyu araştırmacısı ile akademisyeni ağır şekilde suçladı, “İftira, itham ve isnatlarınızla MHP’yi yıkamadınız” ifadelerini kullanarak, “teşekkür (!) etti ve adeta tabanına “hedef” gösterdi. Görüşünüz?

 Fikir özgürlüğüne uymayan, pek anlamlı olmayan bir hareket.

GÖZLEM – ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu’ndan geçen Pentagon bütçesine konulan “Türkiye ile ilgili kısıtlamadan” sonra, hafta başında da ABD Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak “Türkiye’nin Rusya’dan S – 400 füze savunma sistemlerini satın alması halinde, Washington’un Türkiye’ye yaptırımlarda bulunacağını” bildirdi, yorumunuz?

Bunların kesinleşmiş hususlar olduğunu zannetmiyoruz. Amerika ile ilişkilerin düzelmesi beklenir.

GÖZLEM – İsrail’in, ablukası altındaki Gazze'de 14 Mayıs'ta düzenlenen barışçıl “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterileri sırasında adeta bir katliam yapmasının ve de Tel Aviv ile Ankara arasında “büyükelçilerinin de geri çekildiği” gerginliğin artmasından sonra İsrail Meclisine sunulan 1915 olaylarının “Ermeni soykırımı” olarak tanınmasını öngören yasa tasarısı geri çekildi. Koalisyon hükümeti, tasarıda yer alan “soykırım” kelimesi yerine “trajedi” veya “dehşet” kelimesinin kullanılmasını talep edince, tasarıyı meclise sunan Meretz partisi “değişiklik talebini kabul etmeyerek yasa tasarını geri çektiğini” açıkladı. Bu gelişmeyi nasıl yorumluyorsunuz; bir yumuşama işareti mi?

Evet yumuşama işaretidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test