Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

“Dış Ticaret Ve Cari Açık Türkiye’nin Kronik Sorunudur”

29.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bana göre Türkiye’nin 20. yüzyılın ikinci yarısından beri başlayan ve devam eden en kronik, en inatçı sorunu dış ticaret açığı ve döviz sıkıntısıdır. Türkiye döviz açığını çözmeden, dış ticaretini dengelemeden uluslar arası arenada ekonomik itibarını kazınmasına imkan yoktur. Senelerdir, en kırılgan ekonomiyiz. Çünkü dış ticaret açığımız var. Bunu dengelemek için önlemler alınması lazım. Acil olarak bu soruna çözüm bulmalıdır. Bunun için de kısa vadeli önlemlerden biri ve en kolay yolu döviz fiyatını yüksek bir seviyeye çıkarmak ve o seviyenin altına düşmesini engellemektir. Bu yüksek faiz politikasıyla yapılabilir. Sıcak para cari açığımıza çare değil sebeptir. Neden sebeptir, çünkü dövizi baskılayarak ihracatı da pahalı hale getiriyor. Pahalı fiyat ihracatı azaltır, ithalatı artar. İlk bu politikadan vazgeçmek gerekir.

Değer bir konu ekonomiye endirek etkisi olan yani sabit yabancı sermaye girişini engelleyen Türkiye’nin hukuk sistemini adaletle barıştırmalıdır. Eski parti çalışanlarını hakim veya savcı olarak atamaktan vazgeçmeli, meslekten gelen hakim ve savcılar göreve atanmalıdır. Bu tür savcıları bulmak zordur ama imkansız değildir. Dış borç ödemelerinden korkmamalıdır. Biz ihracatımızı anlamlı şekilde artırdığımız zaman yabancı bankalar borç vermek için sıraya girerler. Yatırımcı gelir ve dış ticaret dengesi oturmuş olur. Dış bankalarla yapılacak müzakerelerden evvel ihracatı artırıp ithalatı azaltacak politikalarla Türkiye’nin döviz fazlasını yaratmaktır. Bu önemlidir. Bu borçlarla baş edilir.

Bu önlemler Türkiye’nin değer bazı acil problemlerine de çaredir. İşsizlik üretim artarsa aşağı iner. Üretim ihracat artarsa artar. İthal ara malları yerine yerli üretim artarsa işsizlik azalır. Döviz yüksek kalınca enflasyon olmaz mı hayır. Döviz fiyatları arttığı dönemde enflasyona etkisi olur. Döviz stabil olursa enflasyonu artırmaz. Üretim artarsa maliyetler azalır. Verimlilik artar. Dolayısıyla enflasyon artmaz. Dış ticaret ve cari açıktır Türkiye’nin itibarını da etkiliyor. Buna çare bulunmalıdır. Dış ticaret ve cari açığa bulunacak çare istihdam artışına da milli gelir artışına da enflasyona da çare olur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Şubat 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 20.02.2020 tarihinde burçları neler bekliyor?

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Şubat 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Şubat 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Şubat 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 17-23 Şubat haftalık burç yorumları. Yeni haftada burçların aşk ve iş hayatla...

Günlük Burç Yorumları Aşk 16 Şubat 2020 Pazar Hafta sonu. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test