Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Felaketlerin arka planı

13.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Uzunköprü-Halkalı arasında sefer yapan yolcu treni, 8 Temmuz 2018 günü Tekirdağ iline bağlı Çorlu ilçesi yakınlarında raydan çıktı. Beş vagon raydan çıkarak devrildi. 24 kişi hayatını kaybetti. 200’ü aşkın yaralı var.
TCDD yetkilileri, olayı doğal afet gibi gösterip, sorumluları gizlemeye çalıştı.
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) ise yaptığı açıklama ile işin özüne değindi:
“Felaketlerin nedeni doğa olayları değil, mühendislik bilgi ve birikiminin günlük ticarete teslim edilmesi, mühendislik ve mühendislerin yok sayılmasıdır!”

Rapor İçeriği
İMO’nun raporunuve ilgili sendikaların tespitleri incelediğimizde TC Devlet Demiryolları işletmesinin şu eksiklerini saptayabiliyoruz:
1) Rayların dere yatağını kesmesi nedeniyle, deredeki su akışını sağlamak için aşırı yağışlar gözönüne alınarak tasarlanması gereken kutu menfezin boyutu yetersiz kalmıştır. Ayrıca menfezin üstüne rayları taşıyan traverslerin oturması için yapılan dolgunun da hatalı olduğu anlaşılmaktadır. Aşırı yağış rayların altını boşaltmış, tren geçerken vagonlar devrilmiştir.
2) Demiryolu hatları düzenli muayene ve bakım gerektirir. Son zamanlarda, ödeneksizlik gerekçe gösterilerek bu denetimlerden vazgeçildiğini öğreniyoruz. Bütçe darlığı nedeniyle hattın bakım ihalesi de iptal edilmiştir.
Bundan 30 yıl önce TCDD işletmelerinde 35 bin kişi çalışırken, demiryollarına yaklaşık 2 bin km. eklenmesine karşın bugün bu sayı 11 binlere düşmüştür.
Bu kaza bir uyarı olmalı, bakım işlerini ve eleman istihdamını kısıcı önlemler bir yana bırakılmalıdır. Yoksa daha ciddi kazalarla karşılaşabilir TCDD işletmesi… Onuncu yıl marşında dile getirildiği gibi yurdun dört bir yanını demir ağlarla örmekle öğünüyoruz. (Soyadım da bu ağlardan kaynaklanmaktadır) Demiryollarımızı gözümüz gibi koruyup yaygınlaştırmalıyız.
3)Teknik elemanların yetersizliği de bu gibi kazalarda önemli bir rol oynuyor. Sakat bir ihale sistemiyle seçilen yükleniciler yetersiz kalıyor demiryolu, karayolu gibi deneyim isteyen işlerde. Teknik elemanlara değer verilmediği için kontrollük hizmetleri de yetersiz kalıyor, denetim gerektiğince yapılmıyor.

İMO Açıklaması
Yazımı, İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulunun yayınladığı açıklama ile bitireyim:
“Sonuç olarak; ilk belirlemelere göre ciddi bir ihmal var. Demiryolu hattı yapılırken göçme, çökme ve tabaka kayması ve boşalması ile ilgili bilgiler dikkate alınmamıştır. Ayrıca yağan yağmurlar dikkate alınarak gerekli olan bakım ve kontrollerin yapılmadığı, bu kazanın sadece en son yağan yağmurlara bağlanmaması gerektiğinin bilinmesini de istiyoruz!
Suçlu yağmur değildir! Yapanlar, yaptıranlar ve yapılmış olan yapıları denetlemeyenlerdir!”
Doğru söze ne denir? Ancak siyasiler halâ mühendis ve mimarların denetim haklarını yok etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu gidiş iyi bir gidiş değil!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test