Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bir banka bir Aydoğan Başkan bu bir dışa açılma modeli olabilir

13.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Balkanların Avrupa'ya açılan kapısı sayılan Makedonya son dönemde gündemde... Uzmanlar ülkeye yatırımın tam zamanı olduğuna dikkat çekiyor ve bir kaç yıl sonra aynı fırsatların olmayacağına vurgu yapıyor.

 

Türkiye siyaseten yeni sistemin heyecanını yaşarken, Makedonya’dan yeni döneme model olacak bir yöntemi yerinde görme fırsatını yakaladık. Avrupa pazarının giriş kapısı olarak değerlendirilen Makedonya’da Türk firmaları adeta başarı öyküleri yazıyor.

Türkiye’nin havacılıktaki gururu TAV Makedonya’nın iki büyük havaalanının işletmesini üstlenmiş durumda. Hem Üsküp hem de Ohrid havaalanlarını TAV işletiyor. Ülkenin dünyaya açılan kapısında Türk damgasını hissettiriyor.

Ülkede son dönemin en büyük tarım yatırımlarından birini SÜTAŞ yapmış durumda. SÜTAŞ Makedonya’daki yatırımı Avrupa’ya açılma kapısı olarak planlıyor. Türkiye’nin devlerinden LİMAK ülkedeki en büyük karma projelerinden birine imza atmış.

City Plaza Holding,  Cevahir Holding, Erak Grup gibi çok sayıda Türk firması Makedonya ekonomisinde önemli oyuncular olarak yer alıyor.

Yakında Türkiye’nin önde gelen sağlık kuruluşları Makedonya’da sürprizlere imza atmaya hazırlanıyor.

Peki Balkanların merkezi Makedonya’da kısa sürede bu gelişmeler nasıl gündeme geldi?Başarı nasıl elde edildi? Bu başarı başka ülkelerde de örnek model olarak değerlendirilebilir mi?

İşte analiz edilmesi gereken nokta bu…

İlk olarak bütün bu başarının arkasında bir finans gücünün yer aldığını belirtelim.

2011’de Makedonya’da faaliyetine başlayan ve kısa sürede ülkede ilk 4 banka arasına giren Halkbank ( Sahibi Türkiye’deki Halk Bankası. Ama bir Makedon kuruluşu)  firmalarının başarı hikayesinin arkasındaki en büyük güç…

Halkbank Makedonya Genel Müdürü Dr. Bilal Sucubaşı çekirdekten yetişmiş, yeni nesil bir bankacı… Ve sıradan bankacılık yapmıyor. Ustaları şu anda Türkiye’de bankacılık sektörünün zirvesinde yer alan isimler.

Türk firmalarının yatırımlarına önderlik ediyor, analizlerle onlara destek veriyor. Ülke ekonomisine büyük katkı yapıyor ve ilklere imza atıyor ve hedefini şöyle özetliyor:

- İnsan kaynağı ve teknolojiye yaptığımız yatırımlarla ülkenin en hızlı büyüyen finans kuruluşu olmayı başardık. Hedefimiz liderlik.

İnsan kaynağı açısından Makedonya’da yeniliklerin önünü açan Genel Müdür Dr. Bilal Sucubaşı çalışanlara öğle yemeğe verip, özel sağlık sigortası sağlayınca ülkenin en iyi bankacıları Halkbank’a geçmek için adeta sıraya girmişler… İşte bu gelişmeleri yerinde görme şansını yakaladık çok sayıda meslektaşımızla birlikte…

Halkbank Makedonya Genel Müdürü Bilal Sucubaşı bu fırsat sırasında ülke ekonomisi ile ilgili bilgiler verdi.

Sucubaşı, Avrupa Birliği ve NATO üyeliğine hazırlanan Makedonya’ya yabancı yatırımcı ilgisinin her geçen gün arttığını, bu süreçte burada erken yer alanların kazançlı çıkacağını söyledi ve Türk işadamlarına şu çağrıyı yaptı:

- Birkaç yıl içinde bu ülkeye yatırım cazip olabilir. Sonrasına kalan geç kalmış olacak. Çünkü bütün Avrupa’nın gözü bu ülkede. Balkanların en hızla kalkınacak ülkesi olacak burası… Makedonya ekonomi yönetimi ülkede yabancı yatırımları artırma kararlılığında. Sağlanan vergi muafiyetleri, stratejik konum, eğitimli işgücü Makedonya’nın dünyanın her yerinden yatırımcı ilgisi görmesini sağlıyor. NATO ve AB üyeliği sonrasında aynı fırsatlar olmayabilir. O yüzden Makedonya’da bugünden yer almak kazançlı olabilir. Türkiye’den birçok şirket, Makedonya’da inşaattan gıda üretimine, otomotiv yan sanayiden hizmete kadar önemli yatırımlara imza attı. Daha fazlası için, bankamız asli görevi olan finans desteğinin dışında danışmanlık gibi birçok başka alanda da hizmet veriyor.

Makedonya finans sektöründe pazarın yüzde 10’undan fazlasına sahip olduklarını belirtiyor Sucubaşı ve ekliyor:

- 30 bini kredi kullanıcısı olmak üzere 200 bine yaklaşan müşterimiz, 500’ü aşan çalışanımızla Makedonya’da en hızlı büyüyen banka olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Makedonya’da önemli oranda Türk nüfusu bulunuyor.  Halkbank markası onlar için de gurur kaynağı. Osmanlı izlerini taşımaya devam eden bu coğrafya Türkiye’den daha fazla ilgi bekliyor. Makedonya 2 saatlik karayolu ile 650 milyonluk pazara rahatlıkla ulaşılabilen bir üs konumunda. Üretim tesislerinin şimdilik kısıtlı olduğu bu ülkede yatırım yapacak iş insanlarımıza destek vermeye devam edeceğiz.

Halkbank ve Genel Müdürü biraz önce söylediğimiz ve yakında gerçekleşecek Türk yatırımlarının arkasındaki en büyük güç olacak. Bu bir…

İkinci büyük güç Makedonya Türkiye Ticaret Odası (MATTO) Başkanı Aydoğan Ademovski… Muhteşem bir girişimci ve muhteşem bir insan…

Ülkedeki en büyük yatırımlarda hep onun adı var.

İlk otellerden birini o yapmış… Şimdi dev bir oteli bitirmek üzere… Ülkenin en büyük alışveriş merkezlerinde onun imzası var. O alışveriş merkezlerinde LC Waikiki, Koton, Ramstore gibi  Türk markaları adeta gövde gösterisi yapıyor.

Sadece kendine değil Türkiye için de çalışan bir işadamı (MATTO)  Başkanı Aydoğan Ademovski… Şöyle anlatıyor süreçleri:

- Bu ülkenin kalkınmasında Türk işadamları yer almalı. Biz bunun önünü açmak için her türlü desteği vermeye hazırız. Bugüne kadar bütün büyük yatırımlarda biz vardık. Bütün görüşmeler bizim otelimizde yapıldı. Biz aracılık yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz. Makedonya ve Türkiye arasında köprü olma gayretimiz sürecek. Türkiye ile olan akrabalık ilişkilerimizi de göz önünde bulundursak, Balkan ülkelerinin Türk yatırımları için stratejik öneme sahip olduğunu düşünüyoruz. Üyelerimizin Makedonya’daki yatırımları 2 milyar dolara yaklaştı. Şu an 400 milyon dolarlık Makedonya-Türkiye ticari ilişkilerini ilk etapta 1 milyar dolara çıkarmak için çaba gösteriyoruz.

İşte size çok önemli bir model… Halkbank finans desteği veriyor,  Aydoğan Başkan arabuluculuk yapıyor ve birbiri ardına Türk yatırımları Makedonya’da yükseliyor.

Geçmişte Gülbabaların, Sarı Saltukların yarattığı sempatiyi onlar şimdi ticari arenada gerçekleştiriyor. Türk girişimciler bu güzel ülkeye iş ve aş veriyor, Balkanların merkezine yerleşiyorlar… Bu önemli çalışmanın arkasında günümüzün Sarı Saltukları Halkbank Genel Müdürü Bilal Sucubaşı ve Aydoğan Ademovski başkan yer alıyor.

Bu iyi bir model… Başka ülkelerde Türkiye bunu yapmalı. Varsa bu modeller geliştirilmeli. Eğer dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olacaksak, bu hedeften vazgeçmediysek işte bir yol, yeni bir yöntem…

Geliştirmek için sadece iki kişiyi ihtiyaç var. Hepsi bu…

 

 

Üsküp'te düzenlenen toplantıya Makedonya en üst düzeyde iştirak etti. Ekonomi ile ilgili bakanları toplantıya katılarak önemli mesajlar verdi.

 

Makedonya’nın en etkili bakanları da katıldı

 

Halkbank Genel Müdürü Dr. Bilal Sucubaşı’nın düzenlediği toplantıya Makedonya Türkiye Ticaret Odası tam destek verdi.

Birlikten güç doğdu ve Makedonya’da yatırımı olan bütün Türk şirketleri toplantıya katıldı.

Dahası etkinliği Makedonya Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi, Türk kökenli Dış Yatırımlardan

Sorumlu Devlet Bakanı Adnan Kahil’de tam destek verdi.

Makedonya Devlet Bakanı Adnan Kahil, hükümetlerinin temel hedeflerinden birinin ekonomik kalkınma olduğunu belirterek, Makedonya'nın konum olarak çok önemli bir pozisyonda bulunduğunu anlattı.

Başta Türkiye olmak üzere Bulgaristan, Ukrayna ve diğer devletlerle Serbest Ticaret Anlaşması bulunduğunu anımsatan Kahil, son dönemde 11 şirketten serbest bölgede yatırımda bulunanlardan 5'inin Türkiye'den geldiğini hatırlattı. Amaçlarının komşular ve diğer devletlerle olan ekonomik ilişkileri daha yüksek seviyelere çıkarmak olduğuna işaret eden Kahil, serbest bölgelerdeki yatırım fırsatları ve avantajlarına değinerek burada kurumsal vergi, kişisel gelir vergisi, katma değer vergisi ve tüketim vergisinin 10 yıla kadar sıfır seviyelerinde olduğunu hatırlattı.

"Avrupa'ya kapısı olan, iyi bir altyapı ve politik istikrara sahip ülkemiz var" diyen Kahil, yatırımcılara farklı alanlarda çeşitli finansal destek sağladıklarını vurguladı.

Makedonya Ekonomi Bakanı Bakanı Kreşnik Bekteşi ise, Makedonya'nın küçük bir ülke olduğunu ancak her geçen gün istikrarla geliştiğini, önümüzdeki hafta ülkesinin NATO üyelik daveti almasını beklediklerini vurguladı. Hükümet olarak yeni yatırımların teşvik edilmesi yönünde çalışmalar yaptıklarına işaret eden Bekteşi, "Makedonya'da ekonomi alanları gelecek vaat ediyor. Aynı zamanda ekonomik büyüme planı da yaptık ve burada kendi şirketlerimize olduğu gibi yabancı şirketlere de eşit fırsatlar sunacağız. Türk şirketleri Makedonya'ya yatırım yaparak Avrupa ve dünya piyasalarına buradan açılabilirler" diye konuştu. Bekteşi, Makedonya'yı ziyaret eden Türk ekonomi gazetecilerine, buradaki tecrübelerini Türkiye'ye aktarmaları çağrısında da bulundu.

 

Kabinede yeni ama ekonomide eskiler

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile oluşturulan yeni Bakanlar Kurulu açıklandı.

Herkesi şaşırtan bir kabine olacağı söylenmişti aynen öyle oldu.

Aslında yeni sistem de buna izin verdi… Mesela yıllardır alışkanlık haline gelen bakanlar açıklanırken iller ve bölgeler dengesi gibi bizi aşağı çeken uygulamayı kimse beklemedi. Zaten yoktu…

Yeni sistem eski sisteme ilk gölünü atmıştı. Hiçbir yararı olmadığı konusunda herkesin görüş birliği içinde olduğu ama uygulamaktan da başka çare olmayan bir yanlış tarihe karıştı.

İkincisi işinin ehli bakanlar göreve geldi. Daha ilk gün ne yapacaklarını bilen isimlerdi…

Ticaret Bakanlığı görevine getirilen Ruhsar Pekcan göreve devralırken yanında TOBB Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran  ve kadın girişimciler vardı. Ayrıca dünyanın en büyük odalarından biri olan İstanbul Ticaret Odası kendisine sahip çıkmıştı.

Çünkü Pekcan yıllardır bu ekiplerin içindeydi. Ve Türkiye'yi 2023 hedeflerini yakından biliyordu.

İlk konuşmasında bu hedeflere gönderme yaptı. Artık 2023 hedeflerinin arkasında duran, sahip çıkan bir bakan yer alıyor kabinede…

Pekcan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu bakan olmadan önce… Bu yüzden sorunları biliyor, hatta çözümlerini de.

Tarım ve Orman Bakanı olan Bekir Pakdemirli ilk etapta belki biraz babasının gölgesinde kalacak.

Bilindiği gibi bir zamanların uçan müsteşarı Ekrem Pakdemirli’nin oğlu.

Ancak kısa sürede o da rüştünü ispatlayacak. Çünkü "Geçmiş başarıların üzerine mutlaka bizim de bir şeyler koymamız lazım. Büyük işler büyük takımlarla yapılıyor. İnşallah el ele, yan yana iyi işler yapacağız” diyerek yola çıktı.

Pakdemirli’nin yakın çalışma paydaşlarından TGDF Genel Sekreteri İlknur Menlik konuyla ilişkin ilk yorumunda şunları ifade etti:

- Kabinede Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Tarım ve Orman Bakanlığı olarak yeniden düzenlenmesi ilk bakışta olumsuzluk gibi görünse de, tarım ve gıda iç içe sektörler. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığına gıda sektörünü yakından tanıyan Bekir Pakdemirli’nin atanması da sektörümüz için büyük bir şans.

Mehmet Ersoy'un Kültür ve Turizm Bakanlığına atanması, turizmcileri uçurdu.

Bugüne kadar görev alan bakanlar hep kültür ağırlıklı çalışıyordu.

Şimdi turizmin içinden gelen bir ismin bakan olması sektörü mutla etti.

Üstelik Mehmet Ersoy'un sektörden gelen biri olmanın ötesinde sektör için çözüm üreten yeni yollar bulan bir isim. Kendisini en son Antalya’da bir toplantıda dinlemiştim.

Rusya ile turizmin geliştirilmesi için getirdiği öneriler muhteşemdi. Şimdi bu önerileri hayata geçirme makamında…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum için de aynı şeyleri söylemek mümkün… Emlak Konut’un başında başarı hikayeleri yazıyor yıllardır. Ekonominin ve sektörün sıkıntıya girdiği dönemlerde bulduğu çözümler herkes tarafından biliniyor.

Kuzu Grup Üst Yöneticisi (CEO) ve Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu,  "Sektörümüzün gelişimi ve sorunların çözümü için görevini başarıyla yürüten Murat Kurum'un Çevre ve Şehircilik Bakanı olması sektörümüz adına sevindirici bir gelişme." ifadesini kullandı.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na getirilen Murat Kurum’un kendi yönetimlerinde de yer aldığını hatırlattı ve ekledi:

-  Bugüne kadarki bilgi birikimi ve tecrübesi ile sektörde önemli bir yere sahip olan ve aynı zamanda yönetim kurulumuzun değerli üyesi Kurum'un, ülkemizdeki gayrimenkul sektörünün gelişmesinde başarılı çalışmalarına devam edeceğine ve ülkemizin kendi şehir kültürünü ihya edecek atılıma imza atacağına inancımız tamdır.

Bunlar sistemin yeni oyuncuları… Esas Ekonomi’nin başına gelen Berat Albayrak artık herkesin tanıdığı ve Enerji Bakanlığı’ndaki performansını bildiği bir isim…

Yine Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank da herkes tarafından biliniyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına eski Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan’ın da yeni dönemde işi iyi bilen bir isim olarak önemli projelere imza atması bekleniyor.

Bu arada şimdi herkes sistemde oluşturulacak kurul ve ofislerin başına gelecek isimleri merak ediyor.

Bilindiği gibi yeni dönemde oluşturulacak 9 kurula büyük iş düşecek.

Bu kurullar politika önerileri yapacak, bilimden sağlık ve gıda politikalarına kadar stratejik ve uzun vadeli vizyonlar geliştirecek.

Yeni sistemde tüm bakanlıkları ilgilendiren konularda faaliyet yürütecek olan doğrudan cumhurbaşkanına bağlı 4 ofis kurulacak. Finans Ofisi, İnsan Kaynakları Ofisi, Dijital Dönüşüm Ofisi ve Yatırım Ofisi adlarını taşıyacak bu birimler, insan kaynağının etkin ve verimli kullanımı, dijital dönüşüm ve hizmet kalitesinin artırılması ile Türkiye'nin yatırım alanında cazibe merkezi haline getirilmesi ve yeni finansal enstrümanların geliştirilmesinde rol alacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test